اهمیت عشق در زندگی مشترک چیست؟

عشق وقتی به وصال می رسد که مرزهای «خود» رو گسترش بدیم و به دنیای فرد دیگه وارد شیم. واسه همینه که عشق یکی از مرحله های رشد روانی-اجتماعیه…

بدون عشق، آدم ها «خودمحور» هستن و نمی تونن به چیزی بالاتر از خودشون فکر کنن. عشق اون اکسیریه که مرزهای روان آدم رو گسترده می کنه و به آدم لذت از خود برآمدن و از خودگذشتگی رو می آموزاند.

قبل از عاشق شدن، هیچ چیز به اندازه «خود» ما برامون مهم نیس اما اتفاقی که در وصال می افتد، اینه که ظرفیت وجودی مون گسترده تر می شه و «دیگری» هم به اندازه خودمون اهمیت پیدا می کنه.

درسته که این اتفاق به طور طبیعی در عشق شورانگیز می افتد اما همیشه خطر جداشدگی عاطفی پس از وصال هست پس یه عشق دائمی به مراقبت نیاز داره.

اینکه مرتب به خودمون یادآور شیم که «دیگری» به اندازه خودمون مهمه، فکر هاش، خواسته هاش، نگرانی های ذهنی اش، چیزایی که خوشحال یا ناراحتش می کنه، خاطراتش، آرزوهاش، همه و همه باید واسه ما اهمیت داشته باشن.

فراموش کردن این چیز ها و اهمیت ندادن به اونا نشونه هایی از نابودی کم کم عشق و روی آوردن به طرف خودمحوریه.

پس همون طور که کار، روابط اجتماعی و نگرانی های شخصی خود رو جدی می گیریم، لازمه عشق رو هم جدی بگیریم و تلاش کنیم طرف مقابل همیشه برامون مهم بمونه.

حتی بعضی وقتا خواسته ها و مسائل مربوط به اون رو تو ذهن خود مرور کنیم که یادمون بمونه. عشق با خودمحوری در تضاده و البته همیشه خطر نابودی عشق و کشیده شدن به سمت خودمحوری هست.

یکی از تهدید های جدی عشق، میل به «خودمون» و بی توجهی به «دیگری» است. واسه پیشگیری از این خطر، بعضی وقتا لازمه آگاهانه هم که شده تلاش کنیم معشوق رو جدی بگیریم.

هر چیزی رو اگه جدی نگیریم، کارکردش رو از دست می دهد. ما از کودکی آموزش دیده ایم که تحصیل و کارمون رو جدی بگیریم اما بدیش اینه در مورد عشق هیچ گاه این آموزش داده نشده.

دردناک اینکه بعضی وقتا در بعضی از خرده فرهنگ های جامعه ما آموزش های خلاف این داده می شه؛ مادرانی به دخترانشون یاد میدن: «مردها رو جدی نگیر» یا «مرد ها همه از یه قماشند» یا به پسرانشان یاد میدن «از دارایی ات با همسرت صحبت نکن» یا «حواست باشه به همسرت رو ندهی!» نمی دانم این درس ها که همه در جهت به خطر انداختن عشق هستن و تهدید های جدی واسه یه رابطه عاشقانه حساب می شن، از کجا و با چه کارکردی وارد بخشی از فرهنگ ما شده ان.

عشق بحث ایه که باید جدی گرفته شه. خواسته ها، علاقه ها، سلیقه ها و نگرانی های معشوق رو باید جدی گرفت. با جدی گرفتن عشق است که از لذت وصال مستدام بهره مند می شیم.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق هفته نامه سلامت چیه