چگونه از خالی شدن سریع باتری در گجت های اندرویدی جلوگیری کنیم؟

خیلی از اسمارت فونا از باتریای قابل شارژ لیتیوم-یون و لیتیوم-پایمری که اصل طراحی سلول هاش خود لیتیوم-یونه استفاده می کنن. باتریایی که دارای «حافظه» نیستن و پس کاربر هر وقت بخواد می تونه اونا رو شارژ کنه، بدون اینکه مهم باشه باتری چند درصد شارژ داره.

البته این نوع باتریا از مشکل کمبود ولتاژ رنج می برن و پس بهترین کار اینه تا نذارین اونا به طور کامل شارژ یا خالی شن؛ معمولا پیشنهاد می کنن شارژ باتریا رو بین بازه ۲۰ تا ۹۰ درصد بذارین. چون باتریای اسمارت فونای جدیدتر رو نمی تونین جا به جا کنین، مراقبت از اونا بیشتر از قبل اهمیت پیدا کرده.

اما در کنار مراقبت از باتریا، همیشه یه بحث دیگه دور و بر این منبع ذخیره داغ بوده؛ چیجوری میشه سرعت مصرف باتری رو کم کرد تا در آخر بیشتر بشه از موبایل استفاده کرد؟ اگه این سوال ذهن شما رو هم درگیر کرده تا آخر همراه باشین تا با روشی واسه افزایش زمان مصرف باتری آشنا شید.

تصاویر مشکی می تونن مصرف باتری رو کم کنن

اگه اسمارت فون تون دارای صفحه نمایش AMOLED [مثل موبایلای سامسونگ] است از یه تصویر پس زمینه مشکی استفاده کنین. صفحه های AMOLED تنها پیکسلای رنگی رو روشن می کنن و پیکسلای مشکی نوری ندارن. پس هر چی قدر پیکسل مشکی بیشتری به کار ببرین، انرژی کمتری واسه روشن کردن اونا استفاده می شه.

واسه گذاشتن عکس پس زمینه مشکی، اول والپیپر مورد نظرتون رو دانلود کرده و ذخیره کنین. بعد به بخش Setting یا همون تنظیمات برید و اینجا Wallpaper رو انتخاب کنین. حالا می تونین هر تصویری که دوست دارین رو واسه پس زمینه موبایل تون بذارین.

حالت Doze 

با وجود اینکه مود Doze با اندروید مارشمالو راهش رو به دیوایسای اندرویدی باز کرد اما با عرضه نسخه نوقا این سیستم عامل، Doze هم دچار تغییرات مثبت زیادی شد. در گذشته حالت Doze تنها وقتی کار می کرد که موبایل رو واسه یه مدت ثابت نگه می داشتین.

واسه به کار گیری جدیدترین ویژگی Doze باید موبایل تون رو به اندروید نوقا پیشرفت داده باشین

ولی بعد از منتشر کردن اندروید ۷، حالا می تونین هنگام حرکت [مثلا وقتی که موبایل در جیب تون بوده و قدم می زنید] هم از این توانایی استفاده کنین. فقط کافیه تا صفحه رو خاموش نگه دارین. اما اصلا Doze چیه؟ با این حالت، بسته به وقتی که به موبایل دست نزدین بعضی چیزها خاموش شده و دیگه اسمارت فون پردازشی واسه اونا انجام نمی ده.

هر چی قدر هم این روند [دست نزدن به موبایل] به طول برسه، فعالیتای بیشتری متوقف می شن؛ از GPS و اسکن Wi-Fi بگیرین تا تموم همگام سازیا. البته Doze محدودیتایی داشته و نوتیفکیشنایی که اولویت دارن رو بسته نمی کنه تا ضمن حفظ انرژی به کاراتون برسین.

Ok Google رو غیر فعال کنین

احتیاجی نیس که دستیار هوشمند گوگل به تموم چیزها گوش کنه. دستور OK Google کاراییای زیادی داشته و می تونه کار کاربر رو واسه جستجو در بخشای جور واجور راحت کنه. اما مشکل اینجاس که به کار گیری این بخش تاثیر منفی روی خالی شدن باتری میذاره.

به خصوص وقتی که با اون کاری ندارین یا فقط واسه بعضی موقعیتای خاص ازش استفاده می کنین. واسه غیر فعال کردن، به نشانی Setting /Google/Search & Now/Voice/OK Google Detection در موبایل برید. بهترین کار اینه تا  تموم گزینه ها رو غیر فعال کنین اما اگه از طرفدارای OK Google هستین تیک اپلیکیشنای گوگل رو نگه دارین.

