ایستگاه نوستالژی؛ بهترین بازی های آتاری ۲۶۰۰ که می توانید روی موبایل انجام دهید

صحبت از آتاری ۲۶۰۰ خیلی سخته. نمی دونیم از خاطرات دوران کودکی مردم با این پلتفرم فراموش نشدنی حرف بزنیم یا به اثرات فراوون عناوینش روی بقیه بازیای ویدیویی اشاره کنیم. نه فقط یه دیوایس واسه سرگرمی، آتاری ۲۶۰۰ کنسولی بود که به زندگی خیلیا رنگ و بویی متفاوت بخشید. راهی که شاید تنها نینتندو با شخصیتای محبوبش تونست همون طور ادامه بده.

ممکنه ده ها از اون لحظه های شیرین گذشته باشه اما پیشرفت دهندگان با ساخت امولاتورهای جورواجور، این امکان رو جفت و جور کردن تا شما بتونین این خاطرات رو دوباره بازیابی کنین. با مقاله این هفته هم عزممونو جزم کردیم روی همین مسئله دست بذاریم و با معرفی بهترین عناوین آتاری ۲۶۰۰، طعم نوستالژی رو بچشیم. اگه خواهان آشنایی با بعضی از تاثیرگذارترین بازیای صنعت گیمینگ هستین، سری مقالات «ایستگاه نوستالژی» رو از دست ندین.

۲۶OO

همونجوریکه میدونید، واسه تجربه عناوین پلتفرمای قدیمی روی اسمارت فونا نیازمند یه امولاتور هستین. ۲۶OO هم اومده تا همین مسئولیت رو واسه شما اجرا کنه. اپلیکیشنی که با ارائه تجربه ای نرم از بازیای آتاری ۲۶۰۰ و قابلیتای گوناگونش محبوب ترین امولاتور این دیوایس واسه تلفنای هوشمنده. یادتون باشه واسه انجام بازیا اول باید فایل اونا رو دانلود کنین. واسه این کار هم کافیه تا به سایت CoolROM رفته و عنوانی که به دنبالشین رو بگیرین.

26OO (emu for atari)

  • ۲۶OO (emu for atari)
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: DoukalaEmus
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۵٫۵ مگابایت

دانلود

Space Invaders

اوورواچ، بتلفیلد ۱، تایتان فال ۲ یا شاید هم اینفینیت وارفر؛ این روزا خیلیا وقت خود رو پای بازیایی که اسم بردیم می گذرونن. اما تا الان فکر کردین مبدا این جور عناوین کدامه؟ آثاری که پایه گذار سبکای جورواجور بودن و راه گیمینگ رو تغییر دادن. شاید اهالی صنعت بازیای ویدیویی Spacewar رو اولین بازی تیراندازی بنامند ولی این سبک تازه سال ۱۹۷۱ تونست خودشو پیدا کنه، وقتی که Space Invaders به منتشر کردن رسید و انقلاب به پا کرد. مکانیزمای گیم پلی بازی هم خیلی ساده هستن. باید یه سفینه فضایی به بیگانگان شلیک کرده و اونا رو از بین ببرین. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.

Combat

بیست و هفت حالت گیم پلی جور واجور، باور می کنین سال ۱۹۷۷ عنوانی با این المان به منتشر کردن برسه؟ بازیایی مشابه Combat قبلا به منتشر کردن رسیده بودن ولی پیشرفت دهنده با ترکیب المانای جورواجور با یه کالکشن و ارائه تجربه ای با گرافیک رنگی تونست بین مخاطبین به محبوبیت بالایی دست پیدا کنه. مخصوصا این که هسته اصلی گیم پلی Combat دور و بر بخش مولتی پلیر چرخیده و دو بازیکن با هم می تونن لحظات خوشی رو رقم بزنن. اینجا شما و حریف بین سه وسیله جنگی، یکی رو انتخاب کرده و بعد می جنگید. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنه.

