اوج معماری دوران ساسانی در “پل گاومیشان”

0 Comments

 

  • معرفی پل گاومیشان

پل تاریخی و زیبای گاومیشان که باقی موندن اون واسه دوران ساسانیه روی رودخانه “سیمره” پس از تلاقی با رودخانه کشکان ساخته شده و براساس  عقاید جور واجور وجه تسمیه نام این پل بر گرفته از “گومیشه” یعنی محل پرورش گاوه.

اما بعضی از مورخان تاریخ مانند “سراورل استین” نام این پل رو “گاماسا” می دونن (“گاماسا” از دو کلمه”گا” یعنی گاو و “ماس” به معنی ماهی تشکیل شده.)

قوسای جناقی آجری و بقیه تعمیرات سنگی و نمای فعلی پل نشون دهنده تعمیر این پل در دوران بعد به خصوص دوران اتابک لر کوچکه.

پل تاریخی گاومیشان از پنج چشمه بزرگ تشکیل شده که الان فقط یکی از این چشمه سالمه و رابطه چشمه با راه حرکت آب و طغیان اون محرزه.

این پل بسیار فنی و پیچیده ساخته شده طوری که رقیبی جدی واسه پله های مهم بشمار میره.

پایه ها و تکیه گاه های اصلی پل گرد و قطوره و مصالح اون از سنگه های مکعبی بزرگ و تراشیده در ابعاد مساویه که به صورت  “رگ چین” به روی هم چیده شدن و پایه اصلی پل رو به وجود آورده.

داخل پایه ها هم از قلوه سنگ و ملاط گچ پر شده و مصالح پل سنگ و ملاط گچ و در سقف تاقها از آجره که همه در پیچیدگی این پل نقش دارن.

تاقهای جناغی، دالانها و راهروها همه از آجرهایی به ابعاد ۲۰ در ۲۵ سانتی متر ساخته شده و نمای این پل تاقچهای بسته و باز و موج شکنایی داره که از راه راهروها با چند پل به هم وصل می شن که اینم حتی در دوران الان بسیار مهندسی شده به نظر می رسه.

وجود پله ها در میان دالان ستون میانی، نشون دهنده این امره که این پل فقط یه پل ارتباطی نبوده بلکه راهروهای داخل و پلکان نشون از این داره که کاروانها از این پل به عنوان سرپناه به هنگام عبور استفاده می کردن و چه بسا شبه ها که در دل این دالانها کاروانیان به صبح رسونده ان.

یکی از مورخان تاریخ بنام سرهنری راولینسون در سفرنامه خود درباره این پل می نویسه: “پلی که الان روی سیمره  (دره شهر فعلی) قرار داره یکی از بهترین پله های ایرانه که حسین خان بزرگ (والی بزرگ و معروف ایلام ) به سال ۱۰۰۸ هجری قمری این پل رو تعمیر کرده”.

به باور مورخان این پل در سال ۱۳۳۴ هجری قمری بر اثر زلزله از بین رفته.

گالری عکس “پل گاومیشان”

تنظیم و جمع آوری : معرفی جاذبه های گردشگری استان ایلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *