بررسی سایت ما: اندروید نوقا؛ آغاز یک تکامل

با گذشت حدود یکسال، اندروید مارشملو دیگه تازگی و جلای خود رو از دست داده و زمان اون رسیده که کاربران، وسایل موبایل خود رو به جدیدترین نسخه از این سیستم عامل بروزرسانی کنن؛ نسخه ای که مثل همیشه نام یه شرینی رو بر خود داره و این بار پس از یه نظر سنجی عمومی، در آخر «نوقا» نام گرفته.

عرضه بروزرسانی اندروید نوقا واسه کاربران Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9 Nexus Player و Pixel C شروع شده و اگه یکی از این اجناس رو داشته باشین، در روزا یا هفته های آینده با اخطار مربوط به بروزرسانی دستگاه مواجه میشین.

در صورت تمایل به تسریع این روند، اگه کاربر یکی از اجناس گفته شده در بالا هستین، می تونین به این لینک مراجعه کنین و پس از وارد کردن حساب کاربری گوگل (که قبلا روی تلفن هوشمند خود هم وارد کردین) وسیله موبایل مورد نظر رو، از لیست موجود انتخاب و نسخه پایانی اندروید نوقا رو روی اون به این نتیجه رسید کنین.

هرچند نام بتا کمی دلهره آور به نظر می رسه، اما لازمه اشاره کنیم که اختلاف حجم این نسخه با بروزرسانیای رسمی که به وسیله گوگل به وسایل نکسوسی ارائه شده کمتر از ۵۰ مگابایته، در نتیجه میشه گفت کم و بیش با همون نسخه پایانی مواجه هستین.

البته باید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پس از اینکه به صفحه مربوطه وارد شدید و نام موبایل خود رو انتخاب کردین، امکان داره دریافت اخطار بروزرسانی روی تلفن هوشمند شما تا ۲۴ ساعت به طول انجامد، اما عموماً این اتفاق بلافاصه اتفاق می افته.

در صورت تمایل به خروج از برنامه دریافت بروزرسانیای بتا و نسخه های پیش نمایش اندروید هم کافیه به همون صفحه باز گشته و گزینه نبود دریافت رو انتخاب کنین.

اما گوگل در این نسخه هم راه حلی واسه کلی ترین مشکل همیشکی پلتفرم نرم افزاری موبایل خود چاره جویی نکرده و بر همین پایه اگه کاربر وسایل غیر نکسوسی (اجناس سامسونگ، هوآوی و بقیه) هستین، چند ماهی طول خواهید کشید تا اندروید جدید به دست شما برسه.

تا اون زمان، از شما دعوت می کنیم با بررسی سایت ما همراه شید تا نگاهی داشته باشیم به ویژگیای جدید و مهم ترین تغییرات اندروید ۷ یا همون نوقا.

در هفتمین نسل از سیستم عامل اندروید، مصرف باتری به بهینه ترین شکل خود رسیده و نوتیفیکیشنا به لطف قابلیتای جدید خود از همیشه کارا تر به حساب میان.

یکی از نقاط ضعف بزرگ اندروید این بود که با بزرگتر شدن صفحه نمایش تنها اندازه آیکونا بزرگتر می شد و استفاده بهتری از فضای بیشتر موجود روی نمایشگر انجام نمی گرفت، مشکلی که حالا به لطف توانایی تقسیم صفحه به دو قسمت، تا اندازه ای مرتفع شده.

API گرافیکی جدید این سیستم عامل Vulcan اسمشه که از پلتفرم واقعیت مجازی گوگل موسوم به Daydream پشتیبانی می کنه و قراره بازیای پلتفرم گوگل رو بهتر کنه.

پر استفاده ترین سیستم عامل موبایل در جهان حالا از همیشه سریع تر عمل می کنه و به دلیل چکش کاریای گوگل در سالهای گذشته، تجربه کاربری اون در والا ترین حالت خود قرار داره.

در ادامه، به جزئیات بیشتری از مهم ترین امکانات و قابلیتای اندروید در نسخه نوقا می پردازیم.

نوتیفیکیشنایی بهتر از همیشه

همونطور که گفتیم، بخش بیشتر بهبودهای انجام گرفته در نسخه تازه به پشت صحنه مربوط هستن و جلوه ظاهری از اونا مشاهده نمی کنین. اما با این وجود نوتیفیکیشنا از تک و توک بخشایی هستن که دچار تغییر زیادی شدن.

