تگ noreferrer noopener چیست؟

ایجاد تغییرات یهویی در فاکتورهای رتبه بندی گوگل و کاهش ترافیک سایتا یکی از کابوسای دائمی همه کسانیه که با دنیای سئو به شکلی در رابطه هستن. از این رو هر بار که تغییر جدیدی در قوانین رتبه بندی وب سایتا اتفاق می افته همه کسائی که در مورد سئو فعالیت می کنن به دنبال اون هستن که ببینن چیجوری می تونن بر تغییرات جدید پیروز شدن تا این تغییرات رتبه وب سایتاشون رو تحت تاثیر قرار نده. البته این موضوع موجب شده خیلی از کسائیکه در مورد سئو فعالیت می کنن به هر تغییری در گوگل و یا پلتفرمای مربوط به طراحی سایت حساسیت نشون بدن که یکی از نمونه های این تغییرات که این روزا سرو صدای زیادی به راه انداخته تگ rel=”noreferrer noopener”هستش.
تگ rel=”noreferrer noopener” یکی از تغییرات جدیدیه که در جدید ترین نسخه وردپرس ایجاد شده و ذهن خیلی از افراد رو درگیر کرده. ما در این مقاله می خوایم شما رو با این تگ، دلایل ظاهر شدن اون، چگونگی کارکرد اون، چگونگی حذف اون و اثرات اون بر سئو آشنا کنیم.

تگ rel=”noreferrer noopener” چیه؟

وقتی که شما عبارتی رو در گوگل جستجو میکنین یه صفحه با لینک وب سایتای جور واجور واسه شما نشون داده می شه که به صفحه یافته های جستجوهای گوگل یا SERP معروف شده. کسائی که با سئو آشنایی ندارن تصور می کنن که این لینکا و وب سایتایی که موقع جستجوی کاربران رد صفحه SERP نشون داده می شن به صورت راندوم انتخاب شدن اما کسائی که در دنیای سئو فعالیت می کنن خوب می دونن که این یافته های و رتبه بندیا براساس قوانین گوگل و اندازه مطابقت وب سایتا با این قوانین ایجاد شدن. تازگیا کسائی که در دنیای سئو فعالیت می کنن و از ورژن آخر ورد پرس (ورژن۴.۷.۴) استفاده می کنن با مشکلی در مورد کد نویسیای خود واسه لینکا در ورد پرس مواجه شدن. مشکلات ایجاد شده بدین شکله که وقتی که افراد واسه یه هایپر لینک تگ target=”_blank” اضافه می کنن وردپرس به صورت خودکار یه خط کد دیگه رو به کداشون اضافه می کنه. این خط کد اسرار آمیز، تگی به شکل rel=”noreferrer noopener” هستش که این روزا واسه خیلی از افراد بسیار دردسر ساز شده. خیلی از افراد با دیدن این کد نگران اون می شن که نکنه این کد سئوی سایت اونا رو تحت تاثیر بذاره و اختلالی در رتبه بندیای سایت اونا ایجاد کنه. شمام با اینجور مشکلی مواجه شدین؟ شمام به دنبال اون هستین که بدونین این خط کد از کجا اومده و می خواد سئوی سایت شما رو تحت تاثیر بذاره؟ اگه به دنبال جواب این سوالات هستین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشین.

