انواع کمردرد خطرناک که باید مراقب باشید

back-pain

اگه هر کدوم از علائم ۵ نوع کمردرد زیر رو دارین حتماً به دکتر متخصص مراجعه کرده و از سلامت خودتون مطمئن شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ کمردرد تقریبا یه مریضی شایع در میان افراده. حدود ۸۰ درصد از افراد، کمر درد رو در بخشی از زندگی خود تجربه می کنن. بیشتر وجود اینجور دردی نگران کننده نخواد بود. در بیشتر موارد اینجور دردی به خاطر پیچ خوردگی عضلات یا فشار و فتق دیسکه. معمولا کمردرد خود به خود خوب میشه. اگه کمردرد شما تازگیا شروع شده بهتره سری به دکتر بزنین و داروهای مناسب اون رو دریافت کنین. درمانای غیر تهاجمی مثل ماساژ، انجام تمرینات ورزشی یا یوگا می تونه به درد بخور باشه. با این وجود در بعضی از موارد کمر درد می تونه نگران کننده باشه. بعضی از اوقات وجود اینجور دردی نشونه مریضی دیگه ایه که باید به سرعت درمان شه. در این مقاله می خوایم به همین موضوع بپردازیم.

  1. کنترل ادرار یا مدفوع خود رو از دست دادین:

این موضوع ممکنه به خاطر سندرم دم اسب ایجاد شده باشه. به مجموعه علایمی که در اثر آسیب به ریشه های دم اسب ایجاد می شه، سندرم یا نشانگان دم اسب (Cauda equina syndrome) می می گن. این یه مریضی نادره و از بین ۳۳۰۰۰ نفر تنها یه نفر رو درگیر خود می سازه. اگه اینجور شرایطی درمان نشه ممکنه به فلج شدگی، از دست دادن کنترل روی ادرار یا مدفوع یا مشکل کارکرد جنسی منجر شه.

  1. کمر درد در شب رخ می دهد:

بیشتر آدمایی که با کمردرد دست و پنجه نرم می کنن می تونن موقعیت خواب خود رو تنظیم کنن و از همین روش درد کمتری تجربه کنن. اما اگه اینجور مواردی به بهتر شدن درد کمک نکرد و نتونستید به خاطر درد کمر در شب خوب بخوابین بهتره با یه دکتر مشورت کنین. اینجور دردهایی ممکنه نشونه تومور نخاعی باشه. شرایط دیگری که باعث ایجاد کمردرد در شب می شه عفونت استخون ستون فقراته. در هر دومورد، باید به دکتر متخصص مراجعه شه.

  1. اشاره کردن به محل دقیق درد براتون سخت شده:

درد در قسمت های بالا یا پایین کمر ممکنه به خاطر عضلات یا مفاصل خاصی نباشه. وقتی که کمردرد شما یهویی ایجاد می شه بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین. اگه درد فک، حالت تهوع، خستگی زیادتر از اندازه یا تنگی نفس دارین حتما به یه دکتر متخصص مراجعه کنین تا شرایط شما بررسی بشه.

  1. کمردرد با سفتی و خشک شدگی صبحگاهی همراه شده:

داشتن درد و خشک شدگی در اوایل صبح یه موضوع طبیعیه اما اگه اینجور دردی بیشتر از نیم ساعت طول بکشه و با حرکت کردن بدتر شه ممکنه انگار آرتریت التهابی گرفتار شده باشین.این نوع التهاب حدود ۱.۴ درصد از جمعیت جهان رو درگیر خود کرده. اگه اینجور شرایطی درمان نشه می تونه حرکت کردن رو مشکل کنه. اسپوندیلیت آنکیلوزان (Ankylosing spondylitis) یعنی یه مریضی مفصلی پیشرونده، طولانی و خودایمنی که بیشتر ستون فقرات و استخون های لگن رو درگیر می سازه. مریض به دلیل التهاب و سفتی ستون فقرات ممکنه حالت «خم شدن به جلو» داشته باشه. این نوع مریضی خطر ایجاد مریضی های قلبی و سکته رو افزایش می دهد. بخاطر این نباید اون رو ندیده بگیرین. درمان این مریضی در برگیرنده داروهای بدون نسخه یا NSAIDای تجویز شده مثل اینفیلیکسیماب یا اتانرسپته که جلوی التهاب رو می گیرن.

  1. ممکنه در برابر شکستگی باشین:

اگه تازگیا حادثه ای داشتین، استروئیدهای خوراکی مصرف می کنین یا به پوکی استخون گرفتار هستین، کمردرد می تونه یه نشونه اخطار دهنده واسه وجود شکستگی باشه. در اینجور شرایطی بهتره بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنین. ممکنه شکستگی ستون فقرات رو تجربه کنین که به کاهش وزن ،تغییر وضعیت بدن و حتی مشکل در تنفس و هضم منجر می شه. در اینجور شرایطی بهترین کار مشورت با یه دکتر متخصص و شروع درمان مناسبه.

روشی موثر واسه خلاص شدن از کمردرد

چیجوری درد لگن رو درمان کنیم؟

مجله سلامت کمردرد