نگاهی به بازی Modern Combat 5؛ رقص گلوله ها در آتش‎

استودیو گیم لافت، یکی از سردمداران بازیای موبایل هستش که روز به روز هم بین گیکا و خورهای بازی محبوب تر می شه. سری مادرن کامبت از چند سال پیش یکی از دلایل معروفیت استودیو بازی سازی گیم لافت حساب می شد و حالا نسخه پنجم این بازی که واسه اندروید، ویندوز فون و iOS منتشر شده می خواد ثابت کنه، شوترها حتی روی پلتفرمای همراه هم موفقن.

سرعت سرسام آور پیشرفت تکنولوژی، بیشتر از قبل عرضه هرساله یه سری بازی مانند مادرن کامبت رو واجب می کنه. صحنه های شلوغ جنگ، انفجارها، گیم پلی با جزئیات بیشتر و … هر سال پیشرفت زیادی داشتن و فقط از بازیایی چون مادرن کامبت بر میاد که بتونن آخرین توان گجتا رو مورد استفاده قرار بدن.

در ادامه با سایت ما همراه باشین، می خوایم نگاهی نزدیک تر به «مادرن کامبت ۵: بلک آوت» داشته باشیم تا ببینیم این بازی واقعا ۷ دلار ارزش داره یا خیر.

به طور کامل مشخصه که همه شوترها به یه داستان نیم بند نجات دنیا به وسیله یه جوخه فداکار نیازمندن. شاید بعضی وقتا یه عنوان خاص در دنیای بازیای ویدیویی پیدا شه که این موضوع رو نفی کنه اما کلا از یه شوتر موبایل، هر چقدر هم که بزرگ باشه، باید سطح توقع پایینی داشته باشین تا خیلی راحت از اون لذت ببرین.

از لحظه ای که اقدام به نصب بازی می کنین، خود رو واسه شنیدن روایت یکی از بی معنی ترین داستانای نجات دنیا آماده کنین. روایتی خیلی زیاد بی محتوا که در اون حتی شخصیت پردازی هم جایگاهی نداره و داستان فقط واسه خالی نبودن عریضه مطرح و پایش به میان کشیده شده. پس، داستان رو از همین الان از یاد ببرین.

به طور سنتی، بازی به دو بخش تک نفره و چند نفره تقسیم شده. بخش تک نفره بازی از ۶ مرحله اصلی با پس زمینه های داستانی متفاوت تشکیل گشته که هر کدوم دارای چندین مرحله اصلی، تعدادی مرحله فرعی و یه عالم مراحل مخصوص هستن. فرصت واسه سرگرمی در هر کدوم از این ۶ مرحله خیلی زیاده.

مراحل فرعی کلا کوتاه و سریع هستن. مثلا، باید تعداد خاصی هدشات (شلیک مستقیم به سر) انجام بدین یا با یه انفجار چند نفر رو بکشین. ماموریتای مخصوص هم مدل مشابهی دارن منتها فرقش اینه که پس از انجام اونا، به بازیکن جایزه داده می شه.

واسه شروع بازی، اول باید کلاسای جور واجور سربازها رو ببینین و هر کدوم رو که پسند کردین انتخاب کنین. مثلا، می تونین یه سرباز زره پوش باشین که سرعت عمل کمتری داره اما مقاومت بیشتری در برابر دشمن پیدا می کنه و یا برعکس، یه سرباز یورشی باشین که مقاومت کمتر اما سرعت و تخریب پذیری بالایی داره.

به محض اینکه کلاس سرباز مورد علاقه خودتون رو انتخاب کردین، میفهمید که اسلحه های بسیار زیاد و متنوعی واسه این بازی طراحی شده. جدا از تعداد بالا، خودتون هم می تونین با اضافه کردن دوربین، صدا خفه کن و ده ها وسیله جانبی دیگه به اسلحه ها، تنوع بیافرینید.

gsmarena_007

دِرونا (Drones) هم در کنار اسلحه های سرد و انفجاری، ترکیبای خوبی می سازن. مثلا اگه تو یه موقعیت بسیار شلوغ قرار گرفتین و نمی دونین راه فرار چیه، یکی از این پرنده ها رو به هوا می فرستید تا موقعیت کلی منطقه رو به شما ارئه دهد. پس از اینکه منطقه رو زیر نظر گرفتید، با به کار گیری نارنجک می تونین محله های شلوغ رو خلوت کنین و باقی کار رو هم بسپرید به مخفی کاری و البته رمبو بازیای صد در صد تضمینی.

قسمتای تک تیر اندازی، به کار گیری اسلحه های سنگین، صحنه های اسلو موشن (Slow Motion) پس از ورود به اتاقا و … همه به تنوع گیم پلی کمک کردن. در کل، گیم لافت واسه مهم ترین بخش یه بازی ویدیویی، گیم پلی، سنگ تموم گذاشته و از این واسه باید به این استودیو شادباش گفت.

مادرن کامبت ۵، روی همه پلتفرما ۷ دلار قیمت داره و کلا هیچ اثری از پرداخت درون برنامه ای وجود نداره. سیاست حذف پرداختای درون برنامه ای نشون میده که سری MC واسه گیم لافت بسیار مهم شده و کلا، در بازار نامی واسه خود دست و پا کرده.

واقعا شما ۷ دلار می پردازید و صاحب همه چیز میشین. نه در بخش تک نفره و نه در بخش چند نفره، هیچ محتوای اضافه پولی وجود نداره که کاربران بخوان واسه برتری پیدا کردن بخرن. معامله ای مساوی میان سازنده و بازیکن. البته شاید طرفداران پر طاقت و سمج پرداخت درون برنامه ای باور دیگری داشته باشن.

بدیش اینه بازی به طور کامل براساس اینترنت ساخته شده و اگه حتی یه دقیقه از شبکه جهانی قطع شید، باید قید انجام این بازی رو هم بزنین؛ حتی اگه در بخش تک نفره مشغول انجام مراحل بخش داستانی باشین.

و در آخر، مواردی که حتما لازمه در اختیار داشته باشین. یه کنترلر، شارژر، پریز برق و البته یه گجت قوی. البته گیم لافت با گیم پلی نرم و روانی که واسه این بازی طراحی کرده، ثابت کرده که واسه شوتر بازی کردن احتیاجی به کنترلر نیس.

با تموم این صحبتا، مادرن کامبت ۵: بلک آوت ارزش ۷ دلار رو داره؟ جواب ما شک نداشته باشین "بله" است. شاید سالی ۱-۲ بازی تا به این حد پیشرفته از دید گیم پلی و گرافیک منتشر شن که توانایی ساعتا سرگرم کردن شما رو داشته باشن. داستان ضعیف و چند مشکل بی اهمیت دیگه، نمی تونن جلوی پول خرج کردن یه گیمر رو بگیرن.

  • Modern Combat 5: Blackout
  • قیمت: ۷ دلار
  • سازنده: گیم لافت
  • سیستم عامل: اندروید، ویندوز فون و iOS
  • حجم: ۹۳۲ مگابایت

دانلود

ویندوزفون استور