نوتیفیکیشنای اندروید نوقا از همیشه عریض تر شده و حالا دیگه تموم عرض صفحه وسیله موبایل شما رو در بر می گیرن. فاصله اضافی و جدا کننده بین نوتیفیکیشنا هم تا حد ممکن از بین رفته تا فضای موجود، به شکل حداکثری استفاده بشه.

در نسخه جدید نوتیفیکیشنای مربوط به هر اپلیکیشن به شکل کامل در کنار همدیگه به نمایش در میان تا هنگام مشاهده نظم بیشتری داشته باشن و مرخص کردن اونا هم با یه حرکت ممکن باشه.

اما جذاب ترین تغییر اینه که حالا هنگام دریافت پیام، می تونین بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشن مربوطه، از راه همون اپلیکیشن به پیام جواب بدین، قابلیتی که قبلا واسه اپلیکیشنای Hangouts و Messenger جفت و جور شده بود اما حالا به تموم اپلیکیشنای ارتباطی گسترش داده شده.

روال انجام کار هم به این شکله که پس از دریافت پیام می تونین گزینه «reply» یا «جواب دادن» رو انتخاب کنین و پس از ظاهر شدن کیبورد تایپ جواب رو شروع کنین.

در آخر لازمه اشاره کنیم که در این حالت امکان مشاهده تعدادی از پیامای قبلی هم هست تا کاربر واسه ادامه بحث احتیاجی به مراجعه به اپلیکیشن پیام رسان نداشته باشه.

دسترسی سریع تر به بخش تنظیمات فوری

در وسایل اندرویدی عموماً با یه بار سوایپ کردن از بالای صفحه با نوار نوتیفیکیشنا مواجه میشین و با یه سوایپ دیگه (یا اگه از اول با دو انگشت سوایپ کنین)، بخش موسوم به تنظیمات سریع نمایان می شه که در اون آیکونایی واسه کنترل عملکردای سیستم از جمله قطع و وصل کردن وای-فای، بلوتوث و چراغ قوه هست.

اما گوگل در اندروید نوقا کمی تغییر در این بخش ایجاد کرده تا دسترسی به تعدادی از بین برا سریع تر انجام گیرد. حالا وقتی نوار نوتیفیکیشنا رو با سوایپ به پایین می کشید، در بالای اونا تعدادی از آیکونای بخش تنظیمات سریع هم نمایان می شه.

بخش تنظیمات سریع ً حالا به شکل کامل قابل شخصی سازی شده و انتخاب اینکه کدوم آیکونا در بالای نوتیفیکیشنا حضور داشته باشن رو دوش شما میشه، چون که دستگاه ۵ آیکون اول بخش تنظیمات سریع رو با همون ترتیب در این قسمت به نمایش می ذاره.

علاوه بر این لازمه اشاره کنیم که این بخش حالا پر و پیمان تر از قبل شده و گزینه های جدیدی واسه کنترل بخشای تازه از سیستم عامل براش در نظر گرفته شده، از جمله گزینه جدید Data Saver که در صورت فعال بودن جلوی فعالیت اپلیکیشنا رو پشت زمینه گرفته و اونا رو مجبور می کنه کمترین اندازه داده ممکن رو مصرف کنن تا هزینه کاربر کم بشه.

بیشتر از یه پنجره

اگه تا الان از یه تبلت یا حتی فبلت اندرویدی استفاده کرده باشین، با این حقیقت مواجه شدین که در سیستم عامل موبایل گوگل با بزرگتر شدن صفحه نمایش، تنها اندازه همه چیز بزرگتر می شه و فضای اضافی نمایشگر ً الکی هدر میره (جدا از تک و توک سازندگانی مثل سامسونگ یا سونی که در رابط کاربری خود راه حالایی واسه این موضوع فکر کردن).

جای خالی توانایی تقسیم صفحه به دو قسمت در اندروید احساس می شد

حالا اما گوگل در جدیدترین نسخه اندروید آخرسر امکان تقسیم صفحه به ۲ قسمت و استفاده همزمان از ۲ اپلیکیشن متفاوت رو به شکل پیش فرض به سیستم عامل خود اضافه کرده، قابلیتی که هرچند در تلفنای هوشمند هم کاربرد داره، اما بیشترین کارایی اون در اجناس مجهز به نمایشگر بزرگ میشه.

