بررسی سایت ما: نگاهی به قابلیت های هوش مصنوعی در هوآوی آنر ۹

هوآوی یکی از شرکتای خوشبین در مورد آینده هوش مصنوعی حساب می شه که با جدیت فراوون تلاش می کنه این فناوری زیرساختی رو بیشتر از قبل وارد زندگی روزمره کاربرانش کنه. بخاطر این بیشتر موبایلای این شرکت انگار با AI درآمیخته ان که در میان اونا میشه به خونواده میت ۱۰ و آنر ۹ اشاره کرد.

به نظر این شرکت سیر تکاملی AI در وسایل دیجیتال رو میشه به سه مرحله تقسیم کرد. در مرحله اول، از فرامین ورودی کاربر (بیشترً به شکل صدا) واسه کنترل بعضی کارکردها و تنظیمات سیستم استفاده می شه و تجربه کاربری تا حدی بهبود پیدا میکنه. در مرحله دوم، هوش مصنوعی نقش پر رنگ تری پیدا می کنه و به صورت فعال به دنبال شناخت کاربر و رفتار و عادات اونه. مرحله سوم و غایی این فناوری هم به اتحاد کامل AI و کاربر میرسه.

به نظر هوآوی، ما مرحله اول رو به طور کامل پشت سر گذاشته و گامای اولین رو در مرحله دوم ورداشته ایم. حالا هوش مصنوعی می دونه که وقتی دوستتون شما رو به شام دعوت می کنه، شایدً محل قرار رو هم اعلام کرده؛ پس موقعیت رستوران رو روی نقشه به شما نشون میده. این روند شناخت به مرور و با شناسایی فعالیتا و عادات روزمره کاربر، دقیق تر و عمیق تر می شه.

هوآوی سرمایه گذاری بزرگی رو به هوش مصنوعی اختصاص داده؛ از تعبیه پردازنده اختصاصی AI به نام NPU در چیپست Kirin 970 گرفته تا ارائه قابلیتای هوشمند در رابط کاربری EMUI که از نسخه ۵٫۱ شروع شد و حالا در EMUI 8.0 به بالاترین درجه خود رسیده.

قبل از این در مورد قابلیتای هوشمند EMUI 8.0 در میت ۱۰ به صورت جداگونه سخن گفتیم و حالا که آماده سازی اندروید اوریو به همراه نسخه هشتم رابط کاربری اختصاصی هوآوی واسه آنر ۹ (بررسی سایت ما) به مراحل پایانی رسیده، می خوایم نگاهی به کارکرد هوش مصنوعی این وسط رده پریمیوم بندازیم. با سایت ما همراه باشین.

به چه دلیل دستگاه های اندرویدی کم کم کنه می شن؟

بیشتر موبایلایی که در جهان فروخته می شن، به سیستم عامل اندروید شرکت گوگل مجهزند. همونجوریکه میدونید اندروید برخلاف iOS یه اکوسیستم (تقریباً) باز حساب می شه که امتیازات و معایبی رو داره. یکی از مشکلات اصلی این اکوسیستم، پایش کم اپلیکیشنای عرضه شده روی مارکتای مختلفه. بخاطر این بعضی برنامه ها با کارآیی ضعیف وارد موبایل کاربران شده و روی کارکرد کلی دستگاه هم اثر منفی می ذارن.

تخصیص منابع هم یکی دیگه از این مشکلاته که در سیستم عامل اندروید بدون تعیین اولویت برنامه ها و نیازای کاربر صورت میگیره. از طرفی تیکه تیکه شدن سیستم فایل موبایل در درازمدت (مثل تموم سیستمای ذخیره سازی) و زیاد کردهای حجیم کاربر هم به مرور باعث کاهش کارآیی موبایلا می شن.

