اکسیر جوانی کشف شد!

اکسیر جوونی

محققان پس از آزمایش “اکسیر جوونی” روی موش ها موفق شدن طول عمر نمونه های آزمایش شده رو تا ۳۵ درصد زیاد کنن. حال اینجور به نظر می رسد که اکسیر جوونی در افق دید بشر باشه.

به گزارش فرادید به نقل از ایندیپندنت، گروهی از محققان در آزمایشی بی مثل موفق شدن سلول های سالخورده رو از بدن موش های اصلاح ژنتیکی شده حذف کنن.

پیری یا «سالخوردگی بیولوژیکی» به پروسه نابودی و کاهش نیروی موجود زنده با گذشت زمان گفته می شه. پروسه پیر شدن اصطلاحاً در مورد موجودات زنده مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر اون، به سلول هایی که با گذشت زمان و هم جهت با پیر شدن یه موجود زنده انباشته می شن، سلول های سالخورده (Senescent) گفته می شه.

این سلول ها کم کم جمع شده و اثرات داغون کننده ای رو روی بدن موجود زنده می گذراند. راز موفقیت این گروه از محققان هم حذف اینجور سلول هایی از درون موش های اصلاح ژنتیکی شده بود. یافته های تحقیق انجام شده نشون می دهد که موش های آزمایش شده حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد بیشتر عمر کرده و از خیلی از جهات هم سالم بودن.

این موش ها فعالیت بیشتری داشتن و قلب و کلیه های اون ها هم نسبت به حالت عادی کارکرد بهتری از خود نشون دادن. هم اینکه بافت ها و اندام ها موش ها کمتر علائم التهاب و دچار شدن به شکل های جور واجور تومورها رو نشون دادن.

البته محققان هنوز مطمئن نیستن که یافته های این تحقیق چقدر می ‎تونه به کمک آدم بیاد. قبلا اما تلاش های بسیاری در جهت نابودی سلول های سالخوردگی و کاهش روند پیری در بدن آدم صورت گرفته.

اکسیر جوونی

شاید به زودی نوبت آدم هم فرا برسه. روش اصلاح ژنتیکی البته مستقیما روی آدم توانایی اجرایی نداره

جالبه بدونین جمع شدن سلول های سالخورده در بدن می تونه به دلیل ترشح مولکولی باعث تخریب بافت های دور و بر و التهاب طولانی در بدن شه. واسه همینه که سلول های سالخورده با مریضی های پیری ربط داده می شه. این در حالیه که دستگاه ایمنی بدن به طور منظم این سلول ها رو از بین می برد، اما اثر این کار با گذشت زمان کندتر و کمرنگ تر می شه.

این آزمایش در مایو کلینیک (Mayo Clinic)، یکی از معتبرترین مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی جهان، در مینوستای آمریکا انجام شد و دکتر درن بیکر بر اون نظارت می کرد.

دکتر بیکر می گوید از اونجایی که این کار از راه اصلاح ژنتیکی انجام شده، پس نمی توان مستقیما اون رو روی آدم پیاده کرد. در این روش، موش های اصلاح ژنتیکی شده ی مجهز به «ژن ‎ها انتحاری» متولد شدن که اون ژن ها سلول های سالخورده رو هدف قرار داده و بعد اون ها رو نابود می کنن. البته ژن های انتحاری یا نابود کننده بوسیله دارو فعال می شن. جالبه بدونین این روش هیچ نوع اثر جانبی داغون کننده ای روی موش ها نداشته.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

فرادید مطالب باحال روز