اولین شغل افراد موفق و ثروتمند دنیا

0 Comments

اولین شغل افراد موفق

شکی نیس که شرایط مالی مناسب و پشتیبانی والدین می تونن نقش به سزایی در پیشرفت و موفقیت افراد داشته باشن. نمونه ی افراد موفقی که از همون کودکی هم از وضع مالی مناسب و پشتیبانی والدین بهره مند بوده ان (مانند بیل گیتس) زیاده؛ اما در ادامه با ۱۸ نفری آشنا می شیم که ثابت کرده ان راه موفقیت همیشه هم مستقیم و صاف نیس. با ما همراه باشین.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ شاید با نگاه به افراد موفق و موثر با خود بگیم که شرایط نابرابر موجب پیشرفت اون ها شده است و اگه شرایط طور دیگری رقم می خورد، چه بسا الان ما جای اون ها نشسته بودیم. اما خیلی از موفق ترین افراد دنیا دوران کودکی و نوجوونی معمولی و یا سختی رو گذرونده و واسه کسب درآمد دست به انجام کارای عجیبی زده ان. در ادامه با  اولین مشاغل باورنکردی ۱۸ نفر از موفق ترین و تأثیرگذارترین افراد دنیا آشنا می شیم.

مارک کوبان کیسه زباله می فروخت

مارک کوبان، کار آفرین و مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس، در کودکی  یه جفت کفش گرون اسنیکرز از پدرش درخواست می کنه. پدرش در جواب به اون می گوید که اگه کفش ها رو می خواهی، باید واسه خودت کاری دست و پا کرده و با پول خودت اون ها رو بخری. اون هم به پیشنهاد ی پدر گوش کرده و رو به فروش کیسه زباله به صورت خونه به خونه می آورد.

کوبان که در اون زمان ۱۲ سال سن بیشتر نداشت، با راهنمایی دوست پدرش کیسه های زباله رو ۳ دلار بیشتر از قیمت خرید می فروخت.

لوید بلنکفاین در ورزشگاه تنقلات می فروخت

لوید بلنکفاین که سمت مدیرعاملی شرکت تامین سرمایه ی گلدمن ساکس رو رو دوش داره، یکی از تأثیرگذارترین افراد وال استریته. اون هم راه موفقیت رو از زمین خاکی (و البته بدون توپ پلاستیکی!) شروع کرد. طبق کتاب بیوگرافی اش “پول و قدرت: چیجوری گلدمن ساکس به فرمانروایی رسید؟”، بلنکفاین در خونه های ارزون قیمت ساخت دولت در بروکلین نیویورک بزرگ شد و به عنوان اولین شغل خود در ورزشگاه یانکی های نیویورک تنقلات می فروخت.

ریچارد برانسون افزایش کننده ی آماتور پرنده بود

برانسون، موسس میلیاردر گروه ویرجین، از همون روز اول واسه خودش کار می کرد. طبق پستی در لینکداین، برانسون در سن ۱۱ سالگی به همراه بهترین دوستش خوب پاول شروع به پرورش طوطی سانان کردن تا اون ها رو به همکلاسی هاشون بفروشن. پرنده ها سریع تر از اون که بتونن بفروشندشان افزایش می شدن، پس اون ها مجبور شدن شانس خود رو در بازار دیگری بیازمایند. از اونجا که کریسمس نزدیک بود، اون ها درختان صنوبر کوچیکی خریده، امیدوار بودن وقتی درخت ها بزرگ شدن با فروش اون ها پول خوبی به جیب بزنن. اما بدیش اینه تعدادی خرگوش درخت ها رو قبل از بزرگ شدن خوردند!

مریسا میر تو یه خواربارفروشی کار می کرد

مریسا میر، مدیرعامل یاهو، در مصاحبه با فورچون می گوید وقتی که ۱۶ سال سن داشته، به عنوان شغل تابستونی در فروشگاهی در ویسکانسین فروشندگی می کرده. اون در ادامه می گوید اونجا بود که واسه اولین بار ارزش اخلاق کاری رو خودش به چشم دیده. هم اینکه این شغل به اون چیزای زیادی درباره اقتصاد خونواده، مبادلات تجاری روزانه ی افراد و سبک سنگین کردن ارزش خرید یاد داده.

بث کامستاک در کارخانه ی تولید لوازم آشپزخانه کار می کرد

کامستاک مدیر ارشد بازاریابی جنرال الکتریکه و بر ایجاد سرویس استریم ویدئوی هولو (Hulu) هم نظارت داشته. اما قبل اینکه وارد دنیای حرفه ای شه، در کارخانه ی رابرمید که وسایل آشپزخانه تولید می کنه، ارزش کار سخت رو آموخت.