هوآوی واسه جلوگیری از کند شدن سیستم عامل اندروید در درازمدت و بهبود تجربه کاربری، پنج فناوری جور واجور رو در آنر ۹ استفاده کرده که در ادامه اونا رو تقدیم حضوتون می کنیم.

یادگیری ماشین در آنر ۹

رابط کاربری EMUI 5.1 به طور کامل با الگوریتمای یادگیری ماشین کامل شده که در چند زمینه فعالیت می کنن. این الگوریتما به صورت محلی به آزمایش عادات و رفتار کاربر می پردازن تا کم کم الگوی استفاده اون از موبایل مشخص شه.

آنر ۹ با به دست آوردن این اطلاعات شخصی می تونه منابع سیستم مثل پردازنده اصلی، پردازشگر گرافیکی و حافظه رَم رو به صورت هوشمند به کارکردهای اصلی و مهم تر شما تخصیص دهد، ضمن اینکه نیازای بعدی شما رو پیش بینی کرده و اونا رو سریع تر به اجرا درآورد.

مدیریت هوشمند CPU در آنر ۹

همونجوریکه گفتیم آنر ۹ با به کار گیری الگوریتمای یادگیری ماشین کم کم شما رو می شناسونه، یعنی می دونه که از کدوم اپلیکیشنا بیشتر از بقیه استفاده می کنین، یا در چه ساعاتی از روز به کدوم برنامه ها نیاز دارین. با به کار گیری این اطلاعات، برنامه های نصب شده روی موبایل به دو دسته تقسیم می شن: برنامه هایی که اولویت بالایی دارن، و برنامه های عادی با اولویت پایین.

با مشخص شدن این دسته بندی، آنر ۹ چهار هسته پر قدرت چیپست Kirin 960 رو به برنامه های پر استفاده اختصاص میده و هسته های ضعیف تر رو در اختیار دیگه برنامه ها میذاره. هوآوی میگه با به کار گیری این روش، میانگین زمان اجرای برنامه ها بین ۲۰ تا ۷۰ درصد بهبود پیدا میکنه. چند هفته استفاده همیشگی از این میان رده پریمیوم نشون داد ادعای هوآوی تا حدودی صحت داره و اپلیکیشنای پر کاربرد مثل شبکه های اجتماعی، دوربین و پیام رسانا به محض لمس آیکن اونا باز می شن.

مدیریت هوشمند حافظه رَم در آنر ۹

افزایش ظرفیت حافظه رَم همیشه فایده نداره و استفاده بهینه از اون حرف اول رو می زنه. میدونیم که اندروید از نظر مدیریت رَم خیلی تعریفی نداره و آیفونا با حافظه ای به مراتب کمتر، کارکرد بهتری رو از این نظر ارائه میدن.

آنر ۹ علاوه بر اینکه به ۴ یا ۶ گیگابایت حافظه رَم از نوع LPDDR4 مجهز شده، راهکارهایی رو هم به خاطر بهینه سازی کارکرد اون در نظر گرفته. مثلاً حافظه کمتری به برنامه های کم استفاده شما تعلق میگیره، ضمن اینکه موبایل به صورت خودکار در زمان بیکاری به بهینه سازی و آزاد کردن حافظه از دست پروسهای غیر لازم می پردازه. این کار باعث می شه تا اپلیکیشنای پر کاربرد به فضای بیشتری دسترسی داشته باشن و مصرف انرژی دستگاه هم کم بشه.

مدیریت هوشمند حافظه داخلی در آنر ۹

همونجوریکه گفتیم یکی از دلایل کند شدن موبایلا، تیکه تیکه شدن فضای ذخیره سازی داخلیه که به خاطر حذف و جانشین شدن فایلای زیاد با اندازه های متفاوت در درازمدت به وجود میاد. سرعت خوانش متوالی از حافظه به مراتب سریع تر از خوانش تصادفی اطلاعاته و وقتی که فایلای جور واجور یه اپلیکیشن در قسمتای جور واجور حافظه نگهداری شن، جمع آوری و بارگذاری اونا روی حافظه به زمان تقریباً طولانی نیاز داره.

