چرا برخی شرکت ها حتی پس از مصاحبه شغلی، متقاضیان جویای کار را در هوا معلق نگه می دارند؟

خیلی از کسائی که به دنبال شغل می گردن در طول این دوره با شرکتای زیادی مواجه می شن که در نقطه ای از روند مصاحبه، ارتباطشونبا درخواست کننده کار رو قطع می کنن و دیگه خبری از اونا نمی شه. این مسئله مخصوصا در عصر ارتباطات واسه خیلیا مسئله قابل درکی نیس؛ بخش بزرگ خواهندگان کار توقع دارن شرکتا به جای فرو رفتن در سکوت مطلق، حتی نبود علاقمندی خود به استخدام اونا رو بهش اطلاع بدن.

زیاد می شنویم که شرکتی حتی با وجود اعلام رضایت از وضعیت درخواست کننده و بیان علاقمندی به استخدام اون و وعده تماس، در سکوت کامل فرو می رن و تماسای زیاد درخواست کننده مورد نظر هم پاسخی در بر نداره. در واقع تعداد شرکتایی که خواهندگان کار خود رو به این شکل در هوا آویزون نگه می دارن رو به زیاد شدنه. ناجور بودن اینجور برخوردی هم به طور قطع چیزی پذیرفته و وارده. اینکه به خواهندگان یه موقعیت شغلی اطلاع بدیم شرایط استخدامی شون در چه وضعیتیه کار سختی نیس؛ مخصوصا اگه فرد مورد نظر وقت گذاشته باشه و واسه مصاحبه روبرو به شرکت مراجعه کرده باشه.

درخواست کننده کار هر کسی که باشه تلاش می کنه دوباره امتحان کنه و درخواست خود رو با مسئول استخدام شفاف تر در میان بزاره. مثلاً ایمیلی واسه اون می فرستد و در اون می نویسه: «اگه امکان داره در مورد زمان اراده کردن پایانی تون لطفاً منو هم در جریان بذارین. من بی انتها به کار در این موقعیت شغلی علاقه دارم، اما با شرکتای دیگری هم در حال گفتگو هستم. پس دوست دارم بیشتر در جریان زمانبندی برنامه استخدامی شما قرار داشته باشم».

اما به محظ اینکه اینجور پیامی به شرکت مورد نظر بفرستید باید از دید ذهنی استخدام خود رو در اونجا منتفی تلقی کنین. فرض رو بر این بذارین که این شغل رو به دست نیاورده اید و اجازه بدین اگه حقیقت خلاف این فرض بود از این موضوع حیرت زده شید. اما دست کم به این شکل دیگه وقت خود رو صرف فکر کردن به این موضوع نمی کنین که در آخر کِی با شما تماس می گیرن، یا از پایهً با شما تماس می گیرن یا خیر.

اگه کنجکاوین بدونین از طرف شرکتا چه اتفاقی ممکنه افتاده باشه که با شما تماس نمی گیرن باید گفت در بیشتر مواقع دست کم یکی از سناریوای زیر محتمله:

سناریوی اول

برنامه های شرکت نامبرده کنه تر از پیش بینیا پیش میره و استخدام شما رو هنوز منتفی تلقی نکرده ان، اما بنا به دلایلی فکر می کنن تا وقتی اتفاق قابل ارائه ای براتون ندارن لازم نیس با شما تماس بگیرن. دلیل این بعضی وقتا می تونه این باشه که موضوع خاصی اراده کردن در مورد شما رو به تأخیر انداخته. مثلاً ممکنه شخص تصمیم گیرنده به مسافرت رفته باشه، بودجه استخدام شما هنوز تعیین تکلیف نشده باشه، یکی دیگه از اعضای تیم شرکت نامبرده رو ترک کرده باشه و پر کردن جای خالی اون اولویت بیشتری یافته باشه.

در مواقع دیگه هم موضوع از اونجا ناشی می شه که روند استخدام معمولاً بیشتر از چیزی که بنظر میاد زمان میبره. اما جدا از این جزئیات، اگه شرکتی گفته با شما تماس میگیره و این کار رو نکرده رفتار غیر خیلی با احترام ای از خود نشون داده. این رفتار غیر خیلی با احترام با بی جواب گذاشتن درخواستای بعدی شما غیر خیلی با احترام تر هم می شه.

سناریوی دوم

اونا استخدام شما رو منتفی کردن و الان فکر می کنن لازم نیس بیشتر از این به خودشون زحمت داده و جواب شما رو بدن. بعضی از کارفرمایانی که این جوری عمل میکنن خود رو راضی ساخته ان که اطلاع رسانی به تموم خواهندگان بیشتر از اندازه زمانبره. این نگاه توجیهی بیش نیس؛ چون که خیلی از شرکتا، چه بزرگ و چه کوچیک، این کار رو بدون سختی خاصی انجام میدن.

هم اینکه، بیشتر خواهندگان استخدام وقت زیادی در روند استخدامی سرمایه گذاری کردن. واسه نمونه از محل کار خود مرخصی گرفتن، در مورد شرکت هدف خود تحقیق کردن، از نقطه ای به نقطه دیگه جابجا شدن، و لیاقت اونو دارن که یه دقیقه براشون وقت گذاشته شه تا نتیجه درخواستشون به اطلاع ایشون رسونده شه. نبود انجام این کار از طرف کارفرما غیر خیلی با احترام، از روی بی ملاحظگی و کوتاه بینانه س. هر کدوم از متقاضیانی که اینجور رفتاری با اونا می شه ممکنه موضوع رو به بقیه هم منتقل کنن و یا خود شرکت مورد نظر در آینده علاقه بیشتری به استخدام اونا داشته باشه.

سناریوی سوم

شرکت نامبرده به طور کاملً بی برنامه و از هم گسیخته عمل می کنه. در این صورت ممکنه واقعاً قصدی واسه نگه داشتن شما در بی اطلاعی نداشته باشن اما بنا به پریشونی موجود در شرکت، این اتفاق تا کنون نیافتاده س. روشنه که اینجور شرکتی جدای از بی احترامی و بی ملاحظگی اش در برخورد با شما، محل مناسبی واسه کار کردن نیس.

سناریوی چهارم

این احتمال هم هست که توضیح بی طرفانه تری واسه این اتفاق وجود داشته باشه. همیشه این احتمال هست که مسئول استخدام شرکت مورد نظر بنا به دلایل شخصی با گرفتاریایی خارج از شرکت مواجه شده باشه و به محض برگشت به جریان عادی کارش با شما تماس بگیره. واسه همینه که یه تماس پایانی دیگه معمولاً ارزشش رو داره. اما بعد از این کار در صورت نتیجه بخش نبودن، اونا رو از فهرست خود خط بزنین و روی شرکتایی متمرکز شید که رفتار مؤدبانه تری با خواهندگان استخدام خود دارن.