اگر اخراج شدین این ۵ کار را حتماً انجام دهید

اخراج شدن GettingFired

اخراج یا مجبور به انصراف شدن از اتفاقاتیه که امکان داره واسه هرکسی اتفاق بیفته؛ حتی اگه در کارتون خوب باشین. اما نباید از یاد برد که رفتار مناسب و بهره وری بالا شانس این اتفاق ناخوشایند رو تا نزدیک به صفر کاهش می دهد.

اخراج شدن از کار می تونه تجربه ناخوشایندی باشه. در این طور مواقع احساسات مختلفی از جمله شوک، غم، نبود باور، خشم شدید و حتی بعضی وقتا استیصال به سراغ تون میاد. این اتفاق طعم تلخی در دهن تون می ذاره که گویی هیچوقت از بین نمی رود.

ریچارد باسه، در کتاب «اخراج شده، مجبور به انصراف شده یا بیرون رانده شده: راهنمای کامل حقوق و امتیازات واسه شروع تازه» نوشته: واسه بیشتر ما، اخراج شدن شوک آوره. واسه بعضی فلج کننده س و واسه یه سری های دیگه اگه موجب ویرانی سلامتی نشه، راه شغلی اون ها رو ویرون می کنه. اخراج شدن و از دست دادن درآمد که بعد اون به وجود میاد، ممکنه به از هم پاشیدن خونواده ها و تخریب روح و روان فرد منجر شده و باعث شه عزت نفس اون به اندازه ای آسیب ببینه که بازسازی اون سال ها طول بکشه. اخراج شدن پتانسیل اون رو داره که یه زندگی رو عوض کنه.

اما یادتون نره که حالا موقعیتی پیش اومده تا به دنبال شغل بعدی خود بگردین و در این صورت، تلاش واسه برگشت به جایگاه قبلی اهمیت زیادی داره. وقتی اشک هاتون رو ریختید و بر زخم هاتون مرهم گذاشتین، زمان اون رسیده که از روی مبل بلند شده و دوباره وارد میدون شید. شاید فهمیده باشین که شغل بعدی شما بیشتر مناسب تونه یا استعدادی دارین که قبلاً متوجه اون نبودین. بدونین که دنیا به آخر نرسیده. در ادامه مطلب به قدم هایی که باید پس از اخراج از شغل وردارین، اشاره کرده ایم:

۱. درخواست بیمه بیکاری

در برداشتن اولین قدم تأخیر نکنین، چون ممکنه چند هفته طول بکشه تا اولین چک حقوق بیکاری به دست شما برسه. حتی در آمریکا معمولاً یه هفته زمان لازمه تا شما دارای شرایط به کار گیری امتیازات شناخته شید. بدونین که حتی اگه اخراج شید، ممکنه به شما حقوق بیکاری تعلق گیرد. هرچند، این موضوع بستگی به دلیل اخراج شدن یا قوانین خاصی داره که تحت اون کار می کنین.

۲. پس اندازهایتان رو برآورد کنین

در زمان مناسب، پس اندازه های روز نکنه رو بررسی کنین تا برآورد مشخصی از مقدار و دووم اون به دست بیارید. درحالی که به دنبال شغل جدید هستین، شاید بد نباشه یه کار جانبی پیدا کنین تا پول کمی به دست آورده و شانس اینکه تموم پس اندازتون به سرعت از بین بره رو کم کنین. تموم تلاش تون رو بکنین تا حساب بازنشستگی تون خالی نشه. حتی اگه رئیس قبلی تون اجازه بده به خاطر روزای سخت از حسابتون برداشت کنین، از انجام این کار دوری کنین. اگه کمتر از ۵۹ و نیم سال سن دارین، به شما هزینه و جریمه تعلق می گیره.

۳. با دوست و آشنا تماس بگیرین

اقدام مناسب بعدی اینه که با شبکه همکاران شغلی و حرفه ای خود تماس بگیرین. شاید کسی در حلقه آشنایان شما (یا یکی از همکاران تون) بتونه کمک کنه یا شما رو به مدیر استخدامی معرفی کنه که به دنبال کارمندی با مهارت های شما می شه. یادتون باشه پیغام تون رو خلاصه برسونین. به طور چکیده توضیح بدید که دیگه واسه شرکت قبلی کار نمی کنین. حتماً لزومی نداره که وارد جزئیات شید. هم اینکه اگه اخراج شدید، تسلیم این احساس نشید که رئیس قبلی تون رو له کنین!

۴. دنبال کار بگردین

عیبی نداره اگه می خواهید کمی گریه و زاری کنین، اما اون رو به کمترین حد ممکن برسونین. شاید الآن حال تون خیلی بد باشه اما عاقلانه نیس که جستجو واسه شغل جدید رو زیاد پشت گوش بندازید. در اسرع وقت جستجو رو شروع کنین و سر خودتون رو به اون گرم کنین. اینطوری حواس تون هم پرت شده و وقتی واسه دپرس شدن پیدا نمی کنین. هم اینکه، شانس پیدا کردن کار جدید هم افزایش می یابد. شاید بد هم نباشه با یه مشاور شغلی صحبت کنین.

روبرتا چینسکی ماتوسون از کارکنان سایت کاریابی «مانستر»،میگه: اگه اخراج شده اید زمان مناسبی واسه پول خرج کردن نیس اما چند نوع سرمایه گذاری هست که ارزش فکر کردن رو داره. قبل اینکه واسه هر کاری که سر راه تون قرار می گیرد کاندیدا شید، مطمئن شید که در راه درستی قرار دارین. اگه شرایط مالی تون واقعاً خرابه، از اعضای خونواده بخواین تا هدایای تعطیلات و یا تولد آینده رو از قبل به شما بدن. بهتره از این پول واسه پیدا کردن هدف تون در زندگی استفاده کنین. موقعیتی به دست آورده اید تا کار متفاوتی در زندگی انجام بدین، حالا شاید فقط به کمی کمک نیاز دارین تا بفهمین چیجوری مهارت های خود رو به کار بگیرین.

۵. وکیل بگیرین

احتمال داره بعد از جدایی از محل کار قبلی، به شما برگه هایی بدن که در اون کارایی که می تونید انجام بدین یا از انجام اون ها ضعیف هستین رو مشخص کرده باشه. دو موردی که باید حواس تون به اون ها باشه، نبود تحقیر و نبود افشا هستش. قبل اینکه چیزی رو امضا کنین، وکیل بگیرین تا به شما در کارای اداری مشاوره بده.

۶. پیشنهاد احتیاطی

اگه هنوز اخراج یا مجبور به انصراف نشده اید، اما فکر می کنین به زودی اتفاق بیفته، از همین حالا رزومه کاری تون رو به روز کرده و دنبال کار جدید باشین. حواس تون رو به دلایل جمع کنین. اگه به شما تکالیف و کارای بد داده می شه یا رفتار همکاران تون در دور و بر شما تغییر کرده یا اصلاً با شما حرف نمی زنند، دلیل محکمی واسه بدگمانی دارین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اقتصاد نیوز