اگر به نوزاد داروی اشتباه دادیم چه کنیم؟

little-boy-with-medication

کودکان اونقدر کنجکاو هستن که هر چیز کوچیکی رو خیلی سریعً در داخل دهن خود قرار داده و اگه بتونن اونو نوش جون میکنن پس والدین باید شدیدا مراقب چیزایی که دم دست نوزادانه باشن.

به گزارش آلامتو و به نقل از نی نی سایت؛ شاید واسه شمام پیش اومده باشه که اینقدر مریض باشین یا سرتون به اندازه ای شلوغ باشه که داروای تون رو با هم استفاده کنین. درباره بچه ها هم ممکنه این اتفاق پیش بیاد و مادر به فرزندش چند دارو با هم بده اما از عواقب و اخطارایی که در این باره داده شده آگاه نباشه. به خاطر همین ما از دکتر علی اصغر متقی، متخصص کودکان و نوزادان، خواستیم تا درباره کارایی که والدین بعد از دادن داروی اشتباه به کودک باید بکنن توضیح بده.

دکتر متقی با اشاره به اینکه بیشتر موارد دارو دادن اشتباهی به دلیل بی دقتی پدر و مادرا پیش میاد، میگه: معمولا در خیلی از موارد دستور دکتر درسته اما خیلی از پدر و مادرا دستورات پزشکی رو اشتباه انجام میدن یا با نظر خود شون داروای بچه رو با هم به اون میدن. مثلا داروی دیفن هیدرامین ارتباطی به عفونت ادراری نداره و یه داروی آنتی هیستامینیکه که واسه حساسیت و سرماخوردگی تجویز می شه. این دارو در کودک حالت خواب آلودگی بوجود میاره اما دوز مجاز اون واسه اون خطرناک نیس.

این متخصص نوزادان درباره دادن شکلای جور واجور داروا به صورت همزمان یا با فاصله خیلی کم به کودک میگه: دلیل اینکه که پزشکان پیشنهاد می کنن داروایی مانند دیفن هیدرامین رو نباید با داروای سرفه مصرف کرد اینه که ممکنه بین داروا هم افزایی پیش بیاد. در واقع ممکنه داروا روی همدیگه تاثیر بذارن و اثر اونا در بدن زیاد شه و بالاتر از دوز استاندارد اونا شه. در این شرایط کودک رو تحت نظر قرار میدن و ضربان قلب، نبض و تنفس اونو چک می کنن که شاید چند ساعت پس از مصرف دارو و وقتی که تاثیر اون از بین رفت، حالت خواب آلودگی بچه هم برطرف شده و حواس جمع می شه.

اگه دارویی که مادر به اشتباه به بچه داده مخصوص کودک باشه و تنها کمی دوز اون بالا و پایین شده باشه، عوارضش کمتریه. به خاطر همین دکتر متقی میگه: مهم ترین کارایی که بعد از دارو دادن اشتباه به کودک باید مشخص شه، نوع اون دارو، مقداری که به کودک داده شده و مدت وقتیه که از دادن اون به کودک می گذره. اگه تنها دوز داروا کم و زیاد شده باشه، کودک باید تحت نظر قرار بگیره و پزشکان بررسی کنن که علائم و عوارضی از اون دارو در بدن کودک مشاهده می شه و هست یا نه. اما اگه دارو با دوزای خیلی بالا به بچه داده شده، شاید لازم باشه زودتر واسه رسوندن به بیمارستان، بستری شدن، شستشوی معده یا کارای درمانی دیگه دست به کار شن.

اگه کودکی به دلیل کنجکاوی، دارویی خاص مربوط به بزرگسالان رو خورده باشه یا کسی به اون داروایی مثل داروای قلبی، داروای اعصاب و مشابه اونا داده باشه، ممکنه اون در شرایط خطرناکی قرار بگیره. طبق این خیلی با اهمیته که والدین این جور داروا رو در دسترس کودک نگذارند. اما اگه این اتفاق اتفاق باید کودک فورا به بیمارستان منتقل شه و پدر و مادر نمونه دارویی رو که اون مصرف کرده به دکتر نشون بدن. در این مواقع بسته به وضعیت کودک اقدامات درمانی واسه اون انجام می شه.

بسته به دارو ممکنه عوارضی هم در کودک بروز کنه که دکتر متقی بر همین پایه پیشنهاد می کنه: اگه مادر مطمئن باشه که اون داروی خاص رو به کودک داده یا کودک خودش اونو خورده، به محض اینکه متوجه اشتباهش شد، نباید منتظر بروز علائم بمونه بلکه باید با دکتر فرزندش تماس بگیره و جریان رو براش توضیح بده. بعد دکتر با در نظر گرفتن وزن، سن و شرایط بچه، می تونه تشخیص بده که اون مقدار دارو به کودک آسیب میرسونه یا نه. اگه مشکل کودک شدید باشه اونو تحت نظر می گیرن و در صورت ضرورت معد ه اش رو شستشو داده و اونو بستری می کنن. حتی در بعضی موارد شاید لازم باشه که آنتی دوز (ضد سم) به اون داده شه.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

دارو نی نی سایت