واسه فعال کردن این حالت کافیه دکمه مربع شکل ناوبری اندروید رو در پایین صفحه فشار داده و اپلیکیشن مورد نظر خود رو از نوار رنگی بالای اون گرفته و به بخش فوقانی صفحه بکشین.

در این حالت نیمه بالایی نمایشگر به اپلیکیشن مورد نظر شما اختصاص پیدا می کنه و در نیمه پایینی لیستی از اپلیکیشنای باز به نمایش در میاد که می تونین نیمه پایینی تصویر رو هم به یکی از اونا اختصاص بدین.

پس از اینکه تصویر به دو قسمت تقسیم شد، امکان انتخاب اینکه چقدر از صفحه به هر کدوم از این دو اپلیکیشن اختصاص داشته باشه هم به تصمیم شما بستگی داره و می تونین با کشیدن نوار مشکی رنگ وسط صفحه، این موضوع رو کنترل کنین.

الان بخش بیشتر اپلیکیشنای موجود روی موبایلای نکسوسی از این توانایی پشتیبانی می کنن و این موضوع بعضی از اپلیکیشنای سوم شخص رو هم شامل می شه، واسه نمونه می تونین با اسپاتیفای موسیقی رو تو یه پنجره پخش کنین و در پنجره دیگه اونو با اپلیکیشن Shazam شناسایی کنین.

اما در عین حال خیلی از اپلیکیشنا هم از این ویژگی پشتیبانی نمی کنن، از جمله بازیا و اپلیکیشن اینستاگرام، که انتظار میره به زودی این مشکل با ارائه بروزرسانی به وسیله پیشرفت دهندگان برطرف شه.

توانایی تقسیم صفحه هنوز به شکل کامل به وسیله تموم اپلیکیشنا پشتیبانی نمی شه

علاوه بر این بعضی وقتا پنجره هر دو اپلیکیشن به شکل زنده بروزرسانی نمی شه و لازمه واسه مشاهده آخرین تغییرات به خود اپلیکیشن وارد شید، ایرادی که انتظار میره به زودی در بروزرسانیای بعدی مرتفع شه.

واسه خارج شدن از این حالت هم فقط کافیه دکمه مربع شکل ناوبری اندروید رو در پایین صفحه واسه لحظاتی فشار بدین. در کل باید گفت جای خالی اینجور قابلیتی به طور کاملً در سیستم عامل گوگل احساس می شد و سازنده با اضافه کردن این ویژگی تازه، به کاربران امکان داده بیشترین استفاده رو از فضای نمایشگر وسیله موبایل خود ببرن.

برگشت به اپلیکیشن قبلی با دو اشاره

در نسخه جدید سیستم عامل گوگل جابجا شدن بین اپلیکیشنا به آسونترین شکل انجام میشه و اگه ۲بار دکمه مربع شکل ناوربری اندروید رو لمس کنین، به سرعت به اپلیکیشن قبلی که در حال به کار گیری اون بودین برمی گردین.

این توانایی رو قبل از این در اجناس سازندگان دیگه مثل وان پلاس ۳ هم مشاهده کرده بودیم، اما حالا که این توانایی به شکل پیش فرض به سیستم عامل اندروید اضافه شده تموم کاربران این سیستم عامل می تونن از اون بهره مند گردند.

مثلا تصور کنین نیاز داشته باشین یه کد رو از ایمیل کپی کرده و درون یه اپلیکیشن وارد کنین، فقط کافیه اپلیکیشن ایمیل رو باز کرده و پس از کپی کردن متن، به سرعت با دوبار لمس دکمه مربع به نرم افزار قبلی برگشته و متن کپی شده رو وارد کنین.

عمر باتری بیشتر از همیشه به لطف نسل دوم Doze

در اندروید مارشملو تماشاگر اضافه شدن ویژگی موسوم به Doze بودیم که هنگام ثابت موندن تلفن هوشمند، از جمله زمان خواب شبونه کاربر، عملکردهای غیر لازم دستگاه مثل اتصال اینترنت رو متوقف می کرد تا انرژی باتری الکی مصرف نشه و زمان استندبای دستگاه تا ۳۰ درصد زیاد شه.

حالا در اندروید نوقا این ویژگی دیگه فقط به زمان ثابت بودن تلفن هوشمند اختصاص نداره و سیستم عامل کلا هنگام خاموش بودن نمایشگر، دسترسی اپلیکیشنا به اتصال اینترنت رو کنترل می کنه.

حالا دیگه اندروید غیر از موارد لازم اجازه اتصال به اینترنت یا خارج کردن تلفن هوشمند از حالت standby رو به اپلیکیشنا نمی ده و همین موضوع می تونه تا ۲۰ دیگه هم درصد مصرف باتری دستگاه رو کم کنه.

بروزرسانی بی سر و صدای سیستم پشت زمینه

اندروید نوقا از ۲ پارتیشن جور واجور پشتیبانی می کنه، یکی واسه انجام کارکردهای روزانه و دیگری که واسه بروزرسانی کردن سیستم کاربرد داره. واقعا اندروید به لطف این ویژگی تازه، بروزرسانیای خود رو پشت زمینه دانلود می کنه و بعد از تموم شدن دانلود به کاربر اطلاع میده که در اولین ریستارت، دستگاه به آخرین نسخه بروزرسانی می شه.

وجود این ویژگی انجام بروزرسانیا رو بسیار سر راست تر از قبل کرده و دیگه لازم نیس پس از عرضه هر بروزرسانی، در انتظار دانلود، نصب و هماهنگ سازی اپلیکیشنا با نسخه جدید باقی بمونین.

البته این توانایی که Seamless Updates نامیده می شه، هنوز حتی روی نکسوسای ۶P و ۵X هم به شکل کامل و بدون ایراد عمل نمی کنه و ً به وسیله وسایل قدیمی پشتیبانی نمیشه، اما انتظار میره به مرور مشکلات فعلی رفع شده و دست کم در نکسوسای بعدی، تماشاگر به تکامل رسیدن این ویژگی به درد بخور باشیم.

بهبود سیستم تشخیص چهره

سیستم عامل گوگل از یه مدت پیش میتونه با به کار گیری حسگرها و به روشای جور واجور صفحه قفل دستگاه رو در مواقع غیر لازم غیر فعال کنه. مثلا وقتی کاربر در منزل خود باشه سیستم براساس موقعیت مکانی یا اتصال به وای-فای منزل این موضوع رو میفهمه و اگه بخواین قفل دستگاه رو غیر فعال می کنه.

سیستم تشخیص چهره یکی از بخشای بهتر شده پشت زمینه به نظر می رسه

تشخیص چهره کاربر هم یکی از روشای مورد استفاده واسه باز کردن قفل دستگاه هستش که خصوصاً واسه ابزارهایی که به حسگر اثر انگشت مجهز نیستن، از جمله تبلتا کارایی زیادی داره. اما کلی ترین مشکل سر راه به کار گیری این توانایی پایین تر بودن دقت اون در مقابل روشای دیگه (مثل حسگر اثر انگشت) است که موجب می شه عطای به کار گیری اونو به لقای اون ببخشین.

حالا به نظر می رسه سازنده در اندروید نوقا کارایی و دقت سیستم تشخیص چهره رو به شکل زیادی بهبود داده و حالا دیگه به نظر می رسه غیر از وقتی که عینک یا هدفون بزرگ رو گوشی داشته باشین، دستگاه مشکلی واسه تشخیص درست چهره شما نداره.

بر همین پایه اگه کاربر یه تبلت یا وسیله موبایل هستین که از حسگر اثر انگشت بهره نمی بره، اندروید نوقا به لطف کارایی خود در این بخش می تونه تجربه کاربری شما رو به شکل زیادی بهتر کنه.

شکلکای جور واجور تر

اموجی یا شکلکا یکی از ویژگیای موجود در سیستم عاملا هستن که هرچند پر اهمیت به نظر نمی رسن، اما بیشتر ما در طول روز خیلی وقتا اونا رو مورد استفاده قرار می دیم.

بر همین پایه بد نیس اشاره کنیم که تعداد شکلکای موجود در نسخه جدید به ۱۵۰۰ عدد می رسه که ۷۲ عدد از اونا جدید هستن. در نسخه علاوه بر این امکان تغییر رنگ پوست صورتکا هم با نگه داشتن انگشت روی صورتک واسه کاربران جفت و جور شده، قابلیتی که قبلا در سیستم عامل موبایل اپل هم مشاهده کرده بودیم.

بستن تماسای مزاحمت آمیز

امکانات اندروید ۷ در مورد بستن تماسای مزاحمت آمیز بهتر از همیشه شده و کاربر حالا می تونه کنترل کاملی روی این موضوع داشته باشه. بزرگترین مزیت سیستم جدید در اینه که حالا دیگه تموم شماره های بسته شده تو یه لیست واحد جمع آوری می شن تا تموم اپلیکیشنا بتونن در صورت نیاز اونو مورد استفاده بذارن.

Vulkan، جاوا ۸، OpenJDK

همونطور که قبلا هم گفتیم بخش بیشتر بهبودها و تغییرات انجام گرفته در اندروید نوقا به پس زمینه مربوط هستن و در اولین نگاه جلوه ظاهری قابل مشاهده ای ندارن.

واسه نمونه میشه API جدید Vulkan اشاره کرد که گوگل اونو به عنوان پاسخی به فناوری متال اپل در نظر گرفته بود و بنا داشت به اندروید مارشملو اضافه کنه، اما این اتفاق رخ نداد و حالا آخرسر در نسخه نوقا تماشاگر رونمایی از اون هستیم.

با در نظر گرفتن اینکه قبلا در مطالبی جداگونه به جزئیات این موضوع پراختیم، از وارد به جزئیات بیشتر دوری می کنیم. بر همین پایه به طور خلاصه میشه گفت ولکان قراره سرعت و کیفیت رندر بازیای گرافیکی رو در سیستم عامل موبایل گوگل بهتر کنه.

علاوه بر این لازمه به طور ضمنی اشاره کنیم که ولکان به وسیله سازندگان OpenGL طراحی شده و البته پشتیبانی از OpenGL هم در نسخه نوقا به قوت خود باقی می مونه.

روی آوردن پیشرفت دهندگان به ولکان موجب بهبود گرافیک بازیای اندروید می شه

به لطف این تصمیم پیشرفت دهندگان بازی می تونن هنگام ساخت بازی یکی از این دو گزینه رو انتخاب کنن، به کار گیری ولکان واسه رسیدن به گرافیک بالاتر و خیره کننده، یا به کار گیری همون OpenGL همیشگی که هرچند کیفیت پایین تری داره اما دست کم الان و تا قبل از یاد گرفتن اندروید نوقا، بین دستگاه های بیشتری پشتیبانی می شه.

نسخه جدید سیستم عامل گوگل هم اینکه از زبون «جاوا ۸» پشتیبانی می کنه، قابلیتی که فقط واسه پیشرفت دهندگان اپلیکیشن کاربرد داره و  توضیحات اون بسیار فنی میشه، در نتیجه از وارد شدن به جزئیات بیشتر دوری می کنیم.

اما شما به عنوان کاربر اندروید کافیه بدونین که پیشرفت دهندگان به لطف این ویژگی میتونن چیزای جذاب تری با کدای خود بوجود بیارن.

در آخر اشاره بد نیس اشاره کنیم که هرچند گوگل موفق شده بود از شکایت اوراکل در دادگاه جون سالم به در برد، اما با این وجود APIای جاوا رو از سیستم عامل موبایل خود حذف کرده و در اندروید نوقا OpenJDK رو به جای اون مورد استفاده قرار میده.

JIT

اگه تا الان هنگام ریستارت کردن وسایل اندرویدی با روند زمان گیر و نه خیلی دوست داشتنی Optimize کردن اپلیکیشنا مواجه شده باشین، درک معنی JIT واسه شما ساده میشه.

دلیل وجود این روند طولانی اینه که گوگل در اندروید آب نبات چوبی ماشین مجازی Dalvik رو کنار گذاشت و به به کار گیری Android Runtime یا همون ART روی آورد.

فرق سیستم جدید در این بود که اپلیکیشنا به جای زمان اجرا، از همون اول کامپایل می شدن و این موضوع سرعت راه اندازی اونا رو تا دو برابر افزایش می داد، اما از طرف دیگه موجب می شد موقع راه اندازی سیستم عامل زمان زیادی واسه کامپایل کردن اپلیکیشنای روی حافظه لازم باشه.

به طور خلاصه JIT به افزایش سرعت بوت دستگاه و کاهش حافظه رم/فضای داخلی لازم اپلیکیشنا منجر می شه

حالا در اندروید ۷ تماشاگر رونمایی از JIT هستیم، راه حل جدیدی که گوگل واسه حل مشکل تدارک دیده. به زبون ساده، راه حل به این شکله که سیستم عامل بخشی از اپلیکیشن رو از همون اول کامپایل می کنه، اما کامپایل بخشهای دیگه به وقتی می افته که لازم باشه.

بر همین پایه با انجام این تغییر سرعت راه اندازی سیستم عامل اندروید کم میشه، اپلیکیشنا به اندازه حافظه رم و حافظه ذخیره سازی کمتری احتیاج داشته و در آخر سرعت بروزرسانی اونا هم افزایش پیدا می کنه.

جمع بندی

در کل باید گفت گوگل در اندروید تازه تلاش کرده ضمن بهبود کارایی قابلیتای قبلی، ویژگیای جدیدی به سیستم عامل خود اضافه کنه تا اندروید نوقا به شکل پیش فرض و خالص، از کارایی بالایی بهره مند باشه.

البته نسخه جدید هم به طور کاملً بدون ایراد نیس و هنوز مواردی هست که لازمه سازنده اونا رو در نسخه های آینده بهتر کنه. مثلا کارکرد تقسیم صفحه به دو قسمت، می تونه از چیزی که الان میبینیم بهتر باشه و بروزرسانی بی سر و صدای سیستم عامل پشت زمینه هم، روی وسایل قدیمی تر عمل نمی کنه.

اما به طور خلاصه میشه گفت گوگل در راه صحیحی قرار داره و پس از سالها تلاش واسه افزایش پایداری سیستم عامل موبایل خود، حالا به نقطه ای رسیده که می تونه با فراغ بال اینجا و آنجای سیستم رو پولیش بزنه و به افزایش کارایی اندروید و اضافه کردن قابلیتای جانبی به درد بخور فکر کنه.

علاوه بر این باید توجه داشت که در کنار اندروید پلتفرمای دیگری هم مثل Daydream یا Assistant در حال رشد هستن که تکمیل و اضافه شدن اونا می تونه تجربه کاربری سیستم عامل موبایل گوگل رو به شکل زیادی بهتر کنه.

بر همین پایه می تونیم بگیم حالا سیستم عامل گوگل به نقطه ای رسیده که از همیشه کارا تره و با در نظر گرفتن پتانسیلای موجود، انتظار میره با ارائه بروزرسانیا قدم به قدم به یه پلتفرم کامل، به درد بخور و جذاب نزدیک تر شیم.

نکات مثبت

 • استفاده بهینه تر از فضای نمایشگرهای بزرگ به لطف توانایی تقسیم صفحه
 • امکان تعامل بیشتر با نوتیفیکیشنا بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشنا، از جمله جواب دادن به پیامای دریافتی با مراجعه به اخطار پیام
 • بخش تنظیمات سریع با دسترسی راحت تر و امکان شخصی سازی میان برا براساس نیاز کاربر
 • اضافه شدن امکان کنترل بخشای جدید به نوار نوتیفیکیشنا
 • دانلود و آماده سازی بروزرسانیای سیستم پشت زمینه بدون دخالت کاربر و انجام بروزرسانی به شکل خودکار در اولین ریستارت سیستم
 • افزایش سرعت نصب و کارکرد اپلیکیشنا
 • پشتیبانی از پلتفرم واقعیت مجازی Daydream و دستیار مجازی جدید گوگل به نام Assistant
 • بهینه سازی بیشتر مصرف شارژ باتری و اینترنت

نکات منفی

 • نبود چاره جویی واسه مشکل زمان بر بودن دریافت بروزرسانیا به وسیله کاربران وسایل غیر نکسوسی
 • نبود کارکرد درست اپلیکیشنا در حالت تقسیم صفحه و نیاز به ارائه بروزرسانی واسه رفع نواقص موجود
 • نبود پشتیبانی بروزرسانی پشت زمینه از دستگاه های فعلی
 • نبود پشتیبانی خیلی از اپلیکیشنا از حالت تقسیم صفحه الان