Frogger

می دونستین بازیای آرکید هم «سالای طلایی» یا Golden Age رو تجربه کرده بودن؟ از اول تا نیمه دهه هشتاد میلادی به واسطه انتشار عناوین جورواجور جذاب، این سبک به آخر محبوبیتش رسید و بازیکنایی زیادی با اونا خاطره سازی کردن. Frogger رو می تونیم یکی از بازیایی بنامیم که تونست نقش مهمی رو روی افزایش موفقیت این جور عناوین اجرا کنه. با Frogger تنها یه کار انجام می دید؛ قورباغه رو سالم به اون طرف خیابون برسونین. باحال اینجاس پیشرفت دهنده واسه جذابیت ساخته اش محیطا رو به دو قسمت تقسیم کرده بود و نیمه دوم بیشتر بازیکنا رو به رقابت می کشید. راستی با این توضیحات، یاد چه اپلیکیشن معروفی افتادید؟ بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.

River Raid

مکانیزمای گیم پلی River Raid تقریبا مشابه Spcae Invaders بودن؛ فرقش اینه که پس زمینه داینامیکه. Sky Force Reloaded یا رعد و برق رو انجام دادین؟ River Raid رو می تونیم از پدربزرگای همین عناوین بنامیم. مثل بقیه بازیای سبک شوتم آپ، شما با یه هواپیما به دشمنان جورواجور حمله می کردین. شاید باحال باشه بدونین که نیروهایی رو به رویی خیلی کم به شما شلیک کرده و هم اینکه تنها توانایی حرکت به سمت چپ یا راست رو دارین. اما این محدودیتا به واسطه تعداد بسیار مناسب دشمنان اصلا به چشم نمی اومدن. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.

Asteroids

از عصر طلایی سبک آرکید گفتیم. میدونید مهمترین سال اون کدوم بود؟ ۱۹۷۹ که Spcae Invaders به محبوبیت جهانی رسید و بعد با منتشر کردن Asteroids صنعت بازیای ویدیویی از این رو به اونو شد. باحال اینجاس بازم پیشرفت دهندگان از مکانیزمای گیم پلی این عنوان معروف واسه ساخت اپلیکیشنای تلفنای هوشمند استفاده می کنن تا تجربه ای متفاوت اما نوستالژیک رو به ارمغان بیارن. اینجا شما نقش یه کشتی فضایی رو داشته و باید با حرکت به جهتای جور واجور [طی یه محیط بسته] یا شلیک، مراقب باشین به سیارات نخورین. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.

Adventure

اولین عنوان مهیج ماجراجویی و اولین بازی فانتزی کنسولا؛ باورش سخته اما این سبک که با بازیایی مثل Uncharted به محبوبیت زیادی دست یافته به وسیله Adventure به صنعت گیمینگ معرفی شد. عنوانی که مطمئنا از تاثیرگذارترین بازیای ویدیویی بوده و همونجوری که پیتر مولینو با کتاب «۱۰۰۱ بازی که قبل از مرگ باید انجام بدین» نوشته تجربه اش رو بازیکنا نباید از دست بدن. نه به خاطر مکانیزمای جذابش، Adventure طبیعتا پس از ده ها که از انتشارش میگذره جذابیت ابتدایی اش رو نداره. ولیانجام ساخته معروف Warren Robinett موجب می شه تا دید ما نسبت به این سرگرمی و پیشرفتش طی چند سال عوض شه. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.

Pac-Man

پک من شاید مثل بازیایی که نام بردیم روی عناوین بعدی صنعت گیمینگ تاثیر نگذاشت اما به واسطه مکانیزمای سرگرم کننده گیم پلی خود تونست از دیدگاه فروش از تموم رقبای قدرتمندش پیش افتاده و به محبوبیت زیادی دست پیدا کنه. طوریکه پس از منتشر کردن اولین قسمت این مجموعه، تماشاگر بازیای زیادی با نقش آفرینی پک من بوده ایم. همین استقبال فراوون مخاطبین هم موجب شد تا اون یکی از معروف ترین شخصیتای گیمینگ لقب گرفته و به موزه هنرهای مدرن نیویورک راه پیدا کنه. واسه کسائی که نمی دونن، با پک من باید گویایی رو بخورین و مراقب باشین تا به کاراکترهای منفی اثابت نکنین. بازی رو می تونین از اینجا دانلود کنین.