اولین رئیس‌ جمهور زن کره، هرگز ازدواج نکرده است

خبرگزاری فارس: «پارک گئونای» که امروز به عنوان رئیس جمهور کره جنوبی انتخاب شد، اولین رئیس جمهور زن تاریخ این کشوره. ایشون هیچوقت ازدواج نکرده.

«پارک گئونای» که امروز به عنوان اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی انتخاب شد، بزرگ ترین دختر «پارک چونگ لی» رئیس جمهور اسبق کره جنوبیه که ۳۳ سال پس از اینکه کاخ ریاست جمهوری رو ترک کرد، الان به عنوان اولین رئیس جمهور زن کره جنوبی به اون برمیگرده.

پارک که فوریه آینده ۶۱ ساله می شه راه طولانی رو واسه رسیدن به این پست طی کرد.

 ایشون به عنوان سیاستمداری که به اصول و ارزش ها پایبنده شناخته شده و همین عامل دلیل شد تا رای دهندگان به طرف ایشون جذب شن.

پارک گئونای ۱۵ سال به عنوان نماینده در مجمع ملی فعالیت کرده و چندین کار برجسته سیاسی در دوران فعالیت خود به دست آورده که از اون جمله می توان به تاسیس شهر مرکزی «سجونگ» اشاره کرد.

پنج دوره نماینده بودن و هم اینکه رهبری حزب محافظه کار ساینوری در چندین دوره بحران، توانایی ایشون به عنوان رئیس و رهبر داخلی این حزب رو خوب نمایان کرد.

البته منتقدان، موضوع تاریخی حکومت ۱۸ ساله پدرش بر کره جنوبی رو از جمله نقاظ ضعف ایشون عنوان کرده ان. هم اینکه ضعف رابطه برقرار کردن میان اعضای حزب و همه مردم از دیگر نقاط مورد انتقاد ایشون یاد می شه.

ایشون در سال ۱۹۵۲ به دنیا اومد و در سال ۱۹۶۴ و کمی پس از کودتای نظامی در کره جنوبی و وقتی که پدرش قدرت رو در این کشور در دست گرفت، وارد کاخ ریاست جمهوری شد.

پارک گئونای پس از طی مراحل تحصیل در سال ۱۹۷۰ در رشته مهندسی الکترونیک وارد دانشگاه سئول شد، رشته ای که در اون زمان واسه زنان بسیار غیر عادی بود.

پس از فارغ التحصیلی و در سال ۱۹۷۴ واسه ادامه تحصیل به فرانسه رفت اما کمی بعد و به دنبال کشته شدن مادرش در حادثه سوء قصد به پدرش، به کشور برگشت.

پس از اون، ۵ سال به عنوان بانوی اول کره جنوبی فعالیت کرد تا اینکه در سال ۱۹۷۹، رئیس اطلاعات وقت کره جنوبی، پدرش رو از قدرت سرنگون کرد.

پس از اون، ۱۸ سال رو به دور از انظار عمومی سپری کرد، یه وقتی که ایشون خیانت خیلی از نزدیکان پدرش رو تماشاگر بود و تحمل کرد.

در اون زمان ایشون بخش کلی ای از زمان خود رو به خوندن کتاب های تاریخی و فلسفی سپری کرد تا اینکه در سال ۱۹۹۷ دوباره به دنیای سیاست برگشت و به عضویت حزب بزرگ ملی در اومد.

به عنوان یه زن مجرد که هیچوقت ازدواج نکرده، پارک اعلام کرده که ایشون با کشورش ازدواج کرده و تعهد داده که همیشه به خوشحالی مردمش فکر کنه.

ازدواج رئیس جمهور زن