CDN و تاثیر آن بر سرعت سایت

CDN چیه؟

در این مقاله می خوایم تا شما رو با معنی CDN یا همون Content Delivery Network و تاثیر اون بر کارکرد بهتر سایت و افزایش سرعت بارگذاری اون آشنا کنیم. همونطور که از اسم اون مشخصه CDN وظیفه رسوندن و پخش محتوا و اطلاعات شما به سرور بازدیدکننده سایت رو رو دوش میگیره. ولی در عمل وظیفه CDN چیه؟ با به کار گیری این سیستم سرعت فرستادن اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت زیاد شده و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کم میشه.

چگونگی کارکرد CDN واسه کاربران سایت

چگونگی کارکرد CDN واسه کاربران سایت

زمانیکه شما یه سیستم CDN رو فعال میکنین تاثیر اون به شکل زیر هستش:

۱- شبکه پخش محتوا یا همون CDN همه سرورهای شبکه جهانی اینترنت رو پوشش می ده. پس زمانیکه شما این سیستم رو واسه سایت خود فعال میکنین، اطلاعات شما روی همه این سرورها کپی و ذخیره میشه و زمانیکه یه بازدیدکننده به سایت یا وبلاگ شما وارد میشه محتوای سایت شامل تصاویر و متون رو از نزدیک ترین سرور نزدیک به خود دریافت میکنه و مستقیما به هاست یا سرور شما وصل نمیشه. این کار موجب بهبودی خیره کننده در کارکرد سایت شما می شه.

۲- CDN تموم اطلاعات ثابت شما مانند تصاویر، کدهای CSS و javascript، mp3، pdf و فایلهای ویدئویی شما رو پشتیبانی میکنه و تنها اطلاعاتی که قابل تغییر و بروزرسانی هستن مانند متون و کدهای HTML از سرور اصلی شما فراخوان می شن. با این کار مصرف پهنای باند هاست شما کم شده و هزینه ای که هرساله واسه اون میپردازید کاهش زیادی داره.

۳- فرق سرعت و کارکرد واسه خودتون یا آدمایی که در نزدیکی سرور اصلی شما هستن فرق زیادی نخواد داشت، ولی واسه کسائی که ار نقاط جور واجور جهان به سایت شما وارد می شن این افزایش سرعت به وجود اومده بوسیله CDN به طور کامل محسوس هستش. با در نظر گرفتن اینکه سایتهای ایرونی معمولا سرور و هاست خود رو از خارج و کشورهایی مانند آلمان و آمریکا جفت و جور میکنن و عموم بازدیدکنندگان از داخل کشور هستن به کار گیری CDN میتونه بسیار اثر داشته باشه. واسه تعیین تاثیر CDN بر سرعت سایت می تونین کارکرد خود رو با ابزارهایی مانند Pingdom و GTmetrix بعد و قبل از فعال سازی CDN بررسی و مقایسه کنین.

واسه شناخت اهمیت سرعت سایت و دیگه روشای افزایش اون می تونین به مقاله ۱۵ نکته واسه افزایش سرعت سایت در همین وبلاگ مراجعه کنین.

امتیازات به کار گیری CDN چیه

در این بخش بعضی از امتیازات استفاده سیستم Content Delivery Network رو به شکل کوتاه میگیم:

  • سرعت بیشتر سایت و افزایش رضایت بازدیدکنندگان
  • بهتر شدن وضعیت سئو سایت
  • کسب رتبه بهتر در یافته های جستجوی گوگل
  • کاهش مصرف پهنای باند و ترافیک هاست
  • افزایش تعداد صفحات بررسی شده در روز بوسیله روباتای گوگل
  • رابطه و همخوانی راحت با مدیریت محتوای وردپرس

تنها مشکل CDN اون هستش که معمولا رایگان نبوده و واسه به کار گیری اون باید هزینه پرداخت کنین. الان هیچ شرکتی در ایران سرویس CDN رو ارائه نمیده و معروفترین نمونه های خارجی اون عبارتند از MaxCDN، VPS.net و Amazon Cloudfront که در میان اونا بهترین شرایط هزینه ای رو MaxCDN داره.

یکی از نتیجه های CDN تاثیر مثبت بر سئو سایته. واسه به دست آوردن جزییات بیشتر در مورد سئو و بهینه سازی سایت و کسب جایگاه مناسب در نتایج جستجوی گوگل پیشنهاد میکنیم سری آموزش سئو تازه کار و مجموعه آموزش سئو وبسیما رو بخونین.

اگه شمام الان از این سیستم در سایت خود استفاده میکنین و یا نمونه CDN رایگان و مناسبی رو واسه کاربران ایرونی میشناسین، می تونین در بخش نظرات همین مقاله به ما و دوستای خود معرفی کنین.