اهمیت لایه برداری در مراقبت از پوست

ممکنه همین حالا برنامه مراقبت از پوست منظمی داشته باشین، یعنی پاکسازی، تقویت، و رطوبت رسانی. اما اگه لایه برداری نکنین، پوست شما اونقدر که باید، سالم نیس. لایه برداری یعنی برداشتن سلولای مرده پوست که روی سطح پوست جمع شدن. لایه برداری از سلولای مرده پوست، می تونه به شکل شیمیایی یا فیزیکی انجام شه.

hands-scrub

اگه شیمیایی باشه، واسه حل کردن سلولای مرده پوست از اسیدهای میوه خاصی روی پوست استفاده می شه. و در لایه برداری فیزیکی از اسکرابای ساینده واسه حذف سلولای مرده پوست استفاده می شه.

اهمیت لایه برداری

هیچ شکی وجود نداره که لایه برداری، بخش مهمی از مراقبت از پوسته. یه دلیلش اینه که لایه برداری، بازسازی سلولا رو سرعت میده، و پوست جوون تر و صاف تری که در زیر تموم مواد جمع شده روی پوستتون قرار داره رو نمایان می کنه. هم اینکه لایه برداری کمک می کنه که اجناس، بهتر جذب پوست شن. بعد از یه اسکراب خوب، اجناس مراقبت از پوست و بدن مورد علاقه شما، بطور باور نکردنی جذب پوستتون می شن.

امتیازات لایه برداری

لایه برداری واقعا تموم سلولای مرده جمع شده روی پوست رو نابود می کنه. وقتی که این لایه ورداشته می شه، پوست تازه تری که در زیرش قرار داشته معلوم می شه. این لایه تازه تر پوست، بدون لکه س. لایه برداری، منافذ بسته رو نابود می کنه و لکه های جوش رو کم رنگ می کنه. در آخر، پوست بعد از یه اسکراب خوب، بسیار تمیزتر و صاف تر بنظر می رسه.

هم اینکه لایه برداری، لکه های تیره به وجود اومده از طریق افزایش تشکیل سلولای پوستی خراشیده نشده رو نابود می کنه. در نتیجه رنگ پوست، یکنواخت می شه، در حالیکه لکه ها کمتر مشخص هستن. شما پوستی لکه دار یا مستعد جوش دارین؟ پس لایه برداری منظم واسه شما به درد بخور هستش. هم اینکه نابود کردن سلولهای مرده پوست، آلودگیای عمقی، سبوم و چربیایی رو که باعث جوش زدن می شن رو هم نابود می کنه. هم اینکه منافذ بسته شده رو تمیز می کنه و با در نظر گرفتن نوع اسکراب صورت شما، می تونه جوشا رو هم خشک کنه.

هیدریشن رو زیاد می کنه

بله، بین لایه برداری و هیدریشن (آبرسانی) ارتباطی هست. ما معمولا واسه هیدراته نگهداشتن پوست خشک، از مقدار زیادی مرطوب کننده استفاده می کنیم. اینکار هر چند لازمه، اما بدیایی هم داره. انباشته شدن اجناس روی هم، باعث تجمع سلول می شه. هر چی ماده بیشتری انباشته کنین، خطر جوش زدن بیشتر می شه. بجای انباشته کردن اجناس، لایه برداری کنین. نابود کردن سلولای مرده پوست به نفوذ عمیق اجناس به پوست و افزایش هیدریشن کمک می کنه.

پوستی بدون چین و چروک

با بالا رفتن سن، سلولای مرده پوست با سرعت بیشتری روی لایه رویی پوست جمع می شن. این باعث می شه که چین و چروکا بیشتر مشخص شن. پوست خشک، بدون درخشش و خسته بنظر می رسه. با یه اسکراب صورت خوب که غنی شده با رتینول باشه، پوستتون رو دوباره جوون کنین. این محصول، تولید دوباره سلول رو تسریع می کنه، سلولای مرده پوست رو نابود می کنه و رنگ صورتی پوست رو بر می گردونه.

فاصله بین هر بار لایه برداری

شما واسه تمیز و صاف نگهداشتن پوستتون باید بطور منظم لایه برداری کنین. اگه پوست معمولی یا خشک دارین، دو بار در هفته لایه برداری کنین. اگه پوست حساسی دارین، شاید لازم باشه که این کار رو ماهی یه بار انجام بدین. همیشه از اجناس لایه بردار که شامل مواد تشکیل دهنده ملایم هستن، استفاده کنین.

واسه اسکراب صورت، ما کالاهایی رو پیشنهاد می کنیم که شامل دانه های ارگانیک و غیر ساینده هستن، نه اونایی که دانه های سیلیس دارن. دانه های سیلیس تجزیه نمی شن. اونا آبا رو آلوده می کنن و حیوانات دریایی رو می کشن. اسکرابای صورت محبوب، شامل اونایی هستن که با دانه های زردآلوی خرد شده و شکر خام ساخته شدن یا اونایی که با میوه و اسیدهای لاکتیک جفت و جور می شن.

بهترین روشای کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

سرخاب سفیداب