مشکلات

حواستون باشه که از اونجایی که مقاله مشخصی از طرف وردپرس و گوگل درباره این تگ جدید ایجاد نشده من مجبور شدم واسه پیدا کردن جواب این سوال که این تگ بر سئو تاثیر داره یا خیر در فرومای مخلف جستجو کنم و با کارشناسان جور واجور صحبت کنم تا بتونم جوابی درست و منطقی واسه این سوال پیدا کنم. پس همه مطالب و نکات آورده شده در این مقاله براساس جستجوهای شخصی بنده هستن.
خیلی از افراد تگ rel=”noreferrer noopener” رو چیزی مثل تگ Nofollow میدونن اما این تگ که تازگیا در وردپرس ورژن ۴.۷.۴ ایجاد شده و پیروی نوشتن کد target=”_blanc” واسه لینکای داخلی و خارجی در صفحات سایت شما (کدی که موجب می شه وقتی که شما لینکی در سایت خود ایجاد میکنین در صورت کلیک کردن کاربر روی اون بجای اینکه لینک در همون صفحه باز شه، در پنجره جدیدی باز شه) ایجاد می شه واسه جلوگیری از تب نپینگ به وجود آماده س. تب نپینگ یه جور فیشینگ یا کلاهبرداری اینترنتیه که در اون سارقان اینترنتی صفحاتی از وب سایتای معتبر رو هک می کنن و وقتی که کاربر به این صفحات برگشت داده می شن اونا با دزدیدن اطلاعات اونا از کاربران کلاهبرداری می کنن. حال این تگ rel=”noreferrer noopener” چیجوری از فیشینگ جلوگیری می کنه؟

⦁ وقتی که noopener اضافه می شه، صفحه جدیدی که در اثر کلیک کردن کاربر روی لینک صفحه شما ایجاد می شه نمی تونه از راه window.opener به window object شما دسترسی داشته باشه و پس امکان دسترسی به اطلاعات صفحه اصلی رو نداره.
⦁ کلید واژه norefferrer هم به مرورگر میگه که اطلاعات HTTP ارجاعی رو وقتی که روی لینک نام برده کلیک می شه به صفحه جدید ارائه نکنه و بدین روش اطلاعات کاربران در صفحات محفوظ مونده و وقتی که هکرا تلاش می کنن از راه تب نپینگ اطلاعات کاربران رو بدزدند هیچ اطلاعاتی در اختیار اونا قرار داده نمی شه.
هک
تگ rel=”noopener noreferrer” می تونه واسه سئوی وب سایتا مشکلی ایجاد کنه؟

مشکلی

همونجوریکه گفته شد این نوع تگا که تازگیا در وردپرس ۴.۷.۴ پیروی اضافه کردن کد target=”_blanck” به صورت خودکار درست می شن فقط به خاطر حفظ امنیت اطلاعات وب سایتا و کاربران اونا هستن و مانع انتقال اطلاعات به صفحه جدید ایجاد شده می شن و پس این تگا نمی تونن واسه سئوی سایت ها مشکل ساز باشن. البته دور و بر این موضوع بحثایی هم در Quara، Stack Overflow و حتی Moz ایجاد شده بود و همه کارشناسان سئو بر این باور هستن که این تگا تاثیری بر سئوی سایت نمی تونه داشته باشه. چون کارکرد این تگا بر خلاف باور عمومی اصلا مثل تگ Nofollow نیس و لینکایی که این تگ به اونا اضافه می شه هم به وسیله موتورهای جستجوگر دنبال می شن و بر رتبه بندی وب سایتا تاثیر می ذارن.

امنیت اطلاعات

تگ rel=”noopener noreferrer” واسه کسائی که در سیستمای همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ کار می کنن می تونه مشکل ساز باشه؟
این موضوع کمتر در فروما و یا در میان کسائی که متخصص سئو هستن به بحث گذاشته شده. اما از اونجایی که با به کار گیری این نوع تگا هیچ نوع اطلاعاتی به صفحات باز شده انتقال داده نمی شه سرور افیلیت هیچ نوع اطلاعاتی درباره کاربران نمی تونه دریافت کنه مثلا وقتی که کاربران روی یه لینک افیلیت با تگ rel=”noopener noreferrer” کلیک می کنن، سرور افلیت اطلاعاتی مثل نوع ویندوز، نوع مرورگر، محلی الان کاربر و حتی وسیله ای که کاربر با به کار گیری اون به سایت مراجعه کرده رو نمی تونن داشته باشه. این موضوع ممکنه واسه همکاران شما در سیستم همکاری فروش مورد پسند نباشه و اونا نخوان که با اینجور شرایطی با شما همکاری کنن. واسه حل این مشکل شما می تونین تگ rel=”noopener noreferrer” رو ریمو کنین.
چیجوری تگ rel=”noopener noreferrer” رو از وردپرس خود حذف کنیم؟
اینجا ما راه حلی واسه شما ارائه کردیم که با به کار گیری اون می تونی تگای rel=”noopener noreferrer” رو از هایپر لینکایی که دارای کد target=”_blank” خط بزنین. شما باید کدهای زیر رو به فایل function.php Theme’s در وردپرس اضافه کنین. توجه کنین، قبل اینکه هر گونه تغییری در فایل function.php Theme’s ایجاد کنین یه بک آپ از اون جفت و جور کنین.

راه حل

وقتی که شما این کدها رو به فایل function.php Theme’s اضافه کنین دیگه وقتی که می خواین کد target=”_blank” رو به لینکای سایت خود اضافه کنین تگ rel=”noreferrer noopener” به صورت خودکار به کدها اضافه نمی شه.
حال با تگای rel=”noreferrer noopener” که قبل از اضافه کردن این کدها به وجود اومده ان چیکار باید بکنیم؟؟ نیازه که کدها رو به صورت تک تک حذف کنیم؟
نه احتیاجی به این کار نیس. شما می تونین با یه راه حل سریعتر همه تگا rel=”noreferrer noopener” که به صورت ناخواسته ایجاد شدن رو خط بزنین.
چیجوری تگ rel=”noreferrer noopener” رو از پستای قبلی وردپرس خود حذف کنیم؟
واسه حذف تگای rel=”noreferrer noopener” که قبلا در صفحات سایت شما به صورت ناخواسته به بعضی لینکا اضافه شدن می تونین از پلاگین وردپرس Better Search Replace استفاده کنین. واسه این کار باید مراحل زیر رو طی کنین:
⦁ قدم اول: پلاگین Better Search Replace رو دانلود و نصب کنین و بعد اونو فعال سازی کنین.
⦁ قدم دوم : rel=”noopener noreferrer” رو در این پلاگین جستجو کنین.
⦁ قدم سوم: اونا رو با یه جای خالی جانشین کنین.
⦁ قدم چهارم : تیک چک باکس ” Run as a dry run” در پایین صفحه این پلاگین رو وردارین.
⦁ قدم پنجم: روی گزینه “Run search/Replace” کلیک کنین.

البته شما با این روش rel=”nofollow noopener noreferrer” رو از لینکای Dofollow حذف کردین اما اگه بخواین rel=”nofollow noopener noreferrer” رو از لینکای Nofollow هم خط بزنین باید به روش زیر عمل کنین:
⦁ اول باید پلاگین وردپرس Better Search Replace رو دانلود و نصب کنین.
⦁ بعد در اون rel=”nofollow noopener noreferrer” رو جستجو کنین.
⦁ در کادر Replace تنها یه اسپیس بزنین.
⦁ تیک چک باکس Run as a dry run رو خط بزنین.
⦁ روی گزینه ” Run Search/Replace” کلیک کنین.
وردپرس قابلیتی ایجاد کرده که تگ rel=”noopener noreferrer” رو به لینکایی که کد target=”_blank” به اونا اضافه شده باشه، به صورت خودکار اضافه می کنه. این توانایی جدید به نفع همه س بجز کسائی که میخوان با به کار گیری فیشینگ اطلاعات کاربران وب سایتای معتبر رو سرقت کنن و از اونا دزدی اینترنتی کنن. این تگ تنها موجب می شه که در لینکایی که کاربر با کلیک کردن روی اونا به صفحه جدیدی منتقل می شه اطلاعات HTTP به صفحه جدید انتقال داده نشن. البته این توانایی جدید ممکنه واسه کسائی که در سیستمای بازاریابی براساس همکری یا افیلیت مارکتینگ فعالیت می کنن نا مورد پسند باشه که این افراد می تونن خیلی راحت تگ rel=”noopener noreferrer” رو از صفحات سایت خود حذف کنن.
فیشینگ