اون تو یه پست لینکداین توضیح می دهد که تابستون بعد از سال اول کالج، واسه فاصله گرفتن از محیط آکادمیک و استراحت از کار دانشگاهی، به عنوان شغل تابستونی این کار رو انتخاب کرد؛ اما تا به خودش اومد دید که در این کار غرق شده. اون هنوزم به اینکه به واسطه ی شغل اولش چگونگی ی کار کردن گروهی واسه شکست دادن دوران سخت کاری رو آموخته افتخار می کنه.

کت کول پیشخدمت رستوران بود

قبل اینکه کول رئیس فروشگاه های زنجیره ای کیک و شیرینی سینابون شه، ۱۵ سال در رستوران های هوترز کار می کرد. کولز در ۱۷ سالگی به عنوان یه پیشخدمت معمولی در رستوران های زنجیره ای هوترز (که ملاکش واسه استخدام افراد ظاهر اون ها هستش) شروع به کار کرد، اما با گذشت زمان نشون داد که توانایی هایی بالاتر از یه پیشخدمت ساده داره و در آخر در ۲۶ سالگی به مقام معاون ریاست رسید.

به گزارش فورچون، اون بیشتر دهه ی سوم زندگی خود رو صرف آموزش کارمندان و مدیران کرده.

وارن بافت روزنامه فروش بود

بافِت از زمان کودکی به پول درآوردن و پس انداز کردن علاقه داشت. امروز، بنا به گزارش فوربز، رئیس و مدیر عامل برکشایر هاتاوی ۶۱.۲ میلیارد دلار سرمایه داره که اون رو به یکی از ثروتمندترین افراد دنیا تبدیل می کنه.

طبق بیوگرافی اش، بافت در سن ۱۳ سالگی صبح هاش رو با رسوندن روزنامه ی واشینگتن پست به مشترکین می گذراند. در همون سال، اون ۱۲۰۰ دلار از پس اندازش رو روی یه زمین کشاورزی ۴۰ جریبی سرمایه گذاری کرد.

اوباما بستنی می فروخت

حتی رئیس جمهور آمریکا و یکی از قدرتمندترین رهبران حال حاضر جهان هم در نوجوونی شغل پاره وقت ساده ای داشته.

به گزارش تایمز، اوبامای نوجوون اولین شغل خود رو در بستنی فروشی زنجیره ای بسکین-رابینز در هونولولو پیدا کرد.

اپرا وینفری در فروشگاه مواد غذایی کار می کرد

امپراطوری رسانه ای اپرا وینفری اون رو به اولین زن مشکی پوست میلیاردر جهان تبدیل کرد. (طبق گزارش فوربز اون ثروتی حدود ۳ میلیارد دلار داره.) اما اپرا قبل از رسیدن به موقعیت فعلی، دوران کودکی سختی رو گذرونده و با فقر دست و پنجه نرم می کرده.

به گزارش فوربز اپرا وقتی که در دوران نوجوونی با پدرش در نشویل زندگی می کرد، تو یه فروشگاه مواد غذایی، درست کنار آرایشگاه پدرش، مشغول به کار بوده.

مایکل دل در رستوران ظرف می شست

مایکل دل، بنیان گذار و مدیرعامل شرکت دل، از روزای بالاترین درجه و دوران شکوفایی PC استفاده کرد و به قدرت رسید. امروز ثروتِ ایشون حدود ۱۸.۷ میلیارد دلار تخمین زده می شه.

اما قبل اینکه دل به پر و بال گرفتن صنعت کامپیوترای شخصی کمک کنه، بنا به بیوگرافی اش، به عنوان اولین شغل در سن ۱۲ سالگی تو یه رستوران‎ چینی ظرف می شست.

دیوید مورداک در پمپ بنزین کار می کرد

مورداک، رئیس و مدیر عامل ۹۱ ساله ی صنایع غذایی Dole، شرکتش رو به بزرگ ترین تولید کننده و فروشنده ی میوه و سبزیجات در سطح جهان تبدیل کرد. اون که امروزه ثروتی حدود ۲.۹ میلیارد دلار داره، دوران کودکی رو با فقر گذرونده و تحصیل در دبیرستان رو کنار گذاشت.

بعد از ترک تحصیل، مورداک تو یه پمپ بنزین کار می کرد تا اینکه در سال ۱۹۴۳ به عنوان سرباز وظیفه به ارتش ملحق شد.