هوآوی واسه رفع این مشکل، سیستم فایل جدیدی به نام F2FS یا «سیستم فایل مناسب حافظه های فلش» رو معرفی کرده که تا جای ممکن از تیکه تیکه شدن فایلا جلوگیری کرده و به صورت خودکار اونا رو به هم می چسبوند. از طرف دیگه، فایلای مربوط به اپلیکیشنای پر استفاده و اولویت بالا در مکانایی از حافظه ذخیره می شن که دسترسی به اونا سریع تر انجام میشه. اینجوری هوآوی تضمین می کنه که پس از ۱۸ ماه استفاده همیشگی، آنر ۹ دست کم ۲۰ درصد سریع تر از دیگر موبایلای اندرویدی کار می کنه.

بهینه سازی مؤلفه های سیستمی اندروید در آنر ۹

هوآوی فناوریای جدیدی رو واسه ذخیره سازی و مدیریت پایگاه های داده در آنر ۹ استفاده کرده که واسه ثبت رکوردهای زیاد از شکلای جور واجور داده بهینه سازی شدن. مثلاً میشه تا ۲۰ هزار مخاطب رو با اطلاعات کامل و بدون افت سرعت در این دستگاه ذخیره و بازیابی کرد، یا به لطف پردازشگر گرافیکی قوی Mali-G71 و پشتیبانی از رابط برنامه نویسی ولکان (Vulkan) میشه تا ۱۰ هزار عکس رو بدون نگرانی ذخیره و مرور کرد.

این فناوریا باعث می شه تا کارآیی دستگاه در این موارد خاص تا ۸۰ درصد نسبت به نسل قبل بهتر شه. ما این ادعا رو با تعداد زیادی عکس در آنر ۹ و یه موبایل اندرویدی هم رده تست کرده و دیدیم که لود تصاویر در حالت بندانگشتی و اندازه کامل در محصول هوآوی با سرعت بیشتری صورت میگیره.

موبایلی که سریع باقی می مونه

آمادگی نرم افزاری و سخت افزاری هوش مصنوعی در آنر ۹ باعث می شه تا این میان رده پریمیوم در درازمدت هم کارآیی فوق العاده اولیه خود رو حفظ کنه و مث روز اول، سریع و چابک بمونه. تموم مواردی که تا به اینجا گفتیم در اندروید ۷ و EMUI 5.1 وجود داشتن و با ارائه اندروید اوریو و EMUI 8 کارآیی اونا به مراتب بهتر می شه، ضمن اینکه قابلیتا و امکانات جدیدی به آنر ۹ اضافه می شه.

در بین مواردی که به احتمال زیاد با EMUI 8 به آنر ۹ میاد میشه به نوار ناوبری شناور (Navigation Dock)، شناسایی هوشمند صحنه ها و سوژها در اپلیکیشن دوربین، ترجمه سریع با به کار گیری هوش مصنوعی، یادآوری نکات کاربردی در زمان به کار گیری دستگاه، نمایش دوپنجره ای هوشمند و بقیه امکانات اشاره کرد که در بررسی قابلیتای هوشمند EMUI 8 گفتیم.

تحقیقات انجام شده به وسیله هوآوی نشون میده هر آدم به صورت میانگین در هر روز ۳۵ هزار مورد اراده کردن رو انجام میده که بیشتر اونا ناخودآگاه هستن. هوش مصنوعی خیلی راحت می تونه بیشتر این تصمیمات مخفی رو مسئول شه و ذهن ما رو واسه در پیش گرفتن تصمیمات مهم و تعیین کننده باز کنه. به نظر می رسه با تلاش همیشگی شرکتای بزرگی مثل هوآوی، آینده روشنی در انتظار هوش مصنوعی و موبایلا میشه.