زندگی نامه جولیان آسانژ؛ افشاگر مشهور و بنیانگذار WikiLeaks

جولیان آسانژ در تاریخ ۳ جولای ۱۹۷۳ میلادی در کوئینزلند استرالیا به دنیا اومد. پدر اون «جون شیپتون» قبل از تولد فرزندش از خونواده جدا شد و جولیان نام خانوادگی ناپدری خود «ریچارد برت آسانژ» رو اختیار کرد. جولیان آسانژ از دوران کودکی استعداد خوبی در مورد مسائل کامپیوتری و هک داشت و تونست با به کار گیری هوش سرشار خود، به پایگاه های اطلاعاتی بسیاری نفوذ کنه.

ایشون در سال ۲۰۰۶ وبگاه مشهور «WkiLeaks» رو واسه جمع آوری و منتشر کردن اطلاعات پنهونی در سطح بین المللی راه اندازی کرد که افشاگریای آسانژ در این سایت نام اونو بر سر زبانا انداخت و مجله تایم هم به خاطر تلاشای جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰، عنوان «مرد سال» خود رو بهش داد.

آسانژ سایت ویکی لیکس رو در سوئد و به دلیل قوانین سختگیرانه این کشور در مورد حفظ حریم خصوصی و نبود افشای هویت افراد بنیان گذارد؛ اما در سال ۲۰۱۲ با اتهام رسوایی اخلاقی و تجاوز مواجه شد و از اون زمان تا کنون در سفارت اکوادور در لندن اقامت داره.

سرفصل محتوا

  • سالای اول و زندگی شخصی
  • دوران حرفه ای
  • فعالیت در WikiLeaks

سالای اول و زندگی شخصی

جولیان پائول آسانژ در سومین روز از ماه جولای سال ۱۹۷۳ به دنیا اومد. مادرش «کریستین اون» یه هنرمند و پدرش «جون شیپتون» بنّا و فعال ضد جنگ بود. پدر بیولوژیکی جولیان قبل از به دنیا اومدن ایشون از مادرش جدا شد و کریستین وقتی که فرزندش تنها یه سال سن داشت با «ریچارد برت آسانژ» ازدواج کرد.

ازدواج

جولیان خیلی زود به استعدادهایش در مورد کامپیوتر فهمید و سال ۱۹۸۷ وقتی که چارده ساله بود با اسم «Mendax» فعالیت هکری خود رو به همراه دو تن از دوستانش شروع کرد. آسانژ در همین سالها تونست به بعضی از پایگاه های وزارت دفاع و نیروی دریایی آمریکا، ناسا و مرکز مخابرات بین المللی استرالیا نفوذ کنه.

اونم اینکه سایت کمپانیایی مانند موتورولا، لاکهید مارتین، پاناسونیک، زیراکس و دانشگاه های استنفورد، دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه لا تروب رو هک کرد. فعالیتای هکری آسانژ آخرسر اوایل دهه ۹۰ میلادی و پس از نفوذ به پایانه اصلی شرکت مخابراتی «Nortel» افشا شد و تا سال ۱۹۹۴ به ارتکاب ۳۱ فقره جرم سایبری متهم گردید.

ایشون در سال ۱۹۹۶ در ۲۵ مورد مجرم شناخته شد و با پرداخت جریمه تونست از مجازات زندان رهایی یابد. آسانژ در سال ۱۹۹۴ به دانشگاه مرکزی کوئینزلند رفت و در مباحث برنامه نویسی، ریاضی و فیزیک علم اندوزی کرد.

اون بعد در سال ۲۰۰۳ وارد دانشگاه ملبورن شد و تحصیلات تکمیلی خود در رشته ریاضی رو شروع کرد؛ اما ۳ سال بعد بدون دریافت مدرک ترک تحصیل کرد. جولیان دلیل این کار رو همکاری دانشجویان دانشگاه با ارتش و انجام پروژه های نظامی عنوان کرده.

دانشجو

بنیانگذار ویکی لیکس با دختری به نام ترزا ازدواج کرد و در سال ۱۹۸۹ صاحب فرزندی به نام دنیل شد. این زوج یه مدت بعد از همدیگه جدا شدن و پس از اون آسانژ با شخص دیگری ازدواج نکرد.

البته در سالای گذشته شایعات زیادی درباره زندگی خصوصی جولیان آسانژ منتشر شده که یکی از اونا به رابطه اون با روزنامه نگاری به نام «سارا هریسون» اشاره داره.

دوران حرفه ای

جولیان آسانژ زندگی حرفه ای خود رو به عنوان یه برنامه نویس از سال ۱۹۹۴ و با کار روی «strobe.c» که یه اسکنر قرارداد کنترل انتقاله شروع کرد.

پروژه مورد بحث یه سال به طول رسید و در این مدت آسانژ روی پروژه های دیگری از جمله پایگاه داده متن باز «PostgreSQL»، نرم افزار «NNTPCache» و سیستم رمزنگاری «Rubberhose» هم کار کرد.

ایشون به عنوان محقق سه سال با دکتر «سولت دریفوس» از دانشگاه ملبورن در مورد فعالیتای خرابکارانه اینترنتی همکاری کرد که نتیجه تحقیقات اونا به شکل کتابی به نام «زیرزمین» (Underground) در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید. کتاب نامبرده بیشتر بر هکرهای استرالیایی تمرکز داشت و در جامعه کامپیوتری این کشور فروش خوبی رو تجربه کرد.

آسانژ در سال ۱۹۹۹ دامنه «leaks.org» رو ثبت کرد و در اون به برملاسازی درباره پتنت جمع آوری اطلاعات تماسای صوتی از طرف آژانس امنیت ملی استرالیا پرداخت.

ایشون به فکر بود که مردم عادی باید از تصمیمات دولتمردان بدونن و بدونن که ممکنه تماسای خارجی اونا به وسیله سرویسای اطلاعاتی کشورای بیگانه شنود شد.

فعالیت در WikiLeaks

در سال ۲۰۰۶ جولیان آسانژ روند راه اندازی وبگاه «WikiLeaks» رو شروع کرد تا اطلاعات مهم و پنهونی بین المللی رو مستقیماً در اختیار همه بذاره. سایت ویکی لیکس فعالیت رسمی خود رو از سال ۲۰۰۷ شروع کرد و مدیریت اون به دلیل وجود قوانین مناسب در سوئد، از این کشور انجام می شد.

پس از تأسیس ویکی لیکس، آسانژ چند سال به طور دائم در سفر بود و به کشورای زیادی در آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکای شمالی جا به جایی مکان کرد. در این مدت WikiLeaks اسنادی از ارتش آمریکا در مورد زندان گوانتانامو و هم اینکه ایمیلای «سارا پیلین» کاندید معاونت رئیس جمهور آمریکا رو منتشر کرد.

افشاگریای اولیه آسانژ توجه رسانه ها رو به خود جلب کرد اما ویکی لیکس وقتی به سرخط خبر رسانه های بین المللی تبدیل شد که تونست با دریافت ۷۵۰ هزار سند پنهونی از یه سرباز آمریکایی به نام «چلسی منینگ» به برملاسازی درباره جنایات ارتش آمریکا بپردازه.

اسناد نامبرده شامل کشتار غیرنظامیان، اطلاعات پنهونی جنگی افغانستان و عراق شامل رفتارای غیر انسانی نظامیان آمریکایی با اسرا و در آخر اطلاعات مربوط به زندان گوانتانامو بود.

پس از منتشر کردن اطلاعات مورد اشاره، مقامات آمریکایی جولیان آسانژ رو تحت تعقیب قرار دادن که در همین زمان، پلیس سوئد در حال بررسی اتهام تجاوز آسانژ بود و حکم دستگیری ایشون در اروپا رو در اختیار داشت. ایشون آخرسر خود رو تسلیم پلیس لندن کرد و پس از چند ماه بازداشت خونگی، به سفارت اکوادور در انگلستان فرار کرد و پناهنده سیاسی شد.

جالبه بدونین در تابستون سال ۲۰۱۶ آسانژ دوباره تیتر اصلی نشریات رو به خود اختصاص داد چون که با منتشر کردن ۱۲۰۰ ایمیل خصوصی هیلاری کلینتون و هم اینکه ایمیلایی مبنی بر برنامه های تیم انتخاباتی اون واسه تخریب حریف اصلی اش برنی سندرز، ً آبرو سیاسی حزب دموکرات در انتخابات آمریکا رو زیر سؤال برد.

ویکی لیکس پاییز همون سال ۲۰۰۰ ایمیل دیگه از کمپین انتخاباتی کلینتون رو افشا کرد که کل اقدامات نامبرده باعث شد مقامات آمریکایی احتمال دست داشتن مأموران روسی در هک اطلاعات و ارسال اونا واسه آسانژ رو مطرح کنن.

البته جولیان آسانژ اتهامات نامبرده رو رد کرده و هرگونه تصمیم از قصد واسه کمک به پیروزی ترامپ رو تکذیب کرده.

ترامپ

جوایز و افتخارات:

سال ۲۰۱۰: برنده جایزه «Sam Adams» که به وسیله بعضیا از مأموران بازنشسته سازمان سیا به طرفداران صداقت در انتقال اخبار اهدا می شه.

سال ۲۰۱۱: دریافت مدال طلایی مؤسسه صلح سیدنی.

مدال

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «مارتا گلهورن» که به روزنامه نگارا صادق و با دیدگاهی حقیقی و متفاوت از تبلیغات سیاسی اهدا می شه.

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «Walkleys» واسه سرویس دهی مهم به دنیای خبرنگاری.

سال ۲۰۱۱: برنده جایزه «Voltaire» که به فعالان بخش آزادی بیان اعطا می شه.

منبع:Biography