رشته حقوق-دانلود پایان نامه :
تجارت الکترونیک

رشته حقوق-دانلود پایان نامه : تجارت الکترونیک

در تعریف کلاسیک این رشته از حقوق می خوانیم: «رشته ای است که از حقوق خصوصی که روابط بین تجار و یا اعمال تجاری را تنظیم می کند» . و نیز: «حقوق تجارت، شعبه ای از حقوق خصوصی است که بر تعدادی از روابط تجارتی و اقتصادی تجار بنگاه های تجارتی که برای فعالیت و ادامه ی کار آنها ضروری می باشد، به وسیله ی قوانین تجارتی حاکمیت دارد» . ناگفته نماند در نظام حقوق عرفی، تعریف این رشته ی حقوق و قلمرو آن مختلف است. در نظام حقوق عرفی «حقوق تجارت، شاخه ای از حقوق است که به حقوق و تکالیف ناشی از عرضه ی کالا و خدمات در جریان تجارت می پردازد» ولی در کشورهای حقوق نوشته، مثلاٌ فرانسه، حقوق تجارت معنای موسع تری دارد و افزون بر معاملات تجاری، شامل فعالیت های دیگری، نظیر حقوق شرکت ها، بانکداران، حق العمل کاران و متصدیان حمل و نقل نیز هست مبحث سوم : تجارت الکترونیک
به هر نوع تجارتی که در آن سیستم های الکترونیکی دخیل باشد، تجارت الکترونیک گفته می شود. با رایج شدن استفاده از رایانه های شخصی و پیدایش اینترنت، تجارت الکترونیک قالب جدیدی به خود گرفته است. مرکز الکترونیکی بریتانیا تجارت الکترونیکی را به مثابه «هر نوع تجارت یا معامله ای اداری یا تبادل اطلاعاتی که با استفاده از هرگونه اطلاعات و فناوری ارتباطات به اجرا در می آید». تعریف می نماید که تجارت تاجر با تاجر، تاجر با مشتری، دولت با ملت، و نیز مبادله از طریق ابزارهایی نظیر اینترنت، اینترانت، پست الکترونیکی و تبادل اطلاعات الکترونیکی را در بر می گیرد .
توجه به عناصر اصلی و ارکان تجارت الکترونیک در شناخت این پدیده بسیار موثر است. این عناصر عبارتند از:
وسایل ارتباط از راه دور، یعنی مجموعه ی سرویس هایی که با استفاده از آن، عمل انتقال داده ها از خریدار به فروشنده و به عکس انجام می گیرد. بند «ف» ماده ی 2 قانون تجارت الکترونیک ایران، در تعریف این اصطلاح می گوید: «عبارت از هر نوع وسیله ای است که بدون حضور فیزیکی هم زمان تأمین کننده و مصرف کننده، جهت فروش کالا و خدمات استفاده می شود».
مدیریت داده ها، یعنی مجموعه سرویس هایی که شکل و قالب تبادل اطلاعات را تعریف می کند. در حقیقت می توان این عنصر را به عنوان یک زبان دیجیتالی مشترک برای انجام معاملات در نظر گرفت.
امنیت؛ یعنی مجموعه ی روش هایی که هویت منبع اطلاعات را تایید میکند از این عنصر در بند «ط» ماده ی 2 قانون تجارت الکترونیک ایران با استفاده از اصطلاح رویه ای ایمن یاد شده و در تعریف آن آمده است: «رویه ای است برای تطبیق صحت ثبت «داده پیام»، از یک زمان خاص. یک رویه ایمن ممکن است با استفاده از الگوریتم ها یا کدها، کلمات یا ارقام شناسایی، رمزنگاری، روشهای تصدیق یا پاسخ برگشت و یا طرق ایمنی مشابه انجام شود». گاه امنیت ارتباط توسط نرم افزاری اضافی و سخت افزاری مرتبط با آن تأمین می شود. یکی دیگر از راه های تأمین امنیت، استفاده از یک واسطه است.
مقررات، هم چنین نویسندگان حقوقی برای تجارت الکترونیک، تعاریف نوعاً مشابهی ارائه کرده اند که ذیلاً برخی از آنها ذکر می شود:
در حقوق ایران مصوبه هیات وزیران جلسه مورخ 29/2/1381 بنا به پیشنهاد دبیرخانه شورای عالی اطلاع رسانی با عنوان «سیاست تجارت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران» بدون ارائه ی تعریفی، گسترش استفاده از آن به عنوان یک سیاست کلان، تصویب شده است. قانون تجارت الکترونیک ایران نیز علیرغم در برداشتن فصلی مستقل زیر عنوان «تعاریف» که 19 اصطلاح را تعریف می کند. درباره ی اصطلاح تجارت الکترونیک، مطلبی ندارد؛ اما چه بسا بتوان گفت قانون گذاراشاره ای به طور ضمنی این اصطلاح را در ماده ی 1 این قانون تعریف کره است و با تفسیری موسع از این ماده به تعریف رسید. متن این ماده زیر عنوان «قلمرو و شمول قانون» چنین است: «این قانون مجموعه ی اصول و قواعدی است که برای مبادله ی آسان و ایمن اطلاعات در واسط های الکترونیکی و با استفاده از سیستم های ارتباطی جدید، برای تأمین مقاصد تجاری است».
برابر تعریف کمیسیون ا روپایی، تجارت الکترونیکی مبتنی بر پردازش و انتقال الکترونیکی داده ها، شامل متن، صدا و تصویر است. این تجارت فعالیت های گوناگون از قبیل مبادله‌ی الکترونیکی کالاها و خدمات، تحویل فوری مطالب دیجیتال، انتقال الکترونیکی وجوه، مبادله‌ی الکترونیکی سهام، بارنامه ی الکترونیکی، طرح های تجاری، طراحی و مهندسی مشترک، خریدهای دولتی، بازاریابی مستقیم و خدمات پس از فروش را شامل می شود».
ماده‌ی 2 قانون تجارت الکترونیکی امارات، مصوب 2002، مقرر داشته است: «معاملات الکترونیکی، معامله ای است که با واسطه ی وسایل الکترونیکی انجام می شود».
در تعریف کوتاه تری می خوانیم: «منظور از تجارت الکترونیک، معاملاتی است که به روش الکترونیک با استفاده از اینترنت، انجام می شود»، و نیز « تجارت الکترونیک عبارت است از کار و کسب و فعالیت های هدفمند توا م با داد های فنی که به مدد وسایل الکترونیک انجام می شود»
برخی نویسندگان حقوقی با استناد به ویژگی ها و ابعاد رو به گسترش تجارت الکترونیکی، با آن به مثابه رشته ای نو پیدا در حقوق برخورد کرده، همانگونه که برای شاخه های سنتی حقوق، منابعی بیان می شود، منابع حقوق تجارت الکترونیکی را بر شمرده اند.

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید. رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

فصل دوم : تاریخچه
مبحث اول: پیشینه تجارت الکترونیک
اختراع تلفن در مراحل مقدماتی که فقط یک وسیله ساده ارتباطی در داخل یک شهر بود با پیشرفت خود فراتر از محدوده کشورها و قاره ها رفته و بالاخره جهانگیر شد و تحولات عظیمی را در روابط افراد به وجود آورد، تلفن در سیر تکامل خود دیگر وسیله ساده برای احوال پرسی و خبر رسانی نبوده بلکه در روابط مختلف افراد نقش موثری ایفاء و موجبگردید که افراد اعم از بازرگانان و تجار و شرکت ها و تولید کنندگان و مصرف کنندگان و……. از این وسیله برای کاهش مسافت ها و هزینه ها در روابط تجاری خود سود جویند
پیشرفت صنعت مخابرات و ابزار مرتبط با آن و نیز حضور (رایانه) در زندگی مردم و گسترش اینترنت در پایان سده بیستم همچون اختراعات دیگری بشری مانند کشتی، قطار و هواپیما و برق تحول شگرفی در روابط ساکنین کره زمین ایجاد کرد.
هر چند نمی توان تاریخ دقیق آغاز تجارت الکترونیکی را بیان کرد، ولی مسلما این تجارت با توسعه و پیشرفت سخت افزارهای الکترونیکی ارتقاء دهنده ارتباطات و افزایش استفاده از اینترنت در میان کاربران که محیط اینترنت را در جهت تبلیغات به کار گرفته اند آغاز شده است.
همچنان که بیان شد پس از اختراع تلفن توسط گراهام بل که ابزار و فنون الکترونیکی وارد زندگی بشر و نیز حوزه ارتباطات شد پس از اختراع وسایلی دیگر نظیر، رادیو، تلویزیون، ماهواره و رایانه، هر یک به نوبه خود با یک ماهیت تکاملی مبنایی برای توسعه فناوری های قبل از خود شدند.
رایانه و اینترنت، جدیدترین اما پر نفوذترین فناوری بشر، انقلابی را در زندگی مردم و دنیای تجارت و اقتصاد ایجاد نموده و وجود خود را به تمام کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته تحمیل نموده و عملاً کشورهای جهان با توجه به جهانی شدن اقتصاد بر پایه تجارت آزاد نمی توانند از فرآیند توسعه اطلاعات و فرآیند «توسعه فناوری اطلاعات» به دور باشند.
پیشرفت و توسعه تجارت الکترونیکی در دهه های اخیر موجب پیدایش فعالیت ها و نوآوری های جدید شده که در دنیای سنتی اصولاً معنی نداشت. به عنوان مثال شرکت هایی در کشورهای مختلف تأسیس شده و خدمات اینترنتی و تبلغاتی انام می دهند و یا روش هایی را ارائه می دهند که کاربران در کم ترین زمان هدف مورد نظر خود را جستجو می کنند و یا شرکت هایی که در تهیه برنامه های نرم افزاری و یا صنایع سخت افزاری فعالیت دارند.
ورود تجارت الکترونیک به عرصه زندگی بشر، موجب کاهش و بعضاً حذف امور بر پایه کاغذ و کاهش مرسولات پستی و کاهش هزینه ها و حذف بسیاری از واسطه ها از بازار گردیده و امید می رود که تجار و مردم کشورمان نیز با توجه به تصویر قانون تجارت الکترونیکی و حمایت دولت از این فناوری جدید در عرصه های بین المللی شاهد رشد روز افزون آن باشیم

مبحث دوم : پیشینه تجارت الکترونیک و تقنین درباره آن]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*