آشنایی با مراحل برنامه ریزی هدفمند "

آشنایی با مراحل برنامه ریزی هدفمند "

آشنایی با مراحل برنامه ریزی/برنامه ریزی هدفمند باعث می شه از بین تموم فعالیتای موجود، امور واجب و لازم رو تشخیص بدین و واسه موفقیت سازمان خود، اونا رو اجرا کنین. برنامه ریزی هدفمند هم به مدیران کسب و کارهای بزرگ و هم به مدیران کسب وکارهای کوچیک کمک میرسوند. مثلا در کسب وکارهای بزرگ به رهبران کمک می کنه تا به بهترین شکل واسه زمان، سرمایه انسانی و پول سازمان برنامه ریزی کنن.

برنامه ریزی هدفمند مراحل سختی مثل اینکه، اما توجه داشته باشین که اگه هر مسئله ای رو به اجزای کوچیک تری تقسیم کنین، دست وپنجه نرم کردن با اون آسون تر می شه. واسه همین ما در این مقاله مراحل برنامه ریزی هدفمند رو قدم به قدم واسه تون توضیح میدیم تا بتونین خیلی آسون واسه سازمان تون برنامه ریزی کنین.

۱. جایگاه خود رو مشخص کنین

این مرحله از اون چیزی که مثل اینکه، کمی سخت تره. یه سری از آدما خود رو اون طور که «دوست دارن» می بینن و نمی دونن نگاه بقیه به اونا در واقعیت چیجوریه. خیلی از کسب و کارهای کوچیک هم در دامی مثل اسیر هستن.

واسه اینکه تصویری واقعی از وضعیت کسب وکارتان داشته باشین، باید شرایط کسب وکارتان رو خوب بررسی کنین تا به درک مناسبی از وضعیت بازار و امتیاز رقابتی سازمان خود برسین.

۲. چند تا نکته مهم رو تعریف کنین

روی راهی که می خواید سازمان تون طی کنه، تمرکز کنین. این قدم از مراحل برنامه ریزی به شما کمک می کنه که بتونین راه، مأموریت (بازارها، مشتریان، اجناس و …) و چشم انداز کسب وکارتان رو مشخص کنین. چشم انداز کسب وکار تصویری از آینده سازمان شماس، یعنی مشخص می کنه که سازمان شما در آینده «می تونه» چیجوری باشه یا «باید» چیجوری باشه.

با این جدا سازی و بررسی، شما می تونین اولویتای سازمان رو تعریف کنین. اولویتا مواردی هستن که روی کارکرد شرکت اثر مثبت می ذارن و به توجه فوری و کافی از طرف تیم مدیریتی نیاز دارن. در برنامه ریزی هدفمند باید به این موارد خیلی توجه شه.۳. اهداف موردنظرتان رو تعریف کنین

اهدافی رو که شرکت واسه تحقق و رسیدن به اولویتای خود تعیین کرده، به طور روشن و مشخص بگید.

۴. وظایف و مسئولیتای هرکی رو مشخص کنین

اگه همه افراد وظایف شون رو به درستی بکننن، به جایی که آرزو دارین می رسین. واسه تحقق اهداف و رسیدن به اولویتای سازمان باید راه حلا، برنامه های عملیاتی و بودجها رو در تموم مراحل برنامه ریزی مشخص کنین و با توجه به اونا از زمان، سرمایه انسانی و منابع پولی تون استفاده کنین.۵. برنامه خود رو بازبینی کنین

، تا اینجا مراحل کلی برنامه ریزی مشخص شد اما هنوز کار به پایان نرسیده. واسه اینکه مطمئن شید کارا به درستی انجام می شن، باید به طور منظم و همیشگی برنامه تون رو بازبینی کنین، مراحل رو مرور و در صورت ضرورت اصلاحش کنین. پیشنهاد ما اینه که در هر چارَک (یک چهارم) از کل دوره زمان بندی، برنامه خود رو بازبینی کنین.

برنامه ریزی یه قدم شگفت انگیز طبق رسیدن به اهداف شماس و باعث می شه کسب وکار کوچیک شما به جایی برسه که حتی فکرش رو هم نمی کردین. اگه تا الان از اهمیت برنامه ریزی هدفمند غافل بودین، هرچه سریع تر دست به کار شید و واسه پیشرفت سازمان تون برنامه ریزی کنین. با دانستن مراحل برنامه ریزی می تونین برنامه فوق العاده ای تنظیم کنین و به شکوفایی برسین.

برگرفته از: forbes

تغییر رو در زندگی خود احساس کنین: در زمان کمتر، چندبرابر بیشتر کار کنین


64000تومان


15000تومان

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*