نذارین اپلیکیشنا تاریخ مصرف گذشته بشن

تا جایی که می تونین اپا رو بروزرسانی نگه دارین. دلیلای زیادی هست که سازنده دائم واسه برنامه هاشون بروزرسانی منتشر می کنن و یکی از مهمترین اونا مربوط به مموری و بهینه سازی باتریه. در واقع بروزرسانی نگه داشتن اپا به این معنی میشه که همیشه بهترین بهینه سازی ممکن از برنامه رو در اختیار دارین.

اپلیکیشنای اضافی نه فقط حافظه موبایل رو اشغال می کنن، بلکه به خاطر فعالیتایی پشت زمینه روی باتری اثر می ذارن

به همین ترتیب اپلیکیشنای قدیمی و بلا استفاده رو هم پاک کنین. چون ممکنه که اونا در رم و عمر باتری نقش منفی رو اجرا کنن. هر بار که برنامه ها رو بروزرسانی کردین، می تونین ببینین که هر کدوم به تنهایی چقدر واسه عمر باتری بهینه شدن.

واسه این کار کافیه به Setting رفته و روی گزینه Battery کلیک کنین. در اونجا منو [سه نقطه در بالای سمت راست صفحه] رو فشار بدین و به Battery Optimization برید. حالا می تونین ببینین که کدوم یکی از اپا بهینه شدن.

از Greenify استفاده کنین

برخلاف یکی از اپلیکیشنای اندرویدی که تنها ادعای بهینه سازی فعالیتا و افزایش عمر باتری رو دارن، Greenify واقعا جواب میده. Greenify برنامه هایی که استفاده نمی کنین رو به یه خواب زمستونی فرستاده و در نتیجه مانع فعالیت اونا پشت زمینه موبایل می شه.

بخش مثبت Greenify اینجاس که اپ تنها روی برنامه های نصب شده کار نمی کنه. در واقع اندروید دارای اپلیکیشنای گوناگونیه که شاید حتی از فعالیت اونا هم خبر ندارین. Greenify این اپا رو هم به خواب زمستونی می فرستد تا تاثیر بیشتری روی کاهش مصرف باتری بزاره. واسه اطلاعات بیشتر معرفی Greenify رو از دست ندین.

دانلود از راه گوگل پلی

از روشنایی تطبیقی [Adaptive Brightness]/روشنایی خودکار [Auto Brightness] استفاده نکنین

واسه غیرفعال کردن روشنایی خودکار می تونین به نشانی Setting/Display/Brightness Level در موبایل هم برید.

روشنایی تطبیقی همون روشنایی خودکاره که روشنایی صفحه رو براساس اندازه نور دور و بر کاربر تنظیم می کنه. برخلاف تصور خیلیا، روشنایی خودکار با وجود مزیت هاش معمولا بیشتر از نیاز کاربران روشنایی صفحه رو زیاد می کنه. پس بهترین کار اینه تا بسته به نور منطقه ای که هستین، به صورت دستی روشنایی صفحه رو تغییر بدین.

باحال اینجاس بدونین یکی از مهمترین راه ها واسه کاهش مصرف باتری به همین غیرفعال کردن روشنایی خودکار مربوط می شه. چون صفحه یکی از بزرگترین خورندهای باتری موبایل هستش. واسه خاموش کردن گزینه روشنایی خودکار، کافیه از نوار نوتیکفیشن موبایل [دست خود رو بالای صفحه گذاشته و به پایین بکشین] استفاده کنین.

لرزش و بازخورد لمسی رو غیر فعال کنین

می دونستین هنگام زنگ خوردن موبایل، انرژی بیشتری صرف لرزش موبایل [نسبت به پخش صدای آهنگ اسمارت فون] می شه؟ یکی از راه ها واسه کاهش مصرف باتری غیر فعال کردن ویبره س. هم اینکه می تونین بازخورد لمسی یا همون Haptic Feedback رو هم قطع کنین.

در بعضی موبایلا، هنگام تایپ با کیبورد یه لرزشی احساس می شه که وجودش باعث شده تا نوشتن رنگ و بویی متفاوت به خودش بگیره. ویژگی جالبیه اما به همراه توانایی ویبره می تونه موجب خالی شدن باتری شه. پس بهتره این قسمت رو هم غیر فعال کنین.

از گزینه های Do Not Disturb و Sleep کمک بگیرین

واسه اینکه وای فای یا دیتای موبایل به صورت خودکار غیر فعال شه، می تونین یه حالت خواب یا بسته واسه اونا بذارین. هم اینکه اگه سر کار بوده و خیلی از بخشای موبایل تون بلا استفاده هستن بهتره تا اسمارت فون رو روی حالت زنگ نخوردن، نبود لرزش و وصل نشدن به اینترنت بذارین.