جکی زنر در مسابقات هاکی هات داگ می فروخت

زنر مدیرعامل شرکت خیریه ی Women Moving Millionsه و در سال ۱۹۹۶ موفق شد تا اولین زنی باشه که شریک تجاری گلدمن ساکس لقب می گیرد.

اون دوران نوجوونی خود رو با فروش تنقلات در مسابقات هاکی ورزشگاه محل زندگی شون در کانادا می گذراند. خود اون در پستی در لینکداین می گوید که اداره ی یه دکه ی شلوغ و انجام سریع معاملات، بهترین تمرین واسه انجام معاملات در طبقه ی تجاری وال استریته.

تی. بون پیکنز روزنامه به دست مشترکان می رساند

پیکنز که رئیس شرکت پوشش سرمایه ی BPه، شم اقتصادی تهاجمی خود رو در سنین نوجوونی نشون داد.

درست مثل وارن بافت، پیکنز هم روزنامه رسان بود. در سن ۱۲ سالگی با از میدون به در کردن رقبا تونست تعداد خونه های تحت پوشش خود رو از ۲۸ به ۱۵۶ زیاد کنه. اون می گوید این کار ارزش گسترش کار و کاسبی از راه خریدن شرکت های حریف رو به اون آموخت.

جف بزوس در مک دونالدز همبرگر درست می کرد

براساس کتاب “فرصت طلایی: مشاغل زیادی که در مک دونالدز شروع شدن” موسس و مدیرعامل آمازون، غول خرده فروشی های اینترنی، اولین کارش (که شغلی تابستونی بود) رو با کباب کردن همبرگر در آشپزخانه های مک دونالدز به دست آورد.

بزوس می گوید:

“رقابت برانگیزترین چیز ادامه به کار با سرعت مناسب در زمان شلوغی بود. مدیر مک دونالدز ما عالی بود. نوجوانان زیادی زیر دست اون کار می کردن و اون همه ی ما رو حتی هنگام خوش گذروندن و تفریح متمرکز روی کار نگه می داشت.”

دونالد ترامپ بطری خالی جمع می کرد

دونالد ترامپ میلیاردر، غول بازار املاک و مسکن و شخصیت جنجالی این روزای دنیای سیاست، هرچند در خونواده ای پولدار بزرگ شد اما پدرش همیشه می خواست ارزش پول رو به اون حالی کنه.

وقتی که کودک بود پدرش اون و برادرش رو به محل ساخت و ساز املاک می برد و مجبورشون می کرد تا بطری های خالی نوشابه رو جمع کرده و با پس دادن اون ها پول جمع کنن. اون می گوید از این راه پول چندانی عایدش نمی شد، اما این کار به اون آموخت که واسه پول درآوردن باید کار کرد.

مایکل بلومبرگ ماشین پارک می کرد

شهردار قبلی نیویورک که حالا ثروتی تقریباً برابر با ۳۸.۱ میلیارد دلار داره؛ از یه خونواده ی طبقه ی متوسط میاد.

اون وقتی که در دانشگاه جون هاپکینزدانشجو بود، به عنوان خدمه ی پارکینگ کار می کرد تا بتونه از عهده ی برگردوندن وام کمک درسی خود بربیاد.

مادلین آلبرایت لباس زیر می فروخت

آلبرایت اولین زنی بود که تونست به مقام وزارت امور خارجه ی آمریکا دست پیدا کنه. طبق بیوگرافی اش خونواده ی ضد شوروی اون از طرف حزب کمونیست در خطر بودن و به خاطر همین به عنوان پناهنده ی سیاسی از چکسلواکی به آمریکا پناه آورده بودن.

در مصاحبه با فوربز می گوید که اولین شغل اون فروش لباس زیر تو یه فروشگاه در دنور بوده. اون هم اینکه می گوید با وجود اینکه تقریباً درآمدی نداشت، اما این شغل به اون آموخت که چیجوری در شرایط سخت با مردم برخورد کنه.

چارلز شواب گردو و مرغ می فروخت

شواب، بنیان گذار شرکت کارگزاری و بانکی چارلز شواب، طبق اطلاعات فوربز ثروتی حدود ۶ میلیارد دلار داره. اون در مصاحبه با مجله ی فارق التحصیلان دانشگاه استنفورد می گوید از سنین جوونی روحیه ی کارآفرینی داشته.

شواب تو یه خونواده ی متوسط در ساکرامنتوی کالیفرنیا بزرگ شد. وقتی بچه بود گردو بسته بندی می کرد و می فروخت و در حیاط پشتی خونه شون مرغ پرورش می داد.

شمام در دوران کودکی و نوجوونی دست به اینجور کارایی واسه کسب درآمد زده اید؟

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرهای داغ روز زومیت مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *