سه ترند بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸

0 Comments

ترندها همیشه مهم هستن و اگه اونا رو شناسایی کنیم قدم بعدی ما رو مشخص می کنن، در این مقاله سه ترن بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸ که می تونن آینده کار و کاسبی شما رو تغییر بدن معرفی می شن.
بازاریابی محتوا

اگه پنج سال پیش کسی از بازاریابی محتوا صحبت می کرد، کمتر کسی متوجه منظور اون می شد اما امروزه همه چیز فرق کرده و بازاریابی محتوا مانند سئو، SEM و رسانه اجتماعی به مبحثی مهم و شناخته شده تبدیل شده. اما این معنی هم مانند بقیه مفاهیم دیجیتالی، پیوسته دچار تغییرات می شه.

دیجیتال

در سالهای گذشته ما تماشاگر پیدایش ترندهای متفاوتی در بازاریابی محتوا بودیم مانند تبدیل شدن اسمای تجاری به ناشران، ظهور ویدیو و تبلیغات بومی که همه به بخش مهمی از برنامه های محتوایی تبدیل شدن. حالا باید ببینیم که سال ۲۰۱۸ چی واسه بازاریابی محتوا در چنته داره؟ در این سال اسمای تجاری مشهور چه تصمیماتی واسه پخش محتوای خود می گیرن؟

واسه فهمیدن این موضوع، یه بنیاد مشاوره نشستی بین المللی در سنگاپور تشکیل داد و از بازاریابهای سرشناس اسمای تجاری مشهور دعوت بعمل آورد تا نظرات اونا رو به صورت نفر به نفر در مورد این مسئله و بقیه موضوعات مربوط به بازاریابی جویا شه. میزبان میز اختصاص داده شده به بازاریابی محتوا، آقای اون ژن اَنگ مربی اصلی بنیاد مشاوره در آسیا بود.

در ادامه جمع بندی موارد مطرح شده در اون روز اومده.

۱) شخصی سازی زیادتر از اندازه محتوا:

اولین ترندی که شرکت کنندگان بدون اشاره داشتن این بود که دیگه دوره تولید یه محتوا واسه هزاران گروه جور واجور سر اومده و امروزه بازاریابا واسه هر گروه به صورت اختصاصی هزاران بخش محتوایی تولید می کنن.

دلیل این افزایش چشم گیر، تولیدِ بیشتر از اندازه محتوا به وسیله بازاریابا واسه بخشای جور واجور شونه. واسه کمک به این موضوع، سایت یوتویوب تازگیا یه سرویس با عنوان Director Mix در اختیار کابران گذاشته که امکان فرستادن هزاران ویدیو تو یه گروه رو جفت و جور می کنه.

اینکه کاربر کدوم ویدیو رو واسه دیدن انتخاب کنه تحت اثر فاکتورهای زیادی مثل فاکتورهای دموگرافیک، رفتاری (یعنی چیزی که جستجو یا روی اون کلیک می کنن) نرم افزارهایی که دانلود کردن و حتی مکانی که بودن (فیزیکی یا به کار گیری اطلاعات گوگل مپ) است.

با اینحال اندازه کافی از اطلاعات، حالا بازاریابا می تونن محتوایی رو به مشتری ارائه بدن که بیشتر به اون مربوطه و واسه خود اون تولید شده. مثلا، اگه کاربر به دنبال یه مغازه وسایل ورزشیه میشه یه ویدئوی مربوط به اسکی رو به اون نشون داد.

ورزش

شرکت کنندگان گفتن که به کار گیری این روش و توجه همگانی به اون باعث شده که این روش به عنوان یه رابطه با آینده بالقوه واسه خلق محتوا حساب شه.

۲) به کار گیری افراد موثر در حال زیاد شدنه:

ترن بعدی مطرح شده به وسیله شرکت کنندگان، افزایش در اندازه به کار گیری افراد مشهور و موثر به وسیله اسمای تجاریست. با اینکه برنده های لوکس و لوازم آرایشی سالهای زیادیه که از افراد مشهور و سرشناس واسه تبلیغات خود استفاده می کنن، بااین حال این موضوع واسه صنایع دیگه تازگی داشته و امروزه تقریباً تموم اونا بدنبال شراکت با افراد مشهوری هستن که در فضای مجازی بیشتر مورد توجه مردم قرار می گیرن.

دلیل این تغییر اینه که بازاریابا به دنبال روش قابل اعتمادتری واسه تبلیغ محصول خود هستن. در همین زمینه اسمای تجاری که در بازاریابی به وسیله افراد مشهور بی تجربه هستن با اینکه به دنبال افراد با موقعیت اجتماعی قوی با میلیونا دنبال کننده نیستن اما درعوض روی افراد کمتر موثر با ده یا صد هزار دنبال کننده تمرکز می کنن. شرکت کنندگان گفتن اگه افراد با تاثیرگذاری کمتر واسه کمک به پخش محتوا پولی هم دریافت کنن، مبلغ بسیار کمیه و چیزی که از منتشر کردن این محتوا با فالوررها عایدشان می شه بیشتر شامل به دست آوردن اطلاعات و جزییات از افراد کارشناس؛ جلب توجه بیشتر و یا دریافت اجناس مجانیست.

بعضی وقتا بازارایابا از کارکنان شرکتشون واسه تاثیرگذاری روی افراد استفاده می کنن که نزدیکی بیشتری هم به نام تجاری دارن و در زمان استخدام از اونا خواسته می شه که پیامِ نام تجاری رو از راه شبکه اجتماعی شخصی شون به مردم انتقال بدن. اینکه تاثیرگذاری افراد مشهور در دراز مدت هم مؤثر میشه یا خیر هنوز مشخص نشده اما چیزی که مشخصه اینه که در سال ۲۰۱۸ اسمای تجاری بیشتری به دنبال شراکت با افراد مشهور واسه پخش محتوای شون در شبکه های اجتماعی هستن.

۳) بومی سازی محتوا:

آخرین ترن معرفی شده به وسیله شرکت کنندگان اینه که تعادل بین تولید محتوای جهانی و بومی در حال تغییره. اونا گفتن که قبلاً محتوا انگار در مرکز سازمانی جهانی درست می شد و واسه ترجمه و گذاشتن در رسانه به ادارات محلی ارسال می شد. امروزه اسمای تجاری جهانی خیلی زیادً باور دارن که ترجمه بخشای محتوایی دیگه فایده نداره.

محتوای ایجاد شده در مرکز سازمانی اروپایی به کار کشورای جنوب شرقی آسیا نمیاد. پس امروزه ادارات محلی به جای ترجمه شامل؛ خودشون اونو تولید می کنن، به این صورت که عاملای محتوایی (تصویر، سرفصلا و چیزای دیگه ای به جز اینا) و روش هدف دارا به کارکنان بومی داده می شه بعد اونا از سرمایه های رسانه ای واسه ایجاد محتوای مناسب خودشون استفاده می کنن.

نه فقط این روند تولید محتوا واسه بازارهای محلی مناسب تره بلکه به ادارات محلی این امکان رو میده که محتوای مخصوص خودشون رو تولید کنن که با تولید یه محتوای واحد جهانی فرق داره. بیشتر شرکت کنندگان نشست باور داشتن که هنوزم بر سر این موضوع، بین ادارات محلی و جهانی تنشایی هست اما راه و روش محبوب سال ۲۰۱۸، تولید محتوای محلیِ بیشتر میشه.

مشاهده نسخه pdf مقاله: سه ترن بازاریابی محتوا در سال ۲۰۱۸