بررسی سایت ما: اپل واچ ؛ زیبای خفته

0 Comments

«اپل واچ»؛ چی به ذهنتون میاد؟ نام اپل که در کنار نام ساعت قرار میگیره، آنگاهه که علم و هنر دست به دست هم میدن تا یه سوپر کامپیوتر کوچیک رو به رقابت با ساعتای سوئیسی بفرستن. اپل واچ همیاریه که قراره در همه کارا با شما شریک باشه، با اون حرف بزنین و اونم به شما جواب دهد.

ساعت جدید اپل، اولین محصول به طور کاملً جدید اپل طی ۵ سال گذشته و پس از مرگ استیو جابزه؛ پر از سخت افزار، نرم افزار و ایده های نو. و حتی نگاهی هم به دنیای فشن داره. درسته که انتظار میره نواقصی در اون وجود داشته باشه. اما سوال اینجاس که اپل چیجوری ایده های خود رو خرج کرده؟ تونسته معنی و کاربرد ساعت هوشمند رو طور دیگری تعریف کنه؟

فناوریای پوشیدنی بخواین یا نخواهید، دیر یا زود دنیا رو یاد می گیرن و اپل واچ پتانسیل بالایی داره تا یکی از پرچمداران این بخش باشه. یه وسیله پوشیدنی، تعهدات سنگینی نسبت به صاحب خود داره چون که قراره کل روز با بدن فرد در رابطه باشه، شکلای جور واجور علائم اونو اندازه بگیره و به اطلاعات مهم فرد از جمله موقعیت جغرافیایی اون دسترسی داشته باشه. اینجور مواردی حساسیتا رو بر می انگیزند و فقط در صورتی میشه با اونا کنار اومد که از کارکرد مناسب و هدف دار اونا مطمئن باشیم.

حال باید دید اپل ساعت هوشمندی ساخته که واقعاً به اون «نیاز» داشته باشین؟ با بررسی سایت ما همراه باشین تا از تجربه یه هفته پوشیدن اپل واچ براتون بگیم.

اولین نگاه

وقتی اپل واچ معرفی شد، اصلاً دید خوبی به اون نداشتم. با خودم گفتم «بقیه هم ساعت هوشمند میسازن اما حالا چون اپل ساعت ساخته این همه سر و صدا کرده و گرنه اینم مثل بقیه بی خاصیته». ما در سایت ما ساعتای هوشمند مختلفی رو بررسی کردیم و ساعتای اندرویدی با به درد نخوری خود، ذهنیتی منفی برامون ایجاد کرده بودن.

اما در مورد ساعت اپل، بر خلاف اون چیزی که توقع داشتم، شرایط کمی فرق داره. این رو میشه از همون جعبه ساعت فهمید. جعبه اپل واچ کمی بزرگه چون ساعت به صورت افقی در اون قرار گرفته. اما شرایط به طور کاملً مهیاست تا بسته بندی زیبای اون، آرمانای استیو جابز مرحوم رو یاد بیاری کنه.

بعد از باز کردن جعبه ساعت، یه قاب سفید با نشون اپل رو می بینین که ساعت به زیبایی در اون خوابیده. در هیچ کدوم از ساعتای هوشمند قبلی، قاب جداگونه ای واسه ساعت در نظر گرفته نشده بود. از همینجا میشه فهمید که اپل به اصل «ساعت» بودن اپل واچ توجه خاصی داشته. در زیر اونم دفترچه ها، آداپتور و شارژر آهنربایی ساعت قرار گرفتن.

با هیجان زیادی، قاب ساعت رو باز کردم و در همون نگاه اول، عاشق ظرافت اون شدم. اپل واچ، با وقار تموم، منتظر بود تا روی مچم قرار بگیره. من هم معطل نکردم و سریع با نگه داشتن دکمه تختی که در کنار اون قرار داره، ساعت رو روشن کردم. شارژ اولیه ساعت کم بود و مجبور شدم اونو به شارژ بزنم.

در حالی ساعت داشت شارژ می شد، اپلیکیشن Apple Watch رو روی آیفون اجرا کردم تا ساعت رو به اون وصل کنم. روش وصل کردن ساعت به آیفون جالبه: یه کادر در وسط صفحه قرار داره که تصویر دوربین رو نشون میده. باید اپل واچ رو جلوی دوربین آیفون بگیرین و نمایشگر ساعت رو در اون جای بدین تا با آیفون جفت شه. این کار به صورت دستی هم شدنیه.

حالا ساعت وصل شده و در حال هماهنگ کردن اطلاعات با آیفون بود. اتصال ساعت و آیفون از راه بلوتوث نسخه ۴ یا وای فای (واسه محیطایی مثل خونه) شدنیه.