گزینه Do Not Disturb به خاطر همین هدف در تلفنای هوشمند حضور داره. جدا از اینکه وقتی خوابید حتی از حالت Airplane هم کمک بگیرین. همین غیر فعال کردن خیلی از بخشا وقتی که بلا استفاده هستن می تونه نقش مهمی روی افزایش کارکرد باتری بزاره. البته در اپ IFTTT هم می تونین با وضع قوانینی، مصرف باتری رو کم کنین.

دانلود از راه اپ استور – دانلود از راه گوگل پلی

احتیاجی نیس ۲۴ ساعته آنلاین باشین

وقتی که به جی پی اس، بلوتوث، وای فای یا دیتای موبایل نیاز ندارین اونا رو غیر فعال کنین. هم اینکه بهتره داده های مربوط به اپلیکیشنای موقعیت یاب [به خاطر بروزرسانی دائمی مکان] رو از کار انداخته یا دست کم از وای فای و دیتای ۳G به جای جی پی اس استفاده کنین. این جوری مصرف باتری کم میشه.

اما اگه خیلی زیاد از اتصالات وای فای استفاده می کنین، پس پیشنهاد می شه وای فای رو روی گزینه Always on During Sleep بذارین تا وقتی که موبایل خاموشه انرژی کمتری مصرفی شه. این نکته رو هم اضافه کنیم که احتیاجه نیس دیتای موبایل و وای فای هر دو روشن باشن.

ویجتای اضافی رو خط بزنین

در پایین نمایی از ویجتا رو میبینین.

مثل اپلیکیشنای بلا استفاده، ویجتایی که اضافی هستن رو هم از صفحه اصلی موبایل پاک کنین. به خصوص آنایی که واسه کار کردن نیازمند اتصال اینترنت [مثل ویجتای آب و هوایی] بوده و باید دائم بروزرسانی شن. بهترین کار اینه تا ویجتای اضافی حذف شده یا تنها وقتی که با اونا احتیاج دارین روی شون کلیک کنین.

ویجتا برنامکایی هستن که در صفحه اصلی می ذارین

چون ویجتا همیشه فعال هستن و بدون نیاز به باز کردن شون اطلاعاتی به کاربر میدن، تعداد زیاد اونا می تونه تاثیراتی روی خالی شدن باتری بزاره. اگه به ویجتی احتیاج ندارین، انگشت خود رو روی فضای خالی صفحه اصلی نگه دارین. حالا ویجتایی که نمی خواین رو انتخاب کرده و به سطح آشغال بفرستید.

ویژگیای صرفه جویی باتری رو در تلفن هوشمند خود بررسی کنین

تموم راما دارای تنظیمات مختلفی واسه صرفه جویی در مصرف باتری یا بهینه سازی اون هستن. اچ تی سی Extreme Power Saving Mode رو داره، سامسونگ به کمک Ultra Power Saving Mode مصرف باتری رو بهینه می کنه و حالت STAMINA در موبایلای سونی هم همین مسئولیت رو بردوش می گیرن.

در دیوایس و رام موبایل، این بخشا رو پیدا کرده و با اونا کار کنین. با وجود اینکه ویژگیای صرفه جویی باتری در بعضی اسمارت فونا فرق داره ولی دست کم تموم شون دارای قابلیتای پایه واسه کاهش مصرف باتری هستن که مطمئنا به کارتون میان.

در تله Auto-Sync نیافتید

گزینه همگام سازی خودکار یا همون Auto-Syncing رو واسه اکانتای گوگل غیرفعال کنین. اگه احتیاجی نیس تا تک تک اکانتای گوگل رو هر ۱۵ دقیقه یه بار بروزرسانی کنین به بخش Setting رفته و بعد از انتخاب Google Account، گزینه Auto-Sync رو واسه اپایی که نمی خواین مرتبا بروزرسانی شن غیرفعال کنین.

بعضی اپلیکیشنا به کاربر اجازه میدن تا به صورت دستی اونا رو بازیابی کنین، جای اینکه خودکار و بدون اینکه نیاز داشته باشین بروزرسانی شن. به غیر بعضی استثناها که نیازمند بروزرسانی مرتب یا اطلاع رسانی [مثلا واسه فیسبوک یا برنامه تقویم] هستن، می تونین Auto-Sync رو در بقیه اپا غیر فعال کرده و تنها وقتی که نیاز دارین بروزرسانی شون کنین.

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

  • چیجوری اتصال مخفیانه کامپیوتر به بعضی وب سایتا رو قطع کنیم؟
  • چیجوری سلامت باتری آیفون خود رو بررسی کنیم؟