reCAPTCHA چیست و نحوه ساخت آن

reCAPTCHA چیه؟

reCAPTCHA یا همون ریکپچا یه سرویس رایگان کپچا واسه ایجاد نسخه های دیجیتالی از کتاب، روزنامه و برنامه های رادیویی قدیمیه. همونطور که در مقاله ای با عنوان کپچا چیه و چه کاربرده هایی داره هم گفتیم، CAPTCHA برنامه ای واسه تشخیص آدم از روبات در فضای اینترنته و معمولا در فرمای ثبت نام یا بخش نظرات بکار گرفته میشه. با در نظر گرفتن افزایش تعداد اسپمرها در سالای گذشته، به کار گیری CAPTCHA تقریبا واسه هر سایتی به چیزی لازم تبدیل شده و هر روز جایگاه خود رو محکمتر از قبل می کنه. در این مقاله به بررسی فرق reCAPTCHA و CAPTCHA پرداخته و تشکیل این ایده ساده ولی بسیار کاربردی رو تقدیم حضورتون می کنیم.

recaptcha ساخت

تصویری از یه نمونه recaptcha

کاربران بطور متوسط در هر روز ۲۰۰ میلیون بار به سوالات CAPTCHA در اینترنت جواب میدن که در هر مورد کمتر از چند ثانیه زمان کاربر صرف میشه. در نگاه اول این زمان خیره کننده نخواد بود ولی با در نظر گرفتن تعداد بالای اون وقتی برابر ۱۵۰۰۰۰ ساعت کار در روز واسه جواب گویی به سوالات CAPTCHA هدر میشه. چه راهی واسه استفاده مفیدتر از این زمان و جلوگیری از هدر رفتن بخشی از اون بنظر شما میرسه؟ reCAPTCHA با ایده ای خلاقانه واسه تبدیل این وقت و انرژی به کتابای دیجیتالی و استفاده به درد بخور از این منبع رایگان شکل گرفت.

فرق CAPTCHA و reCAPTCHA

واسه دسترسی بهتر به اطلاعات و ایجاد نسخه های دیجیتالی از کتابا و روزنامهایی که قبل از پیدایش کامپیوتر نوشته و چاپ شدن روشای زیادی بکار گرفته شده. مهمترین روش اسکن کامپیوتری صفحات کتاب و تشخیص ظاهری کاراکترها یا همون Optical Character Recognition – OCRه. تبدیل تصویر به متن حجم لازم واسه ذخیره سازی یه کتاب رو تاحد زیادی کم می کنه که موجب افزایش سرعت دانلود و کاهش هزینه نگهداری یه دیتابیس بزرگ می شه. مشکل اصلی وقتی بوجو میاد که دقت سیستمای OCR کامل نیس و همیشه با خطاهایی در تشخیص حروف همراه هستش. reCAPTCHA در این مرحله کارایی خود رو نشون داده و به کمک بشر آمده.

recaptcha چیه

نمونه ای از ناتوانی سیستم OCR در تشخیص کلمات

reCAPTCHA پروسه ایجاد نسخه های دیجیتالی رو ساده کرده و کلمات رو به عنوان CAPTCHA واسه کاربران اینترنتی می فرسته. در این روش تنها کلماتی که بوسیله سیستم OCR قابل تشخیص نیستن واسه کاربران فرستاده میشه که عموما شامل مواردی مانند پخش جوهر چاپ یا تا خوردگی در صفحات می شن.

سوال اصلی اون هستش که اگه کامپیوتر قادر به تشخیص این تصاویر نیس چیجوری از صحت اطلاعات وارد شده بوسیله کاربر واسه یه reCAPTCHA مطمئن میشه؟ واسه حل این مشکل، هر کلمه ای که از سیستم OCR فرستاده میشه بهمراه کلمه ای دیگه که بوسیله سیستم reCAPTCHA تولید شده و جواب درست اون مشخصه به کاربر نشون داده میشه. اگه به کلمه اول جواب درست داده شه شانس درست بودن جواب واسه کلمه دوم که از راه OCR فرستاده شده هم بسیار بالا هستش. واسه تایید پایانی پاسخای reCAPTCHA هر کلمه واسه چندین کاربر متفاوت فرستاده میشه تا در صورت برابر بودن پاسخا به عنوان جواب اصلی به سیستم OCR ارسال شه.

در نتیجه اگه شما تو یه سوال reCAPTCHA به کلمه اول جواب درست و به کلمه دوم پاسخی نادرست بدین بازم دسترسی به مرحله بعدی ثبت نام دارید چون تنها کلمه اول به عنوان ملاکی واسه تشخیص آدم از روبات استفاده شده و کلمه دوم به عنوان همکاری تو یه پروژه بین المللی و رایگان بکار گرفته میشه.

چگونگی ساخت کد reCAPTCHA

واسه دسترسی به کاربران بیشتر و به کار گیری منابع انسانی رایگان در اینترنت، reCAPTCHA نیازمند همکاری وبمسترانه. این پروژه که الان بوسیله گوگل مدیریت میشه امکاناتی رو واسه گذاشتن سیستم reCAPTCHA مجانی در سایتای اینترنتی ارائه کرده.

اگه شما صاحب یه سایت هستین و با اسپمرها مشکل دارین می تونین با قرار دادن reCAPTCHA روی سایت، هم به مقابله با اسپمرها در سایت خود پرداخته و هم در این پروژه شرکت داشته باشین. گوگل افزونه های رایگانی رو واسه سیستمای مدیریت محتوای پراستفاده مانند وردپرس منتشر کرده تا شما بدون نیاز به علم کدنویسی بتونین از امکانات reCAPTCHA استفاده کنین.

واسه دریافت کد مورد نظر می تونین به صفحه Get reCAPTCHA مراجعه کرده و در اون عضو شید.

سخن پایانی

اینجور ایده ای ما رو به فکر میندازه که به چه دلیل از اون واسه کتابای فارسی و ایجاد نسخه های دیجیتالی در ایران استفاده نکنیم. راه اندازی این پروژه واسه زبون فارسی نیازمند پشتیبانی دولتی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشوره که با امید به اینکه توجهی خاص به اون بشه چون نتیجه های به کار گیری reCAPTCHA میتونه از نظر مالی و فرهنگی بسیار سود رسون باشه. البته حضور سیستمای فارسی مانند کپچافا ما رو امیدوار به راه اندازی پروژه ریکپچا در ایران میکنه که بدیش اینه سایت مربوط به کپچافا در زمان نوشتن این مقاله در دسترس نبود! اگه شمام ایده یا راه حلی واسه به کار گیری این سیستم و امکانات اون تو ذهن دارین در بخش نظرات همین مقاله با وبسیما و بقیه دوستان به اشتراک بذارین.