تنظیمات اپل واچ دو قسمت داره: یه بخش اون از داخل ساعت قابل دسترسه و یه بخش از راه آیفون. تنظیماتی مثل اندازه نور نمایشگر، Siri و Accessibility در ساعت هستن و تنظیماتی مثل زبون ساعت، نوتیفیکیشنا و تنظیمات هر اپلیکیشن در اپلیکیشن Apple Watch آیفون قرار دارن.

در طول وقتی که ساعت داشت با آیفون هماهنگ می شد، دوباره نگاهی به ظاهر اپل واچ انداختم. انتظار ساعتی بزرگ، بزرگ و کلفت رو داشتم اما حالا ساعتی بسیار ظریف جلویم بود. لبه نمایشگر با هماهنگی زیادی، در راستی بدنه آلومینیومی اون امتداد پیدا کرده و برجستگی اضافه ای بین این دو احساس نمی کنین.

بدنه ساعت ماته و صیقلی و همه کنارها و گوشه های اون دارای منحنیایی بسیار روان و ملایم هستن. در سمت چپ ساعت، دو اسپیکر و میکروفون اون قرار گرفتن.

و در سمت راست، یه دکمه و Digital Crown قرار گرفتن که ما اونو گیره دیجیتال می گیم. این گیره یاد آور گیره آنالوگ ساعتای کلاسیکه و می خواد همون حس دوست داشتنی آنالوگ رو برامون جفت و جور کنه اینبار با طعم دیجیتالی.

وظیفه این گیره، آسون تر کردن کارکرد ساعته. اپل باور داره نمایشگر ساعتای هوشمند کوچکتر از اون هستش که بخواین به طور کامل روی کارکرد لمسی اونا تکیه کنین. پس واسه راحتی بیشتر در منوها، این گیره دیجیتالی رو ساخت. این گیره بسیار نرم و روان حرکت می کنه و دلتون می خواد همیشه اونو بچرخونین. علاوه بر این، یه دکمه همه که عملکردهای مختلفی داره.

زیر اپل واچ، شناسنامه اون قرار داره و اطلاعات هر مدل در این قسمت ثبت شده: قاب ۳۸ میلی متری، آلومینیوم سری ۷۰۰۰، شیشه ION-X و شماره سریال. در زیر اپل واچ، یه دایره برجسته مشکی رنگ قرار گرفته که شارژر مغناطیسی و حسگرهای جور واجور دستگاه از جمله حسگر ضربان قلب درون اون قرار گفتن. این بخش به وسیله شیشه ION-X مراقبت می شه.

حالا وقتش بود تا ساعت رو روی مچم ببندم. بند به صورت دکمه ای بسته می شه و اضافه بند در شیار دیگری قرار میگیره تا بند باز نشه یا مزاحمت ایجاد نشه. هم اینکه باعث می شه فضای خالی بین بند و مچ پر شه و ساعت، بهتر روی مچ قرار بگیره. مدل Sport 38 میلی متری اپل واچ در اختیار ما بود و بندی از جنس سیلیکونی داشت.

بعد از بستن ساعت، احساس خوبی داشتم. نه ضخامت ۱۱٫۵ میلی متری اون اذیتم می کرد و نه وزنش. خود اپل واچ مدل ۳۸ میلی متری ۲۵ گرم و بند سفید اون ۴۷ گرمه که وزن تقریباً زیادی حساب می شه اما عجیبه که ساعت روی دست اونقدر راحت بود که این وزن احساس نمی شد. دیگه از اون گوشه ها و لبه های تیز هم خبری نیس و اپل با منحنی کردن گوشه ها و لبه ها، ارگونومی خوبی به اپل واچ بخشیده. این ساعت، راحته و می تونین در تموم طول روز اونو بر دست خود داشته باشین.

البته باید حواستون رو جمع کنین که ساعت زیاد خیس نشه. نمی تونین مثل بقیه ساعتای آنالوگ و هوشمند، اونو زیر شیر آب بگیرین و در پارک آبی به دست خود ببندین. اپل واچ در برابر آب مقاوم نیس. این ساعت از استاندارد IPX7 استفاده میکرد که یعنی می تونه در برابر نفوذ عرق دست و آب باران مقاومت کنه.

اپل تلاش زیادی کرده تا حس ساعتای آنالوگ رو به این ساعت بیاره اما اپل واچ هنوزم یه گجته. یه وسیله دارای نمایشگر اونم مربعی، هر چی هم که باشه یه تیکه از تکنولوژی حساب می شه. همه ساعت رو با نمایشگر دایره ای دوست دارن و نباید از اپل واچ توقع داشته باشی احساس ساعتای سنتی رو به شما بده.

اهالی کوپرتینو تأکید زیادی روی زیبایی اپل واچ دارن طوری که اونو در رده ساعتای لوکس و فشن جای میدن. اپل واچ قشنگتر و لوکسه اما نه لوکس به معنی گرون قیمت. واقعا اهالی دنیای فشن و طراحی، اپل واچ رو این جوری آزمایش کردن و یکی از دلایلش، همون جنبه گجت بودن و نمایشگر مربعی اون هستش.

ساختار تعویض بندها به اندازه ای آسونه که دلتون می خواد چند بند واسه اپل واچ جفت و جور کنین.

یکی از قسمتای بسیار باحال اپل واچ، ساختار باز و بسته شدن بند اون هستش. زیر دستگاه در کنار هر بند یه دکمه قرار داره. کافیه اونو فشار بدین و بند رو بیرون بکشین. به همین سادگی! سه تیکه فلزی تو یه جهت پشت در انتهای بند، پشت سر هم قرار گرفتن که بعد از ورود به شیار بند، فلز وسطی قفل می شه و هر سه به وسیله آهنربا در جای خود محکم می گردن.

ساختار تعویض بندها نسبت به بندهای عادی که با پین محکم می شن، بسیار راحته. به اندازه ای آسون که دلتون می خواد چند بند واسه اپل واچ جفت و جور کنین. این همون جادوی اپله. اپل واچ در ۳ مدل Sport، Watch و Edition عرضه شده که در ابعاد ۳۸ و ۴۲ میلی متری موجود هستن.

بیدار شو

شب شده بود و وقت خواب. گیره دیجیتال رو فشردم و وارد منوی اپلیکیشنا شدم. اپلیکیشن Alarm رو اجرا و اولین زنگ اخطار رو تنظیم کردم. اول تلاش داشتم اعداد ساعت رو از روی نمایشگر لمسی تنظیم کنم. بعد با خودم فکر کردم «پس این گیره دیجیتالی به چه درد می خوره؟» حس خیلی خوبی داشت. گیره خیلی نرم می چرخید و اعداد رو تغییر می داد. واقعاً راحت بود و خوشحال بودم از این که نیاز نبود روی اون نمایشگر کوچیک همیشه انگشتم رو جا به جا کنم.

ساعت رو تنظیم کردم و در حالی که روی دستم قرار داشت، خوابیدم. صبح «لرزش ریتمیکی» روی مچم احساس کردم و با صدای زنگوله مانند ساعت از خواب بیدار شدم. مانند این بود که یه نفر دستم رو بگیره و بیدارم کنه اما اصلاً مانند صدای زنگ وحشتناک موبایل آزار دهنده نبود. در تنظیمات زنگ اخطار، می تونین یه برچسب واسه اون تعریف کنین و از زنگ اخطار به عنوان یادآور هم استفاده کنین. واسه این کار کافیه Lable رو لمس کنین تا Siri اجرا شه و برچسب مورد نظر خود رو به اون بگید.

اپلیکیشن تقویم هم از راه منوی اپلیکیشنا قابل دسترسیه. اینجا به طور کاملً محدود هستین و فقط می تونین تقویم و رویدادها رو ببینین. اضافه کردن اتفاق جدید فقط از راه اپلیکیشن تقویم آیفون شدنیه.

ماجرای «لرزش ریتمیک» چیه؟ اپل از یه سیستم لرزش خاص به نام Taptic Engine استفاده کرده که می تونه لرزشا رو متناسب با نوع پیاما و اهمیت اونا تنظیم کنه. پس هر پیامی، دارای آهنگ و شدت لرزش خاص خودشه. این سیستم، ایجاد جالبی هستش اما اونقدر هم بزرگ نیس که بخواد سیستم لرزش گجتا رو از این رو به اون رو کنه. اگه می شد این سیستم رو شخصی سازی کرد و لرزشای دلخواه رو واسه هر پیام تعریف کرد، خیلی کاربردی تر بود.

بعد از این که بیدار شدم، لباس ام رو پوشیدم، ساعت که بر دستم بود، آیفون و هندزفری رو هم برداشتم و رفتم واسه دوچرخه سواری. شب قبل، اپلیکیشن Runtastic رو که یکی از بهترین اپلیکیشنای ورزشیه، نصب کرده بودم. اونو اجرا کردم و روی حالت دوچرخه سواری گذاشتم. در طول راه، راهنمای صوتی اپلیکیشن سرعت و فاصله طی شده رو از راه آیفون اعلام می کرد. این اطلاعات هم اینکه اندازه کالری سوزونده شده در نمایشگر اپل واچ هم نشون داده می شد.

اپل واچ از نظر ورزشی و سلامتی، یکی از بهترین ساعتای هوشمند هست. اپلیکیشن Activity به دقت فعالیتاتون رو زیر نظر میگیره. این اپلیکیشن در ساعت به شکل ۳ دایره در هم با رنگای قرمز، سبز و آبی نشون داده می شه و گزارش دقیقی از اندازه جنب و جوش شما میده. با اجرای اپلیکیشن، اطلاعات خود از جمله وزن، قد، سن و جنسیت رو وارد می کنین و اپلیکیشن تناسب اندام شما رو تخمین می زنه. با در نظر گرفتن این اطلاعات، یه برنامه ورزشی با هدف روزانه مقدار معینی کالری به شما ارائه می کنه.

هر روز کارکرد ورزشی شما در اپلیکیشن Activity و Health (آیفون) ثبت می شه. رنگ قرمز (دایره خارجی) نشون دهنده اندازه جنب و جوش (مثل پیاده روی)، سبز (دایره میانی) نشون دهنده اندازه جنب و جوش ورزشی و رنگ آبی (دایره داخلی) نشون دهنده اندازه ایستادن شما هستش. می تونین این دایره ها رو به همراه اطلاعات عددی و نمودار در اپلیکیشن Activity اپل واچ و آیفون بررسی کنین. اپل واچ چند بار در روز، هدف ورزشی روزانه و اندازه فعالیت شما رو یادآوری می کنه. اگه زیاد در حالت نشسته باشین، اپل واچ به شما میگه واسه دقایقی از جای خود بلند شید و قدم بزنین.

در صفحه ای که ساعت قرار داره، با یه سوایپ به سمت بالا یه سری ویجت نمایان می شن. اپلیکیشن ضربان سنج در میان اونا قرار داره. کار حسگر ضربان قلب با روشن شدن چراغای سبز رنگ اینفرارد در زیر دستگاه شروع می شه. کارکرد حسگر سریع و دقیقه.

کار کردن با موبایل در بین دوچرخه سواری سخت و خطرناکه. پس واسه تعویض موسیقی از اپل واچ استفاده کردم. البته این کار هم دشواریای خودشو داره چون باید حسابی درگیر نمایشگر کوچکش شید و از دو دست خود استفاده کنین در حالی که می تونین این کار رو یه دستی با موبایل انجام بدین. پس تعویض آهنگا از روی ساعت رو موقع دوچرخه سواری انجام ندین. شاید موقع دویدن عاقلانه تر باشه. ای کاش اپل قابلیتایی از آیپاد نانو رو هم به ساعتش می آورد؛ مثلاً خروجی هدفون.

اپل واچ وابستگی زیادی به آیفون داره

کارکرد اپل واچ در مورد ورزش و سلامتی عالیه اما مشکلی که هست اینه که وابستگی زیادی به آیفون داره. شما باید در بین ورزش، علاوه بر ساعت آیفون رو هم با خود ببرین در حالی که می تونین همون کار رو با آیفون هم انجام بدین. خوب، چه کاریه؟ اگه بخوایم لطف کنیم، حداقلش اینه که ساعت هوشمند باید بتونه در بین ورزش کارکرد جداگونه داشته باشه. پس در اینجور موردی، دستبندهای سلامتی که دارای کارکرد جداگونه هستن، نسبت به اپل واچ برتری دارن.

پخش کننده موسیقی اپل واچ، بر خلاف دستگاه های اندرویدی که فقط واسه کنترل موسیقی می شدن، کارکرد خوبی داره. علاوه بر این که می تونین آهنگا رو عوض و صدا رو کم و زیاد کنین، به مجموعه موسیقی آیفون خود هم دسترسی دارین و می تونین در میان آلبوما و پلی لیستای خود جست و جو کنین. هم اینکه می تونین از ۲ گیگابایت حافظه داخلی اون واسه ریختن موسیقی روی ساعت استفاده کنین.

نمایشگر اپل واچ یکی از بهترین ویژگیای اون هستش. در مدل ۳۸ میلی متری از یه نمایشگر ۱٫۵ اینچی با رزولوشن ۲۷۲x340 پیکسل استفاده شده که فشرده برابر ۲۹۰ پیکسل در اینچ داره. مدل ۴۲ میلی متری هم نمایشگری ۱٫۷ اینچی با رزولوشن ۳۱۲x390 پیکسل و چگالی ۳۰۲ پیکسل در اینچ داره که هر دو مدل از این نظر بر دیگه مدلای بازار برتری دارن. اپل از نام تجاری «رتینا» واسه نمایشگر اپل واچ استفاده کرده.

در نمایشگر این ساعت از پنل OLED با سطح روشنایی بالا استفاده شده تا علاوه بر مصرف انرژی کم و کنتراست بالا، خوانایی خوبی زیر نور مستقیم خورشید داشته باشه. مطمئنا، نمایشگر اپل واچ رو میشه بهترین نمایشگر بین ساعتای هوشمند فعلی دونست. رنگ مشکی با خلوص کامل در اون نشون داده می شه طوری که مرزی بین نمایشگر و حاشیه اون دیده نمی شه. ساعت رو تو یه صفحه مشکی یه دست مشاهده می کنین.

مرزی بین نمایشگر و حاشیه اون دیده نمی شه

واقعا اپل اینجا یه کلک هوشمندانه پیاده کرده تا ضمن ارائه نمایشگری خوب، به باتری هم کمک کنه. رنگ اصلی پس زمینه، مشکیه. در نمایشگرهای LED و نوع خاص اون اینجا یعنی OLED، به هنگام نمایش رنگ مشکی، پیکسلا خاموش می شن. پس رنگ مشکی با خلوص بالایی نشون داده می شه و مصرف انرژی کم میشه. اپل هم با این کار، هم کنتراست رو زیاد کرده و هم مصرف باتری رو بهتر کرده.

پیکسلای نمایشگر اپل واچ معلوم نیستن و رنگا با جست و خیز به نمایش در میان. این رو وقتی وارد منوی رنگارنگ اپلیکیشنا شدم، فهمیدم. خوانایی نمایشگر زیر نور مستقیم خورشید هم خوبه. وقتی واسه دوچرخه سواری رفتم، یه بار ساعت رو چک می کردم و باری هم اپلیکیشن Runtastic رو. تصویر نمایشگر زیر آفتاب تقریباً روشن بود. البته اگه با زاویه نگاه کنین، نمایشگر براق اون مزاحمت بوجود میاره و باید مستقیم نگاه کنین. پوشش این نمایشگر هم در مدل Sport از شیشه ION-Xه و در مدلای دیگه از یاقوت کبود واسه مراقبت از نمایشگر و حسگر ضربان قلب زیر دستگاه استفاده شده.

یکی از اشکالات نمایشگر رو میشه نداشتن سنسور نور دونست. سطح روشنایی نمایشگر ثابته و اگه قصد تغییر اونو داشته باشین، باید از بخش تنظیمات ساعت این کار رو انجام بدین. ۳ سطح روشنایی هست که سطح ۲ و ۳ مناسب هستن. من سطح روشنایی رو روی درجه ۳ گذاشتم و در طول این مدت، مشکلی با ثابت بودن اون نداشتم چون پس زمینه مشکیه و برخلاف پس زمینه سفید و روشن ساعتای اندرویدی، مشکلی در محیطای تاریک ایجاد نمی کنه. شاید یکی دیگه از ترفندهای اپل در به کار بردن پس زمینه مشکی، خلاص شدن از سنسور نور بوده.

وقت کار

بعد از ورزش، وقت کار فرا رسید. ساعت روی دستم بود و تایپ می کردم. بعضی وقتا نوتیفیکیشنای توییتر برام می اومد که بعضی هاشون رو میفهمیدم اما بعضی هاشون رو نه. نمی دونم به چه دلیل بعضی از نوتیفیکیشنا بدون هیچ علامتی در ساعت ظاهر می شدن و تا به ساعت نگاه نمی کردم، متوجهشان نمی شدم. به هر حال اینطور که تا حالا مشخص شده، نوتیفیکیشنا مهم ترین توانایی ساعتای هوشمند هستن و نباید اینجور اشکالاتی در این سیستم دیده شه.

نوتیفیکیشنا با یه زنگ کوچیک، و لرزشی ناچیز به اطلاع شما می رسن. بار اول با نگاه کردن به ساعت می تونین اونا رو ببینین و در موردشون تصمیم بگیرین. بعضیا رو می تونین جواب بدین و بعضی رو می تونین فقط تماشا کنین. بعد از اون، نوتیفیکیشنا با یه سوایپ از بالا به پایین روی صفحه اصلی ساعت نشون داده می شن. لیستی که شامل همه نوتیفیکیشناتون هستش.

یه مزیت درباره نوتیفیکیشنا هست. حتماً مقالات و نوشته هایی در مورد مزاحمت ساعتای هوشمند خوندین. این که ذهن شما رو درگیر می کنن، سر قرارهای ملاقات و جلسات همه اش حواستون رو پرت می کنن و سرتون توی نمایشگر کوچیک ساعت میشه. اپل واچ اینطور نیس و مزاحمت ایجاد نمی کنه. کار خودشو انجام میده. فقط وقتی واقعاً با ساعت کار داشته باشین به سراغش می رید. اپل تونسته خوب این مشکل رو مدیریت کنه.

مدت زیادی نشسته بودم. اپل واچ گفت بلند شوم و یه دقیقه راه بروم.

با فشردن دکمه گیره دیجیتال، وارد منوی اپلیکیشنا میشین. در این قسمت دیگه نوار نوتیفیکیشنا در دسترس نیس. به همون دلیلی که اول گفتیم، بازم یه ایراد در این سیستم هست. نوتیفیکیشنا باید از همه جا قابل دسترسی باشن.

نویسندگی و خبرنگاری هم سختیای خودشو داره. مدت زیادی نشسته بودم. اپل واچ گفت بلند شوم و یه دقیقه راه بروم. حس خوبی داشت؛ این که ساعت شما رو می فهمه، با شما تعامل داره. این ساعت واقعاً هوشمنده.

برگشتم پای لپ تاپ و نگاهی به ساعت کردم. ساعت اپل فقط وقتی نگاش کنین روشن می شه و ساعت رو نشون میده. مثل ساعتای اندرویدی نیس که در حالت استندبای هم ساعت رو نشون بده. ای کاش اینطور بود. به هر حال، اپل با همین کارا تونسته باتری ساعتش رو نگه داره.

یکی از فناوریای جالبی که اپل در ترک پد مک بوکای جدید و نمایشگر اپل واچ به کار برده، Force Touchه. با این فناوری، نمایشگر ساعت هوشمند اپل می تونه ضربه رو از فشار تشخیص بده و واقعا به اندازه فشار اون به وسیله انگشتان شما حساسه. ایده این فناوری از اونجا اومده که واسه انجام بعضی قابلیتا در تلفنا و ساعتای هوشمند، باید انگشت خود رو نگه دارین. اپل دریافت که این کار سخت و آزار دهنده س و با این فناوری کاری کرده که شما به جای نگه داشتن انگشتتون، کافیه نمایشگر رو کمی فشار بدین.

این کار خیلی آسون تره و واقعاً هم خوب کار می کنه. باید اپل رو به خاطر اینجور ابتکار و فناوری سطح بالایی تشویق کرد. اولین جایی که انگشتانتون این تکنولوژی رو لمس می کنن، منوی واچ فیسا (Watch Face) است. تم ساعت اپل واچ رو دوست ندارین؟ ساعت رو نگاه کنین، بعد نمایشگر رو فشار بدین تا وارد منوی واچ فیسا شید. به همین راحتی. ۱۰ واچ فیس اینجا وجود دارن که می تونین هر کدوم رو انتخاب و شخصی سازی کنین.

اینجاس که اپل واچ می درخشه. واچ فیسای زیبایی واسه این ساعت طراحی شدن که کمتر ساعت اندرویدی می تونه از این دید با اونا رقابت کنه. هر ساعت توانایی شخصی سازی داره. بعضیا فقط رنگشون قابل تغییره و بعضی از جزئیات ساعت گرفته تا ویجتای اون که اطلاعات مفیدی رو به شما میدن.

از جمله ویجتایی که میشه واسه ساعتا انتخاب کرد میشه به آب و هوا، زمان طلوع و غروب آفتاب، نمودار دایره ای اپلیکیشن Activity که بیان کننده اندازه فعالیت شما هستش، تایمر، زمان سنج، زنگ اخطار، ساعت جهانی، تاریخ و وضعیت ماه اشاره کرد. جا به جایی و انتخاب بین این ویجتای ریز در نمایشگر کوچیک اپل واچ فقط به کمک گیره دیجیتالی اون شدنیه. البته تنها می تونین واچ فیسای پیش فرض خود اپل رو شخصی سازی کنین و فعلاً امکان ساختن واچ فیس خودتون وجود نداره که یه ایراد حساب می شه.

حتی اگه اپل واچ کاری جز نمایش ساعت نداشت، می تونست دیگه ساعتای هوشمند رو به رقابت بکشه

واچ فیسای اپل واچ هم کاربردی و هم قشنگتر هستن. یه واچ فیس میکی ماوس هم هست که با انیمیشن بامزه ای که داره، عاشقش میشین. ویجتای ساعتا هم علاوه بر دادن اطلاعات به درد بخور، به عنوان میانبری واسه اپلیکیشن اصلی به کار می رن. اپل در آینده می تونه از صفحه اصلی ساعتش به عنوان Launch Center اپلیکیشنا هم استفاده کنه و حتی منوی اپلیکیشنا رو حذف کنه. اپل واچ اصل ساعت بودن رو به بهترین شکل ادا کرده. حتی اگه اپل واچ کاری جز نمایش ساعت نداشت، می تونست دیگه ساعتای هوشمند رو به رقابت بکشه چون این کار رو به بهترین راه انجام میده.

دکمه های اپل واچ تو یه طرف خاص قرار دارن و طراحی اون واسه دست چپ، بهترین حالتش هستش. با این حال اگه ساعت رو روی دست راستتون می بندید، اپل براتون چاره ای فکر کرده س. در بخش تنظیمات، منویی به نام Orientation هست که در اون می تونین دست چپ یا راست و جهت قرار گرفتن تکمها رو انتخاب کنین تا متناسب با اون، نمایشگر تغییر جهت بده و بچرخد.

قسمتی به نام Glances در اپل واچ هست که با سوایپ از پایین به بالا در صفحه اصلی ساعت به اون می رسید. این قسمت مانند Widgetای آیفونه و در هر صفحه اون، یه ویجت قرار گرفته. در اولین صفحه می تونین حالتای بی صدا، بی مزاحت و حالت پرواز رو انتخاب کنین. اگه هم ندونین آیفونتان کجاس، با لمس آیکن آیفون در این صفحه از موبایلتان زنگی پخش می شه که به کمک اون می تونین پیدایش کنین. البته به شرطی که رابطه بلوتوث یا وای فای بین ساعت و آیفون برقرار باشه.

در صفحه های بعدی، پخش کننده موسیقی، اپلیکیشن ضربان سنج، ویجت باتری، ویجت اپلیکیشن Activity، تقویم، آب و هوا، بورس، ساعت جهانی و Maps به صورت پیش فرض قرار گرفتن. ویجتا قشنگتر طراحی شدن و اطلاعات رو کوتاه و به درد بخور به شما ارائه می کنن. اپل اعلام کرده بود که بخش Glances به صورت لحظه به لحظه بروزرسانی می شه اما راستش رو بخواین، اینطور نیس. لحظه به لحظه اپل، یعنی سریع در همون لحظه. یعنی به محض این که شما وارد بخش Glances و اون ویجت خاص می شه، ساعت خیلی سریعً با آیفون رابطه برقرار می سازه و اون ویجت رو بروزرسانی می کنه.

واسه همینه که بعضی وقتا تأخیر زیادی در بروزرسانی شدن اطلاعات مخصوصا در ویجت Maps مشاهده می شه. با لمس هر کدوم از این ویجتا، وارد اپلیکیشن اونا در اپل واچ میشین و امکانات بیشتری در اختیار دارین.

صبح که در حال ورزش بودم، با آقای سردبیر تماس گرفتم تا در مورد اپل واچ با هم صحبت کنیم. دکمه بغل دستی ساعت رو فشردم تا وارد صفحه ۱۲ مخاطب مهم شوم. گیره دیجیتال رو نچرخوندم و مانی قاسمی رو انتخاب کردم. بعد آیکن تلفن رو لمس کردم تا تماس برقرار شه. صدای بوق خوردن از خود ساعت پخش می شد. مانی جواب داد و با هم صحبت کردیم. در طول صحبت، من با ساعت به حرف هاش گوش می کردم و با همون هم جواب می دادم. آیفون در جیبم بود.

واسه تماسای دریافتی هم همینطوره. ساعت زنگ می خوره و با Taptic Engine ویبره خاصی بوجود میاره. بعد می تونه روی ساعت تماس رو جواب بدین یا به سراغ آیفون برید. اگه هم نخواستید جواب بدین، می تونین با پوش,ندن نمایشگر با مچ دست دیگرتون، صدای زنگ رو قطع کنین تا مزاحمت ایجاد نکنه.

اینجور قابلیتی خوشحال کننده س. در محیطای خلوت می تونین روی صحبت با اسپیکر اپل واچ حساب کنین اما در محیطای شلوغ هیچوقت چون اپل واچ اسپیکرهای ضعیفی داره. اگه اپل واچ خروجی هدفون داشت هم می شد واسه گوش دادن موسیقی روش حساب کرد و هم واسه صحبت. اپل باید کمی از iPod Nano ای که خودش ساخته ایده بگیره.

