اهمیت مراقبت دهان و دندان در دوران بارداری

0 Comments

با اینکه بیشتر ادما از ضرورت بهداشت دهن و دندون در دوران بارداری، واسه حفظ سلامتی مادر و کودک آگاهند اما این باور غلط در میان بیشتر مادران به وجود اومده که به خاطر پیشگیری از خطرات احتمالی واسه جنین و ایمن نبودن روشای درمانی در دوران بارداری، به دندانپزشک مراجعه نمی کنن.

اینجاش خیلی مهمه که دندانپزشک می تونه اقدامات درمانی ایمن و موثر رو واسه شما بکنه. این اقدامات واسه مقابله با مشکلات منفی بیماریای دهن درزمان بارداری ضروریند.

در دوران بارداری وضعیت دهن و دندون در زنان با تغییرات قابل توجه ای همراه س. این تغییرات معمولا به صورت التهاب لثه، تومورهای دهن و تورم ناچیز تا شدید لثه ها بروز می کنن.

از نظر بالینی، علایم التهاب لثه در زنان باردار با بقیه افراد فرقی نداره. مریض علایمی مثل قرمزی و التهاب لثه ها، خونریزی و حرکت دندانا رو تجربه می کنه. ۳۰ تا ۱۰۰ درصد زنان باردار به درجاتی از التهاب لثه گرفتار می شن.

خونریزی و التهاب لثه ها در همه دوران بارداری مشاهده می شن و معمولا در صورت رعایت بهداشت دهن و دندون و مراجعه به دندانپزشک، ۳ تا ۶ ماه پس از زایمون ازبین می رن.

تومورهای دهن در ۱۰ درصد زنان باردار مشاهده می شن. این تومورها سرطانی نبوده، به صورت رشد بخشی از بافت دهن ظاهر می گردن و پس از زایمون خود بخود محو می شن.

تومورهای دهن در دوران بارداری معمولا بدون درد، به رنگ بنفش یا قرمز بوده اما با خونریزی همراه هستن. اگه این تومورها دردناک و همراه با خونریزی شدید باشن و یا در خوردن فرد مشکل بسازن، از راه جراحی خارج می شن.

تورم و بزرگ شدن لثه در دوران بارداری خیلی شایع نیس، اما در موارد شدید، لثه ها رشد کرده و ممکنه روی دندانا رو به طور کامل بپوشونن.

کارشناسان فکر می کنن که التهاب و تورم لثه ها در دوران بارداری در نتیجه عکس العمل به باکتریای دهن درست می شن، پس مهم ترین اقدام در پیشگیری از این مشکلات، رعایت بهداشت دهن و دندانه.

اگه بهداشت دهن قبل از شروع بارداری و درزمان اون رعایت نشه، تومورهای دهن، التهاب و تورم لثه ها در این دوران حساس، خیلی بد شده و سلامت مادر و جنین رو به خطر میندازن.

پیشنهاد می شه که زنان باردار به طور منظم و هر ۶ ماه یه بار به دندانپزشک مراجعه کرده و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بافت لثه و دندانا حتما با متخصص مشورت کنن.

مواد غذایی خطرناک در دوران بارداری

خواص شیر مادر واسه نوزاد

بازنشر سیمرغ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *