راهنمای خرید فیش پرینتر

راهنمای خرید فیش پرینتر

بسیاری از صاحبان کسب و کار هنگامی که تصمیم به تجهیز پایانه فروش خود می گیرند و به بازار جهت تهیه تجهیزات مراجعه می کنند با برندها و مدل های متنوعی از فیش پرینترها روبرو می شوند. این مسئله باعث سردرگمی آنان شده و تصمیم گیری را برای خرید بهترین دستگاه از لحاظ کارایی و قیمت دشوار می کند.

در این مقاله سعی می کنیم تا با توجه به ویژگی های هر دستگاه مطالب مفیدی را درمورد خرید یک فیش پرینتر مناسب با نیازتان در اختیار شما قرار دهیم پس تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

مطمئنا بسیاری از خریدارانی که قصد خرید این کالا را دارند از کارایی این دستگاه نیز اطلاع دارند و می دانند این دستگاه برای چه اموری مورد استفاده قرار می گیرد با این حال ما در این قسمت از مطلب راجع به کار این دستگاه توضیح مختصری خواهیم داد.

فیش پرینتر دستگاه چاپگری است نسبتا کوچکتر از چاپگرهای معمولی که جهت ارائه فیش و رسید طراحی و ساخته شده است. مکانیزم چاپ این دستگاه ها می تواند به صورت جوهرافشان، سوزنی و همچنین حرارتی باشد. کاغذ مصرفی این دستگاه ها به صورت رول پیوسته می باشد که پس از عملیات چاپ به صورت خودکار یا دستی برش می خورد.

حال که راجع به دستگاه فیش پرینتر توضیح مختصری را بیان کردیم می خواهیم تفاوت و کارکردهای خاص قطعات و مشخصاتی که در هنگام خرید مهم هستند را توضیح دهیم.

مکانیزم چاپ : همانطور که پیش تر توضیح دادیم مکانیزم چاپ می تواند به صورت جوهرافشان، سوزنی یا حرارتی باشد. در حال حاضر که مشغول تهیه این مقاله هستیم تقریبا دستگاه فیش پرینتری که از مکانیزم چاپ جوهرافشان استفاده کند در بازار ایران بسیار کمیاب یا حتی نایاب می باشد ولی به طور کلی ایرادی که بر این مکانیزم وارد است سرعت پایین عملیات چاپ می باشد.همچنین احتمال خشک شدن هد به علت عدم کارکرد در بازه زمانی خاص وجود دارد. فیش پرینتر های سوزنی و حرارتی عمده محصولات بازار را شامل می شوند.

فیش پرینتر های سوزنی و حرارتی هر یک دارای نقاط ضعف و قوتی هستند که با آگاهی از این ویژگی ها تصمیم گیری برای انتخاب مکانیزم مناسب تر برای خرید آسانتر می شود. فیش پرینتر حرارتی دارای سرعت چاپ بالاتری هستند و برای انجام عملیات چاپ نیاز به جوهر یا ریبون و یا کارتریج ندارند. تنها چیزی که نیاز است تهیه رول های حرارتی متناسب با عرض چاپ دستگاه می باشد. ۲ ویژگی خاص در این مکانیزم چاپ وجود دارد که نقاط ضعف آن می باشد. اول اینکه نوشته های چاپ شده روی فیش بعد از گذشت چندین روز تا چندین ماه (با توجه به شرایط محیطی) محو می شوند. دومین نقطه ضعف هم چاپ تک رنگ در این مکانیزم است.

فیش پرینترهای سوزنی : سرعت چاپ در این دستگاه های به مراتب از دستگاه های حرارتی پایین تر است. این دستگاه ها معمولا در هنگاه چاپ سروصدای زیادی دارند و نوشته های چاپ شده نسبت به مکانیزم حرارتی عموما کیفیت کمتری دارند؛ ولی بر خلاف دستگاه های حرارتی نوشته های چاپ شده بر روی فیش های صادره از این دستگاه ماندگاری بسیار بالاتری دارند.این فیش پرینترها برای انجام عملیات چاپ نیازمند ریبون می باشند. رول های مصرفی این دستگاه ها نیز از نوع کاغذ معمولی می باشد.

با ذکر ویژگی ها در این قسمت می خواهیم جمع بندی کنیم که با همه این تفاسیر کدام مکانیزم مناسب تر است:

برای مشاغلی مانند رستوران ها، فست فودها، سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها و … که نیاز ی به ماندگاری دائمی فیش های چاپ شده ندارند و سرعت چاپ بسیار مهم بوده و بخصوص اینکه درهنگام عملیات چاپ باید کمترین سروصدا را داشته باشند مکانیزم حرارتی بسیار مناسب تر می باشد.

