استفاده از طراحی تخت در لوگو

طراحی تخت چیه؟

طراحی تخت یا Flat Design در چند ماه گذشته مورد توجه خیلی از طراحان وب در سراسر دنیا قرار گرفته. در روش طراحی سایت تخت تا حد امکان از سایه ها و گرادیان رنگی استفاده نشده و اجزای اصلی صفحه سایت با به کار گیری رنگای یکدست و نورانی در کنار فونتای خوانا به نمایش گذاشته می شن. ایده اصلی طراحی تخت براساس سادگی ارائه و راحتی کاربران بوجود اومده و نمایی مدرن و متفاوت رو به سایت شما میبخشه.

طراحی تخت سایت

یه نمونه طراحی سایت براساس اصول طراحی تخت

طراحی تخت واسه لوگو

هم جهت با همین روش نمونه هایی از طراحی تخت واسه لوگو یا آیکون شرکتا و سایتا ایجاد شد که کم کم جای مدلای قبلی رو گرفت. تازگیا فوت وفن جدیدی مورد استفاده طراحان قرار میگیره که با نام سایه بلند یا long shadows شناخته میشه.

در طراحی لوگو به روش تخت با قرار دادن سایه های بلند واسه اجزای خاصی از لوگو تصویر رو سه بعدی نشون داده و احساس عمق رو در چشم بیننده ایجاد میکنن.

سایه بلند طراحی لوگو

به کار گیری سایه بلند و طراحی تخت در لوگو

در فوت وفن طراحی لوگو و آیکون با سایه بلند، زاویه سایه رو ۴۵ درجه انتخاب کرده و طول اون رو تا ۲٫۵ برابر طول تصویر اصلی قرار میدن که این در کنار حفظ سادگی و اصول طراحی تخت موجب ایجاد عمق و برجستگی در تصویر میشه. الان در طراحی سایت فقط با به کار گیری CSS3 میشه اینجور حالتی رو درست کرد و در صورت نبود به کار گیری اون باید تصاویر رو به شکل گرافیکی آماده کنین که ممکنه اندازه یه لوگو رو تا ۳ برابر زیاد کنه.

به کار گیری سایه بلند واسه طراحی لوگو مخصوصا در فضای اینترنت عادی شده، ولی بنظر نمی رسه که در آینده ای نزدیک تموم شرکتا یا طراحان به روش طراحی تخت و به کار گیری سایه های بلند روی بیارن، چون بعد از یه مدت این روش دچار تکرار شده و جذابیت خود رو از دست میده. با این حال اصول اولیه طراحی تخت واسه صفحات وب هر روز در میان طراحان محبوب تر شده و سایتای زیادی رو میشه الان مثال زد که از راه طراحی تخت یا صاف بهره بردن.

در آخر یه نمونه طراحی لوگو با به کار گیری سایه بلند و با فوت وفن طراحی تخت رو میبینیم که با خلاقیت خاصی طراحی شده و دو حرف m و o بوسیله سایه اونا مشخص شدن.

طراحی تخت

خلاقیت در به کار گیری سایه بلند