اولین چیزی که باید در یک رابطه، به‌دنبالش باشید

رابطه عاشقانه Relationship

طی سالها آموزش به هزاران نفر، یاد گرفتیم که بیشتر آدما به این فکر نمی کنن که در روابط شون واقعا دنبال چی هستن. اونا فقط همراه چیزی که جذبشون کرده می رن، و آخرسر به تکاپویی می افتن که می تونه ناسالم یا کوتاه مدت باشه.

در نتیجه، این افراد بیشتر، در بهمنی از سرخوردگی دفن شده و تحت تاثیر این احساس که راهی واسه نجات وجود نداره، از پا می افتن. یا شروع به داخلی کردن تردیدشان کرده و باور می کنن که اشتباه ازجانب خودشونه که فرد مناسب خود رو پیدا نکردن.

، یه چیز مسلمه: این چرخه ایه که باید متوقف شه؛ وگرنه درجستجوی عشق و محبت بودن، مانند جهنمی روی زمین می شه. و خبر خوب این که شما می تونین این چرخه رو متوقف کنین.

اولین قدم، دونستن چیزیه که تو یه رابطه به دنبالشین، نه فقط چیزی که در مراحل اولیه توجه تون رو جلب کرده. چون بعضی وقتا چیزی که ما جذبش میشیم، می تونه طبق نوع زندگی ما و الگوهای ما، نیرویی ناسالم باشه.

البته ما باید جذب این فرد شده باشیم. اما روشنه که اگه مایل به ساختن رابطه ای بادوام هستین، این جاذبه کافی نیس. حالا، بخش باحال قضیه اینجاس که: از کجا بدونیم دنبال چی هستیم؟

هرکسی اولیتایی داره. اما من درمورد این اولویتا حرف نمی زنم. سوال عمیق تری که دراینجا مطرحه این که: میتونین(یا قادر نیستین) درمورد چه چیزایی توافق کنین؟

پسندها و ترجیهات مانند آپشنا یا تنظیمات یه اتومبیل هستن، نه خود موتور؛ چیزایی که به شما اجازه بهبود کارکرد ماشین رو میدن. فکر کردن به توافقاتی که تو یه رابطه می تونین یا نمی تونین داشته باشین کار سخت و بیشتر ناراحت کننده س.

اما کارکردن روی این سوالات، همون چیزیه که شما رو در پیداکردن طرح اولیه ساختارهایی که در زیر پوشش رابطه تون وجود دارن، قوی می کنن. این سوالات به رابطه، اجازه رشد و حرکت رو به جلو رو میده، مخصوصا وقتی مسئله بغرنجی پیش میاد.

پس… از کجا بدونین که موضوعات غیرقابل توافق واسه شما چه هستن؟

  1. به گذشته تون فکر کنین. براساس تجربیات گذشته تون در روابطی که داشتین، می دونین که چی موفقیت آمیزه و چه نیس. هم اینکه یافته های بعضی از چیزایی رو که روی شون توافق کرده بودین رو هم می دونین. شاید اون زمان نمی دونستید اما الان می دونین. این رو هم می دونین که با توافقاتی که انجام داده بودین، چه احساسی در اون رابطه داشتین.
  2. انعطاف پذیر باشین و بدونین که موضوعات توافق ناپذیر شما می تونن تغییر کنن. چیزی که وقتی قادر بودین درباره اش توافق کنین، شاید دیگه اون گونه نباشن و دیگه نتونین توافق کنین. یا چیزی که وقتی قادر به توافقش نبودین، الان با اون موافق باشین. حالا خوبیش اینه دلیلش اینه که شما الان در موقعیت متفاوتی قرار دارین و خواسته های تون تغییر کرده، و علتش مدارا یا ضعف خودتون نیس.

می دونم به چه فکر می کنین: می تونین چند نمونه درباره غیرتوافقات به ما ارائه بدین؟ نمونه های زیادی دارم اما نمونه ای رو میتونم نشون دهم که از همه برتره. چیزی که به ایمان دارم هرکسی باید در درجه اول تو یه رابطه موفق جستجویش کنه: شما باید مقصد رو در چشمون طرف مقابل ببینین.

بذارین توضیح بدم. ممکنه افراد زیادی وجود داشته باشن که دوست داشته باشین با اونا وقت تون رو بگذرونین، ممکنه افراد زیادی باشن که به نظرتون باحال، باهوش، بامزه و خواستنی باشن. اما به غیر این صفات، چند بار پیش اومده که خودتون رو این جور تصور کنین که بعد از داشتن یه روز بسیار بد، به خونه برگشتید و دیگه تمایلی به ادامه زندگی نداشتید؟ چند نفر از این آدمایی که با صفات گفته شده می شناسین، می تونن در این شرایط تصور شده، پشتیبانی تون کنن؟ کدوم شون این توانایی رو دارن که فضایی واسه تون ایجاد کنن که اتفاقات بیرون از این فضا واسه تون اهمیتی نداشته باشه و بدونین که وقتی به خونه برسین، دیگه همه چیز خوب می شه، نه به خاطر این که اون اینجور میگه بلکه به خاطر این که اون اینجور حسی به تو میده. بین کسی که درمکالماتش نقش یه حامی رو بازی می کنه و کسی که به شما احساس شکست ناپذیری و زیبایی میده فرق هست. پشتیبانی کردن بدون عمل، سرمنزلی نداره؛ هدف داشتن یه احساسه.

منزلگاه، کسیه که شما رو از دیروزتان بیرون بکشه و فردا رو به شما بده. بله، البته جنگ با بالش، بستنی و سیب زمینی سرخ کرده در تخت خواب، بازوبه بازوی هم کتاب خوندن درشبی که فردایش تعطیله، لباس راحتی و موهای ژولیده، تشخیص این که بهتر از اون واسه بچه هاتون وجود نداره،… اینا هم وجود دارن. اما بالاتر از اینا، اعتماد و پشت گرمی محکمیه که به اعتبار اون ترجیح می دین از نظر احساسی و عاطفی، عریان و رو باشین. واسه من این احساس به معنی ” مقصد” و خونه س و شما باید اونو در چشمون اون ببینین.

وقتی کسی رو پیدا می کنین که این جنس آرامش رو تامین می کنه و کلمه دیگری براش وجود نداره، باوری جادویی اتفاق می افته. پس، اگه با کسی دیدار کردین، از خودتون سوال کنین ” مقصد” و خونه رو درچشمان اون می ببینن. یا اگه قراره خودتون رو درموضعی بذارین که کسی رو درزندگی تون جذب خودتون کنین، این هدف رو در لیست غیرقابل چک و چانه زدنا بذارین. زمان اون رسیده که با همدیگه بهتر رابطه برقرار کنین.

عشق