برای مشاغلی که فیش های چاپ شده نیازمند نگهداری است مانند فیش تعمیرات و .. دستگاه های سوزنی پیشنهاد مشود. به طور کلی در بعضی از مشاغل ممکن است کسی که فیش را تحویل می گیرد باید ماه ها آن را نزد خود نگهداری کند برای این گونه کاربردها دستگاه های فیش پرینتر سوزنی توصیه می شود.

پورت های ورودی دستگاه :

در هنگام خرید ممکن است با این عبارت که دستگاه فول پورت، ۲ پورت یا تک پورت است مواجه شوید.ولی این عبارات به چه معنا هستند؟

چاپگرها برای ارتباط با کامپیوتر یا دستگاهی که فرمان چاپ را به چاپگر صادر می کند نیازمند درگاهی برای ارتباط هستند. درگاه ها یا همان پورت ها انواع مختلفی دارند و هر یک دارای ویژگی های خاص خود هستند. پورت هایی که بر روی این دستگاه ها مشاهده می شود معمولا USB ، سریال (یا همان RS-232) ، پارالل و پورت شبکه (Ethernet) می باشد.

پورت USB رایج ترین نوع درگاه ارتباطی می باشد که بیش ترین استفاده را دارد. توسط یک کابل USB پرینتر ارتباط برقرار شده و با توجه به اینکه پورت USB بر روی اکثر کامپیوتر ها یافت می شود این پورت جز ضروری ترین پورت ها به حساب می آید. یکی از معایب استفاده از این پورت محدودیت در طول کابل می باشد، به طوریکه اگر متراژ کابل از حد معینی افزایش یابد عملیات چاپ صورت نمی گیرد.

پورت پارالل نیز پورتی مخصوص عملیات پرینت در کامپیوترها می باشد. این پورت بخصوص برای عملیات چاپ در سیستم عامل هایی مانند DOS بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. پورت سریال (RS-232) نیز بیشتر جهت اتصال دستگاه هایی خاص مانند ترازوها و صندوق های خاص مورد استفاده قرار می گیرند هرچند که این قابلیت وجود دارد که پرینتر از طریق این پورت نیز با کامپیوتر اتصال برقرار کند و عملیات چاپ را انجام دهد. پورت شبکه (Ethernet) نیز دارای کارایی خاص خود می باش. مثلا برای محیط هایی که نیاز به شاتراک پرینتر وجود دارد پورت شبکه بسیار کارآمد خواهد بود یا در محیط هایی که محل استقرار کامپیوتر با محل استقرار پرینتر فاصله زیادی دارد این پورت یک راه حل بسیار مناسب خواهد بود. مثلا در رستورانهایی که یک پرینتر در قسمت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد فاصله نسبتا زیادی تا محل صندوق وجود دارد؛ پس پرینتری که در آشپزخانه عملیات چاپ را انجام می دهد و فاصله بیشتر از ۳ متر با محل استقرار صندوق دارد حتما باید از فیش پرینتری استفاده شود که دارای پورت شبکه می باشد.

در هنگام خرید فیش پرینتر حرارتی به چه موارد دیگری توجه کنیم؟

۱- عرض چاپ فیش پرینترها معمولا با عرض های ۵۷، ۸۰ و ۱۱۰ میلیمتر تولید شده اند و دقت داشته باشید که اکثر فروشگاه ها و رستوران ها و فست فودها از دستگاه های عرض ۸۰ میلیمتر استفاده می کنند با این حال در بعضی از موارد دستگاه های عرض ۵۷ میلیمتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های عرض ۱۱۰ میلیمتر بیشتر در آزمایشگاه ها کاربرد دارد.

۲- کاتر: برخی از دستگاه های دارای کاتر اتوماتیک بوده و برخی فاقد آن می باشند و در عوض تیغه ای برای برش دستی در این دستگاه ها تعبیه شده اند (البته برخی مدل ها هر دو نوع را دارند) . کاترهای این دستگاه ها دارای عمر کارکرد خاصی می باشد در هنگام خرید به عمر مفید این کاتر ها دقت داشته باشید.

۳- هد پرینتر: در بین قطعات موجود در دستگاه این هد دستگاه می باشد که با تاثیر بر روی رول حرارتی عملیات چاپ را انجام می دهد. این قطعه نیز دارای عمر خاصی می باشد که باید در هنگام خرید دستگاه به آن توجه نمود.

]]>