با فشردن دکمه بغل دستی، به صفحه مخاطبین برتر هدایت میشین که تا ۱۲ مخاطب رو در خود جای میده. از راه اپلیکیشن Phone هم می تونین به کل مخاطبین آیفونتان دسترسی داشته باشین، زنگ بزنین، پیام بفرستین یا اگه اونا هم اپل واچ دارن، براشون شکلکای مخصوص اپل واچ، ضربان قلب یا پیامای دست نوشته خودتون رو بفرستید.

بله، ضربان قلب. ضربان قلبتون رو واسه کسی که دوستش دارین بفرستید؛ ساعت روی مچ دست اون به کمک Taptic Engine با آهنگ ضربان قلب شما شروع به لرزیدن می کنه. البته نه لرزش ویبره مانند، بلکه لرزش ضربه ای (Tap). کاربردی نیس اما دوست داشتنیه. خیلی قشنگتر میشه با اون احساس رو منتقل کرد.

واسه فرستادن پیام، می تونین از پیامای آماده استفاده کنین یا از Siri کمک بگیرین. هر چی بگید تایپ می کنه. دقت اون بالاست اما بعضی وقتا تأخیر داره. واسه ما ایرونی هم شاید خیلی به کار نیاد. Siri در اپل واچ واسه کارای دیگه به جز تایپ پیام هم استفاده می شه؛ همونطور که در آیفون و آیپد یه دستیار تموم عیاره. مثلاً اگه بگید «Who is Lebron James»، اطلاعات لبران جیمز، ستاره NBA رو متناسب با نمایشگر اپل واچ به صورت کوتاه و به درد بخور نمایش میده.

مزیت بزرگ اپل واچ نسبت به ساعتای هوشمند اندرویدی، داشتن اپلیکیشنایی خوبه. اپلیکیشنایی که نه فقط محتوای آیفون رو نشون میدن، بلکه واقعاً در خود ساعت هم کار می کنن. با فشردن گیره دیجیتالی، وارد منوی اپلیکیشنای ساعت میشین که به شکل شناور کنار هم چیده شدن. از اپلیکیشنای به درد بخور اون میشه Maps رو نام برد که بازم در ایران سرویس هاش غیر فعاله. در این اپلیکیشن موقعیت شما نشون داده می شه هم اینکه این که می تونین با به کار گیری Siri، از اون بخواین شما رو واسه رسیدن به مقصد راهنمایی کنه.

Apps

اپلیکیشن Weather اطلاعات آب و هوایی رو بسیار کامل و دقیق، با جزئیات فراوون تا چند روز آینده نمایش میده. با به کار گیری اپلیکیشن Camera، تصویر دوربین آیفون در اپل واچ نشون داده می شه و می تونین از اون به عنوان کنترل از راه دور واسه گرفتن شکلای جور واجور عکس استفاده کنین و بعد در اپلیکیشن Photos اونا رو ببینین و با گیره دیجیتال روی تصاویر زوم کنین. ً اپلیکیشن Photos این توانایی رو داره که تا حجم مشخصی از تصاویر آیفون رو در خود ذخیره کنه تا بدون نیاز به آیفون بتونین اونا رو ببینین.

اپلیکیشنای شخص سوم زیادی هم واسه اپل واچ موجود هستن. تلگرام، توییتر، اینستاگرام، واتساپ و حتی بازیای جور واجور واسه اپل واچ در فروشگاه نرم افزاری اون عرضه شدن. در تلگرام می تونین چت کنین(البته با تشخیص گفتار Siri و به انگلیسی) و استیکر بفرستید، در اینستاگرام می تونین در تایم لاین جا به جا شید و تصاویر رو لایک کنین. اگه اونقدر پولدار باشین تا بی ام و هیبریدی سری i داشته باشین، می تونین با ریختن اپلیکیشن BMW i Remote از وضعیت اون باخبر شید، چراغای خودرو رو کنترل کنین، از ساعت به عنوان ریموت دزدگیر ماشین استفاده کنین.

میشه گفت اپلیکیشنای اپل واچ، نمونه کوچیک و ساده شده نسخه آیفون هستن

میشه گفت اپلیکیشنای اپل واچ، نمونه کوچیک و ساده شده نسخه آیفون هستن و قابلیتای پایه اونا رو ارائه می کنن. واسه همینه که بیشتر اپلیکیشنای اپل واچ به صورت یه اپلیکیشن کامل واسه آیفون هستن و توانایی کارکرد با اپل واچ رو هم دارن.

ساعت هوشمند اپل دارای چیپ کامل S1ه. کل سخت افزار اپل واچ در همین یه چیپ جا شده که میشه اونو یه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *