هر آنچه باید یک سرمایه گذار بداند
3d illustration of a synapse part of a neuron or nerve cell

هر آنچه باید یک سرمایه گذار بداند

تعریف سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری[1] عبارت است از هر گونه فدا كردن ارزشی در حال حاضر (كه معمولاً مشخص است) به امید به دست آوردن هر گونه ارزشی در زمان آینده (كه معمولاً اندازه یا كیفیت آن نامعلوم است). به عبارتی سرمایه‌گذار در حال حاضر، ارزش مشخصی را فدا می كند تا در قبال آن در آینده ارزش خاصی كه مورد نظرش است بدست آورد؛ مثل پرداخت وجهی بابت خرید سهام به امید بدست آوردن سودهای مشخصی از آن در آینده.

سرمایه گذاری را به روشهای مختلفی تقسیم بندی می كنند:

  1. بر اساس موضوع سرمایه گذاری :

سرمایه‌گذاری بر حسب موضوع به دو دسته سرمایه‌گذاری واقعی و سرمایه‌گذاری مالی تقسیم می‌شود. سرمایه‌گذاری واقعی نوعی سرمایه‌گذاری است كه فرد با فدا كردن ارزشی در زمان حاضر، نوعی دارایی واقعی بدست می آورد. در واقع موضوع سرمایه گذاری، دارایی واقعی است. خرید ملك یا آپارتمان، نمونه ای از این سرمایه‌گذاری است. در سرمایه‌گذاری مالی، فرد در ازای فدا كردن ارزش حاضر، نوعی دارایی مالی كه نتیجه آن معمولاً جریانی از وجوه نقد است بدست می‌آورد. سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مثل سهام عادی یا اوراق مشاركت، كه فرد در ازای پرداخت پول، محق به دریافت جریانی از وجوه نقد به شكل سود می‌شود، سرمایه‌گذاری مالی محسوب می‌شود.

  1. بر اساس زمان یا مدت سرمایه‌گذاری:

بر حسب زمان، سرمایه‌گذاری را می توان به كوتاه مدت یا حداكثر تا یكسال و بلند مدت یا بیش از یك سال تقسیم كرد.

3.بر حسب خطر یا ریسك سرمایه‌گذاری:

از آنجا كه منافع حاصل از سرمایه‌گذاری در آینده بدست می آید و نسبت به تحقق این منافع یقین وجود ندارد پس انواع سرمایه‌گذاریها با درجاتی از احتمال عدم تحقق منافع مورد نظر سرمایه‌گذار یا ریسك مواجهند. بر اساس اینكه میزان یا احتمال تحقق نیافتن منافع آتی (ریسك) چقدر باشد، سه نوع سرمایه‌گذاری را می توان از یكدیگر متمایز ساخت.

سرمایه‌گذاری با ریسك متناسب

سرمایه‌گذاری با ریسك نسبی بیشتر(سفته بازی(

سرمایه‌گذاری پر خطر یا ریسكی (قمار(

سرمایه‌گذاری متناسب یا به طور خلاصه سرمایه‌گذاری، نوعی سرمایه‌گذاری است كه ریسك آن متناسب با بازده‌ای است كه از آن انتظار می رود. سرمایه گذاری با ریسك نسبتاً بیشتر یا سفته بازی، نوعی سرمایه‌گذاری است كه در آن سرمایه‌گذار برای كسب بازده، رسیك بیشتری تقبل می كند و بالاخره سرمایه‌گذاری بسیار ریسكی یا قمار، نوعی سرمایه‌گذاری است كه در آن فرد برای بدست آوردن بازده‌ای ولو بسیار كم، ریسك بسیار زیادی متحمل می شود.

توضیح مختصری در مورد انواع راههای سرمایه‌گذاری:

حساب پس انداز: [2]

چنین حسابی بهترین مكان برای پس انداز وجوه شماست. وجوه امانی شما تا سقف یكصد هزار دلار در هر یك از موسسات مالی بیمه می‌گردد. در ایالات متحده توسط شركت فدرال بیمه سپرده‌های بانكی[3] بیمه می‌گردد و دسترسی آسان به سپرده شما همیشه مقدور است. تنها مشكل عمده این نوع پس انداز نرخ سودی است كه به سپرده شما تعلق می‌گیرد و بسیار پایین و در حد صفر است.

بازار حسابهای سپرده بانکی[4] :

این نوع حساب در قیاس با حساب پس انداز سود نسبتاً بیشتری به سپرده‌گذاری به دست می‌دهد. بسیاری از بانكها و موسسات مالی مبلغ سپرده ابتدایی را حداقل یك هزار دلار در نظر می‌گیرند و در دفعات، میزان برداشت و یا انتقال توسط شما را در یك دوره زمانی معین محدود می‌كنند.

حساب سپرده ثابت[5] :

این نوع حساب در مقایسه با حساب پس انداز سود قابل ملاحظه‌ای را فراهم می‌كند و راهی با ریسك بسیار پایین برای سرمایه گذاری می باشد. وجوه شما تا حداكثر مبلغ یك صد هزار دلار به طور جداگانه در هر یك از موسسات مالی تضمین می‌گردد. شما توافق می‌كنید تا وجه خود را در حساب برای مدت معین نگاه دارید. هر چه این مدت زمان مورد توافق بیشتر باشد سود تعلق گرفته به حساب شما بیشتر خواهد بود.

سهام : [6]

زمانی كه سهامی می‌خرید در بخشی از دارایی‌های یك شركت سهیم می‌گردید.

اگر آن شركت در تجارت موفق و مثبت عمل كند در زمان‌های معین سود خود را دریافت می‌دارید و اگر بالعكس آن شركت موفق عمل ننماید ارزش سهام شما پایین خواهد آمد و شما بخش و یا تمام وجه خود را از دست خواهید داد.

اوراق قرضه : [7]

زمانی كه شما اوراق قرضه خریداری می‌كنید در واقع شما پول خود را به یك شركت و یا موسسه دولتی و یا خود دولت برای مدت زمان معین كه ترم نامیده میجشود قرض می‌دهید. گواهینامه اوراق قرضه پرداخت سود معین و ثابت توسط شخص و عضو صادركننده را در مدت زمان معین تعهد می‌نماید. مدت زمان این اوراق بین چند ماه تا چند سال می‌تواند متغیر باشد. اوراق قرضه در قیاس با سهام سرمایهجگذاری مطمئن تری محسوب می‌گردد. زیرا دارندگان اوراق قرضه نسبت به سهامداران در صورت ورشكستگی صادركننده اوراق زودتر به پول خود می رسند.اگر چه فروش اوراق قرضه پیش از موعد مقرر جریمه ای به همراه ندارد اما ارزش اوراق قرضه منوط به نوسان نرخ سود آن خواهد بود.

تعدادی از اوراق قرضه بدین نام است:

اوراق قرضه پس انداز :[8]

اوراق قرضه با کوپن:[9]

سند بهادار كوتاه مدت دوستی[10] :اوراق قرضه ای كه سود آن در انقضای مدت یكجا پرداخت می‌شود.

پرداخت سود به صورت زمان بندی شده نیست و كل سود در پایان انقضای مدت یكجا پرداخت می‌گردد. این اوراق به صورت تخفیفی خریداری شده و ارزش آن در زمان سررسید برابر با همان ارزش اسمی خواهد بود.

اوراق قرضه شهرداری[11]:

توسط دولت فروخته می شود و معاف از مالیات است. بدین معنا كه شما بابت سودی كه دریافت كنید مالیات نخواهید پرداخت.

اوراق قرضه تضمین شده[12]:

اوراق قرضه تضمین شده ریسك سرمایه گذاری بسیار پایینی دارد اما میزان سود پرداختی آنها نیز كمتر است.

اوراق قرضه قابل تبدیل[13]:

اوراق قرضه قابل تبدیل را می توان به سهام تبدیل نمود.

اوراق قرضه پربهره و كم اعتبار[14] :

این اوراق توسط كمپانی‌های با اعتبار محدود صادر شده و درصد ریسك سرمایه گذاری بسیار بالایی دارند.

شركت‌های تعاونی سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه [15] :

این شركت ها عموماً مجموعه ای از سرمایه‌گذاری های مشترك توسط گروهی از سرمایه‌گذاران است. مدیر این شركت ها وجوه شما را در اوراق قرضه و سهام بازار پول و یا تركیبی از آنها سرمایه گذاری كرده و بهترین زمان خرید و فروش آنها را اعلام می‌كند. با سرمایه‌گذاری مشترك با دیگر سرمایه‌گذاران در این شركت‌ها شما قادر خواهید بود تا زمینه سرمایه‌گذاری و فعالیت خود را در طیف وسیع‌تری انجام دهید كه ریسك سرمایه‌گذاری را كمتر می‌سازید. اما این شركت ها حق الزحمه دریافت نموده و شما بابت سود خود می بایست مالیات بر درآمد بپردازید.

به نظر كارشناسان اقتصادي، سرمايه‌گذاري خارجي ازمهمترين پديده‌هاي اقتصادي سده حاضر است . پس از دهه 1980 اين پديده جهاني از رشد بسيار بالايي برخوردار بوده و به گونه‌اي كه نرخ رشد آن از نرخ رشد ديگر  شاخص هاي اقتصادي مانند صادرات، ‌تجارت، توليد ناخالص ملي بيشتر بوده است . بر پايه گزارش هاي سالانه سازمان ملل متحد، مقدار سرمايه‌گذاري‌هاي مستقيم خارجي از سال 1983 تا 1990 داراي ميانگين نرخ رشد سالانه بالغ بر 29 درصد است كه نزديك به سه برابر رشد سالانه صادرات جهاني در اين مدت بوده است.

[1] – Investment

[2] Saving accounts

[3] – )FDIC) Federd Deposit insurance Corporation

[4] – Money market deposit account

[5] – CDSCertificate deposit

[6] – stocks

[7] – Bonds

[8] Saving bonds

[9] – Zero coupon bonds

[10]– Treasury (T) bills

[11] Muni Cipal bonds

[12] – Insures bonds

[13] Convertible bonds

[14] High gield bonds

]]>