کدام تولید کننده زودتر از همه موبایل های اندرویدی را بروزرسانی می کند؟

چه طرفدار اندروید باشیم و چه iOS، یه موضوع رو نمی تونیم رد کنیم، اینکه کاربران سیستم عامل موبایل اپل بروزرسانیای سازنده رو به مراتب زودتر از کاربران پلتفرم گوگل دریافت می کنن.

کلی ترین دلیل فرق اینه که اپل یه نوع تلفن هوشمند تولید می کنه و نرم افزار اونو هم خودش پیشرفت میده، در حالی که تولید کنندگان دنیای اندروید پس از منتشر کردن هر بروزرسانی این سیستم عامل به وسیله گوگل، لازمه اول رابط کاربری خود رو روی اون اعمال کرده و بعد بروزرسانی تازه رو در اختیار کاربران بذارن.

اما از هر ۵ تلفن هوشمند فروخته شده در سراسر جهان ۴ عدد از اونا اندرویدیه، پس تعجبی نداره که پس از منتشر کردن هر نسخه جدید از اندروید به وسیله گوگل، کاربران بسیاری ماه ها در انتظار دریافت این نسخه باقی بمونن.

اندروید نوقا (بررسی سایت ما) آخرین نسخه از سیستم عامل موبایل گوگل هستش که در تاریخ ۱ شهریور ۹۵ منتشر شد و واسه اولین بار روی LG V20 (بررسی سایت ما) استفاده شد. تلفنای هوشمند پیکسل گوگل (بررسی سایت ما) هم اجناس بعدی بودن که با اندروید ۷٫۱٫۱ به بازار عرضه شدن اما تقریباً همه پرچمداران دیگه باید واسه دریافت بروزرسانی از سازنده منتظر می شدن.

حالا تقریباً همه تولید کنندگان بزرگ بروزرسانی اندروید نوقا رو واسه دست کم یکی از تلفنای هوشمند خود آماده کردن. اگه دریافت سریع بروزرسانیا هنگام انتخاب تلفن هوشمند واسه شما مهمه، با ادامه این مطلب همراه باشین تا نگاهی داشته باشیم به مدت زمان صرف شده واسه دریافت اندروید نوقا روی اجناس تولید کنندگان بزرگ بازار.

ال جی: ۷۸ روز

LG G5 (بررسی سایت ما) اولین تلفن هوشمندی بود که تقریباً دو ماه نیم پس از منتشر کردن اندروید نوقا، بروزرسانی این سیستم عامل رو در تاریخ ۸ نوامبر ۲۰۱۶ گرفت، البته فقط در وطن خود یعنی کره جنوبی.

فقط دو هفته بعد بروزرسانی این تلفن هوشمند در ۲۰ نوامبر در اختیار کاربران اپراتور اسپرینت قرار گرفت و دقیقاً یکماه بعد در ۲۰ دسامبر هم، تماشاگر بروزرسانی موبایلای کاربران اپراتور کانادایی راجرز بودیم.

ال جی در نسخه قبل هم کارکرد مناسبی داشت و اندروید مارشملو رو کمتر از ۲ ماه پس از منتشر کردن به دست گوگل، در اختیار کاربران LG G4 (بررسی سایت ما) در اپراتور آمریکایی اسپرینت قرار داد.

اگه طرفدار اندروید خالص و پیکسلای گوگل نیستین اما دریافت سریع بروزرسانیا براتون مهمه، براساس همین دو تجربه می تونین LG G6 رو به عنوان موبایل بعدی خود در نظر داشته باشین.

موتورولا: ۸۸ روز

اگه رابط کاربری خود رو نسبت به اندروید خالص تغییر چندانی ندین، آماده کردن بروزرسانی هم مدت کمتری زمان میگیره، یعنی درست همون اتفاقی که در اجناس موتورولا تماشاگر هستیم.

کاربران تلفنای هوشمند Moto Z و Moto Z Force دو روز قبل از کاربران ال جی بروزرسانی اندروید نوقا رو روی اپراتور آمریکایی ورایزن گرفتن، یعنی در کل ۸۸ روز پس از عرضه این دو تلفن هوشمند.

کاربران کانادایی اپراتور راجرز هم دو روز بعد یعنی همزمان با کاربران ال جی، بروزرسانی اندروید نوقا رو در تاریخ ۲۰ نوامبر گرفتن.

اچ تی سی: ۹۵ روز

اچ تی سی تا الان بارها تصمیم گوگل در مورد انتشار بروزرسانیای ماهانه واسه اندروید رو به رقابت کشیده و اعلام کرده آماده کردن بروزرسانی با اینجور سرعتی ممکن نیس، اما در عمل خودش یکی از اولین شرکتایی هستش که بروزرسانی اندروید نوقا رو در اختیار کاربرانش قرار داده.

کاربران نسخه های آنلاک HTC 10 (بررسی سایت ما) حدود سه ماه پس از عرضه اندروید نوقا، بروزرسانی اونو در تاریخ ۲۵ نوامبر گرفتن و کمی بعد از اونم در تاریخ ۵ دسامبر تماشاگر منتشر کردن این نسخه واسه کاربران One M9 بودیم.

سونی: ۹۹ روز

سونی هم یکی از شرکت هاییه که رابط کاربری خود رو نسبت به اندروید خالص تغییر چندانی نمی ده، در نتیجه موفق شد زودتر از گذشت ۱۰۰ روز از عرضه اندروید نوقا، بروزرسانی اونو در تاریخ ۲۹ نوامبر در اختیار کاربران Xperia X Performance بذاره.

یه روز بعد کاربران Xperia X (بررسی سایت ما) بروزرسانی اندروید نوقا رو گرفتن و این نسخه در تاریخ ۱۶ دسامبر یعنی پس از گذشت حدود دو هفته، در اختیار کاربران Xperia X (بررسی سایت ما) و Xperia X Compact قرار گرفت.

شیائومی: ۱۲۶ روز

یه ماه پس از سونی، شیائومی نسخه ۸ از رابط کاربری MIUI که بر مبنای اندروید نوقا ساخته شده بود رو در تاریخ ۲۶ دسامبر واسه کاربران Mi 5 عرضه کرد، یعنی ۱۲۶ روز پس از منتشر کردن این نسخه به دست گوگل.

وان پلاس: ۱۳۱ روز

وان پلاس وعده داده بود در سال ۲۰۱۶ اندروید نوقا رو در اختیار کاربرانش قرار میده و همین کار رو هم انجام داد، البته تنها چند ساعت قبل از پایان این سال در تاریخ ۳۱ دسامبر. این شرکت ۱۳۱ روز پس از منتشر کردن اندروید نوقا، بروزرسانی اونو به شکل همزمان واسه تلفنای هوشمند OnePlus 3T و OnePlus 3 منتشر کرد.

سامسونگ: ۱۴۳ روز

سامسونگ سال سختی رو گذروند و عملکردش در بخش بروزرسانی هم خیلی چنگی به دل پیش. عرضه نسخه پایانی اندروید نوقا واسه گلکسی S7 و مدل Edge اون (بررسی سایت ما) ۱۴۳ روز زمان برد و بسته بروزرسانی، همین چند روز پیش به دست بعضی از خریداران رسید.

شاید این شرکت کره ای رو در بعضی بخشا سرآمد بدونیم، اما روشنه که در مورد بروزرسانی موبایل هاش هنوز جای کار بسیاری داره. البته باید به این نکته هم توجه کرد که تعدد اجناس سامسونگ در مقایسه با بقیه تولیدکنندگان فوق العاده بیشتره، ولی در مقابل به منابع انسانی و مالی خیلی بیشتری هم دسترسی داره.

هوآوی: نامشخص

اینکه بخواین رابط کاربری شما به جای اندروید به سیستم عامل حریف شباهت داشته باشه انرژی زیادی می خواد و همینه که باعث شده هوآوی هنوز هیچکدام از تلفنای هوشمند خود رو به اندروید نوقا بروزرسانی نکرده باشه.

باحال اینجاس که فبلت جدید میت ۹ (بررسی سایت ما) به شکل پیش فرض با اندروید نوقا عرضه می شه، اما کاربران اجناس دیگه همین سازنده فعلاً باید تولید کنندگان دیگه رو با حسرت زیر نظر داشته باشن.

البته این موضوع به شرکتایی مثل موتورولا یا سونی محدود نیس که رابط کاربری خود رو نسبت به اندروید خالص تغییر چندانی نمی دن، بلکه حتی سامسونگ یا وان پلاس هم با وجود تغییرات خیره کننده موفق شدن بروزرسانی نسخه ۷ رو واسه کاربران خود آماده کنن.

در آخر جالبه بدونین که انتظار میره با منتشر کردن بروزرسانی اندروید نوقا در تاریخ ۱۸ ژانویه یعنی پایان همین هفته واسه Honor 8، هوآوی آخرین تولید کننده بزرگ دنیای موبایل باشه که به رقبای ریز و بزرگ خود می رسه.

جمع بندی

android-nougat-nexus-6p-w600

براساس چیزی که گفتیم و فهرست بندی سازندگان گوشی موبایل براساس سرعت بروزرسانی، به طور کاملً مشخصه اگه بروزرسانی سریع یکی از اولویتاتون هستش، باید در خریدهایتان کمپانیای LG، موتورولا، HTC و سونی رو مورد توجه بذارین، چون همه اونا تونسته ان ظرف کمتر از ۱۰۰ روز، دیوایسای پرچمدار خود رو بروزرسانی کنن.

البته ارائه تنها یه بروزرسانی واسه موبایلای پرچمدار رو نمیشه تموم ماجرا دونست. خیلی از کاربران سیستم عامل اندروید از اسمارت فونای رده بالا بی بهره هستن، و پس پشتیبانی از دیوایسای میان رده از طرف تولیدکنندگان هم نقش زیادی در رضایت کاربران داره.

در این مورد، با عرضه بروزرسانی نوقا واسه دیوایسای بیشتر، میشه رده بندی کامل تری رو نشون داد، ضمن اینکه در بعضی موارد اپراتورهای مخابراتی هم نقش زیادی در زمان دریافت بروزرسانی اجرا می کنن.

از طرف دیگه، کیفیت کار هم بسیار حیاتیست. خیلی از کاربران به خاطر تعجیل شرکتا و ارائه زودتر از موعد معمولی بروزرسانی با مشکلات زیادی مواجه شدن و نسخه جدید سیستم عامل به جای اینکه تجربه کاربری دیوایس رو پیشرفت دهد، چندین مشکل ریز و بزرگ جدید رو هم به اون اضافه می کرد.

در درجه بعدی میشه به پچای امنیتی ماهیانه هم اشاره کرد که تولیدکنندگان مجبور به ارائه اونا در بازه های وقتی مناسب و سریع هستن. به هر حال، هیچ شرکتی رو نمیشه بی عیب و مشکل دونست و همه اونا ایراداتی در کار خود دارن، اما در این بخش بعضی از اونا نسبت به بقیه بهتر عمل میکنن، و رضایتمندی کاربران رو جفت و جور میسازن.