اهمیت زیبایی زن و مرد در انتخاب همسر

در انتخاب همسر باید به چه چیزایی توجه کرد؟ رفتار پسندیده و سازگاری اخلاقی میتونه بهترین و تنها ملاکای انتخاب همسر باشه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ زیبایی ظاهری ملاکیه که شاید ضرورت رعایت طرف میونه روی در اون، از دیگر ملاکا لازم تر باشه. ظاهر آدما از گذشته های دور تا الان به دلیلای زیادی در تصمیم گیریامون، مخصوصا در زمینۀ انتخاب همسر نقش داشته.

روان شناسا چند دلیل رو واسه توجیه توجه به ملاک زیبایی همسر ذکر کردن، که از مهم ترین اونا میشه به این موارد اشاره کرد.

افزایش احتمال باقی موندن نسل

روان شناسا تکاملی عقیده دارن ویژگیای ممتاز ظاهری معمولاً نشونه سلامت و لیاقت ژنتیکی در موردایی چون مقاومت در برابر مریضیا و قوی تر بودن هستن و از جمله خصوصیاتی هستن که نسل بعدی اونو به ارث میبرن.

براساس این نظریه، وجود خصوصیاتی مانند داشتن اندام متناسب، پوست روشن و صاف، دندونای سالم و … در طول تاریخ تکامل آدم نشون دهندۀ سلامت جسمی ایشون بودن؛ پس طبیعیه که آدما به سمت کسائی جذب شن که ظاهرشون با این معیارها بیشتر یکی بودن داره.

از اونجایی که زنان نقش مهم تری رو در تولیدمثل اجرا می کنن و باید توانایی باروری داشته باشن، توجه به ظاهر در روند انتخاب همسر واسه مردان از اولویت بالاتری برخورداره. عوضش، از اونجایی که مردان از شروع تاریخ مسئولیت جفت و جور کردن غذا و سرپناه فرزندان رو بردوش داشتن، تمکن مالی و مرتبۀ اجتماعی مردان واسه زنان از اهمیت بیشتری برخورداره.

هم اینکه زنان در مورد ملاکای ظاهری، بیشتر به توانایی بدنی مردان توجه می کنن تا چهرۀ اونا.

تصور خوب بودن زیبارویان

معمولاً ما هنگام روبرو شدن با آدمایی که ظاهر جذابی دارن، درصورتی که شناختی نسبت به اونا نداشته باشیم، یه سری از صفات مثبت رو به اونا نسبت می دیم. شاید به خاطر این که این تصویر از کودکی به ما القا شده.

در کارتونامون سیندرلا، سفیدبرفی، حنا، دختر مهربون و… همه آدمایی با صورتای ظریف، چشمای بزرگ و نورانی، بینیای خوش فرم و کلا قشنگتر بودن، که علاوه بر داشتن ظاهری متناسب، دارای یه سری از صفات شخصیتی پسندیده، از جمله مهربانی، گذشت، بردباری، همدردی با بقیه و … بودن.

از طرف دیگه، شاهزاده ها و مردان خوب داستانا هم همیشه دارای اندامی ورزیده و چهره ای جذاب بودن. متأسفانه این الگوی ارائه شده، به کارتونا محدود نیس و در سریالا و فیلمای سینمایی بزرگسالان هم مشاهده می شه.

تا حالا چند فیلم دیدین که در اون فردی با خصوصیات مثبت شخصیتی، چهره ای نازیبا داشته باشه؟ با اینکه بعضی وقتا روی دیگه سکه، یعنی کاراکتری منفی که چهرۀ زیبایی داره و از زیبایی اش سوءاستفاده می کنه، در فیلما دیده می شه.

افول ارزشای انسانی

متأسفانه رشد و پیشرفت تکنولوژی موجب رشد ارزشای انسانی و عمیق تر شدن آدما نشده. برخلاف اون، رقابت شدید در میدونای مادی و توجه کمتر به اهداف الهی و نداشتن یه هدف غایی در زندگی، موجب شده که آدما خود رو به اهداف سطحی و مادی مشغول کنن.

اما از اونجایی که این اهداف روح پرتنش ما رو بی نیاز نمی کنن، هر کدوم از این اهداف پس از مورد حصول واقع شدن، جذابیت خود رو واسه فرد از دست داده و اونو به سمت هدف جذاب تری جهت میدن.

شاید این مطلب یکی از دلایل افزایش خیانتای زناشویی و آمار جدایی باشه.

ازدواج سالم چیجوریه؟

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

ازدواج روانشناسی سپیده دانایی