زمین در ۱۶ جولای ۱۹۴۵ وارد عصر تازه ای شد

به گفته محققان، در ۱۶ جولای ۱۹۴۵ و همزمان با اولین انفجار اتمی، جهان وارد عصر تازه ای شد. امروز، رفتار آدم اونقدر اثر قابل توجه ای بر زمین داره که حتی فعالیت هاش تغییر خصوصیات این سیاره خاکی و ظهور زمونه ای جدید به نام Anthropocene رو به دنبال داشته.

هزاران ساله که آثار فعالیتای بشر بر پیکر این سیاره رخ می نمایانند، با این همه، اگه بخوایم به صورت دقیق تر بگیم، از اواسط قرن بیستم میلادی بود که زخم اعمال آدم بر بدن زمین موند و جهان رو از این رو به اون رو کرد.

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین.

این دوران که با نام «شتاب بزرگ» ازش صحبت به میون میاد شروع کننده تحولی بزرگ در تاریخ بشر بود. از اون زمان تا الان انفجاری بزرگ در جمعیت جهان اتفاق افتاد و تماشاگر تغییرات قابل توجه زیست محیطی در سطح زمین یا بستر دریاها بودیم و ارتباطات جهانی هم به سطح تازه ای از پیشرفت رسید.

محققان هم تولد عصر جدید رو همزمان با شروع دوران هسته ای اعلام کردن چراکه به باور اونا، میشه از راه ایزوتوپای رادیواکتیو، ذرات به وجود اومده به وسیله انفجارهای هسته ای رو در بستر زمین یافت کرد.

به گفته دکتر Jan Zalasiewicz استاد دپارتمان زمین شناسی دانشگاه Leicester و رئیس کارگروه Anthropocene «این تاریخ درست مانند هر دوران زمین شناسی دیگری نمی تونه دقیق باشه، با این همه، سطوحی از تشعشعات جهانی در اوایل دهه ۱۹۵۰ میلادی و همزمان با آزمایش اولین بمبای هسته ای شکل گرفتن.»

ایشون در ادامه گفت: «اما این نام گذاری می تونه بهترین روش واسه تفسیر نشونه های زیادی باشه که در نتیجه اعمال انسانی بر پیکر این سیاره بر جای مونده.»

عبارت «Anthropocene» اولین بار به وسیله پل کراتزن شیمیدان برنده جایزه نوبل ایجاد شد. ایشون در سال ۲۰۰۰ میلادی گفت که اثر آدمی بر جهان به اندازه ای عظیمه که دیگه در عصر Holocene (این دوران از پایان آخرین عصر یخی یعنی ۱۱۷۰۰۰ سال قبل شروع شد و پیشرفت بی سابقه بشر رو به دنبال داشت. در بازه وقتی گفته شده، هم اینکه تماشاگر ظهور شهرا و روستاها بودیم) قرار نداریم.

از اون زمان تا کنون، خیلی از دانشگاهیان عبارت یاد شده رو مورد اسفاده قرار دادن اما توافقی بر سر اینکه دوران نامبرده دقیقا از چه وقتی شروع شده میان اونا وجود نداره.

کارگروه Anthropene تأسیس شد تا تصمیم بگیره که کمیسیون بین المللی چینه شناسی باید رسما از این عبارت استفاده کنه یا خیر که تصمیم پایانی اون تا آخر سال آینده میلادی در پیش گرفته میشه.

اما جدیدترین گزارش منتشر شده از طرف گروه اشاره شده حکایت از اون داره که از دهه ۱۹۵۰ میلادی، نقطه عطفی بسیار مهم در تاریخ بشر شکل گرفت. در اون دوران بود که آثار فعالیتای این موجود دوپا بر پیکره این سیاره موند و کل نظام زمین کم کم شروع به تغییر کرد.

اولین بمب اتمی در ۱۶ جولای سال ۱۹۴۵ میلادی در بیابان نیو مکزیکو منفجر شد که در فاصله ۱۹۳ کیلومتری سانتافه در آمریکا قرار داشت.

این انفجار، نوری سوزان و یه جور ابر قارچی شکل رو تا ارتفاع ۱۲ کیلومتر در هوا درست کرد که تصاویر اون واسه آگاهی بشر در تاریخ ثبت شده.

بمب یاد شده به وسیله پژوهشگرانی ساخته شده بود که روی پروژه منهتن کار می کردن و قدرت تخریبی ایجاد شده به وسیله اون با ۱۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تن تی ان تی برابری می کرد.

علاوه بر این می گن که ذرات رادیواکتیو به وجود اومده به وسیله اون انفجار از قطبای شمال و جنوب تا خط استوا کشیده شد و اثر اون تا ابد روی سطح زمین موند.

براساس زمانبندیای زمین شناسی، تاریخ این سیاره خاکی به دوره ها و عصرها و سنین مختلفی تقسیم می شه. بزرگ ترین بازه های وقتی، دوره ها هستن و از اون جمله به دوران سوم اشاره کرد که رقمی بین ۲٫۵ الی ۶۶ میلیون سال قبل رو در بر میگیره.

عصرها کوتاه تر هستن و مثلا میشه از عصر Eocene نام برد که حدود از ۳۴ تا ۵۶ میلیون سال قبل رو شامل می شه و کوتاه ترین دورانای زمین شناسی بازه وقتی بین ۵ تا ۷ میلیون سال رو در بر می گیرن.

قراره که امسال کارگروه Anthropocene دلایل بیشتری رو در تأیید نام گذاری دوران نامبرده ارائه دهد و به بحث و رد و بدل کردن نظر در مورد محدوده های وقتی جانشین بشینه.

براساس بعضی نظرات دیگه، این دوران همزمان با شکوفایی کشاورزی (یعنی ۱۲۰۰۰ سال قبل) و وقوع انقلاب صنعتی شروع شده.