انواع هوش موثر بر زندگی و موفقیت

Eight Types of Intelligence Make the Entrepreneur

خودتون رو فردی باهوش می دونین؟ این باهوشی در کدوم یکی از جنبه های زندگی به شما کمک میکنه؟

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ هوش ۹ عامل داره اما در نظام آموزشی و مدارس بیشتر به هوش ریاضی توجه دارن و به شکل های جور واجور دیگه هوش قیمت چندانی داده نمی شه. مثلا اگه درس ریاضی یا زبون خارجی شما ضعیف باشه ممکنه استعداد شما در مورد های دیگه به عنوان یه مهارت قابل قبول پذیرفته شه اما در جامعه هوش به حساب نمی آید! اگر شمام فرد باهوشی هستین اما هوش شما در بخش ی سیستم آموزشی تعریف نشده.

در سال ۱۹۸۳ یه روانشناس آمریکایی به نام “هوارد گارنر” هوش رو در ۹ بخش دسته بندی کرد. در حالی که دیگه محققان هوش رو فقط به مهارت های فردی نسبت می دادن، گارنر توجه خود رو به نوع هوش معطوف کرد. این مهارت ها بنا به اعلام نظر ایشون در ۹ دسته ی زیر قرار می گیرند:

  1. ۱. هوش طبیعت گرایی

آدمایی که از این نوع هوش بهره مند هستن، نسبت به بقیه، طبیعت زنده مانند گیاهان و حیوانات رو با نگاه دقیق تری می بینن. ضمن این که وسایل بی جون هم از نگاه اون ها دور نمی موند. هوش طبیعت گرایی در جریان سیر تکاملی آدم به وجود آمده.

چون که گذشتگان ما اکثرا کشاورز یا شکارچی بوده ان و در روند رشد این مهارت ها، علمی مثل گیاه شناسی و مهارتی مثل آشپزی شکل گرفته. عده ای بر این باور هستن که در دنیای امروز از هوش طبیعت گرایی افراد استفاده ی خیلی مفیدی نمی شه و این هوش بیشتر صرف درک فرق مدل های اتومبیل، کفش، نوع آرایش و دیگر موارد مشابه می شه.

  1. ۲. هوش موسیقایی

هوش موسیقی به توانایی فرد در تشخیص قدم، ریتم، طنین و تن صدا مربوطه. بین موسیقی و احساس رابطه ی عمیقی هست؛ ضمن این که هوش موسیقایی با ریاضی هم وجوه مشترکی داره. بیشتر صاحبان این هوش، در حال زمزمه کردن یه آهنگ یا ضرب گرفتن هستن. اون ها نسبت به دیگر آدما به صداهای محیط حساسیت بیشتری نشون میدن.

  1. ۳. هوش ریاضی

هوش ریاضی به توانایی محاسبه، تعیین مقدار، بررسی فرضیات و انجام عملیات ریاضی رابطه داره. داشتن این هوش به ما قدرت می دهد تا با به کار گیری مفاهیم ذهنی و طرز فکر ظاهری، روابط و ارتباطات رو درک کنیم. آدمایی که در بخش ی ریاضیات هوش بالایی دارن، معمولا به الگوها، دسته بندی های جور واجور و روابط موضوعات با همدیگه علاقه مند هستن. اون ها دوست دارن خود رو درگیر مسائل محاسباتی و بازی های هدف دار کنن.

  1. ۴. هوش الهی

آدمایی که هوش الهی بالایی دارن، سوال های عمیقی رو مطرح می کنن. مسائلی مانند وجود آدم، معنی هستی، دلیل تولد و مرگ واسه اون ها باحال و رقابت برانگیزه.

  1. ۵. هوش میان فردی

هوش میان فردی به توانایی درک و تعامل موثر با بقیه رابطه داره. این هوش شامل ارتباطات موثر کلامی و غیرکلامی و توانایی جلب توجه دیگرونه. ضمن این که هوش میان فردی بالا باعث می شه که نسبت به رفتار و اخلاق افراد حساسیت نشون بدیم و توانایی سرگرم کردن اون ها رو داشته باشیم.

معلم ها، مددکاران اجتماعی، بازیگران و سیاست مداران در صورتی موفقن که بتونن هوش میان فردی خود رو بگن. جوانان و نوجوانانی که هوش میان فردی بالایی دارن همیشه می خواهند رهبری هم سالان خود رو مسوولیتشو قبول کنن و خوب می تونن با بقیه رابطه برقرار کنن و احساسات و انگیزه های اون ها رو بفهمن.

  1. ۶. هوش بدنی

هوش بدنی در مورد دستکاری اشیا و برخورداری از مهارت های بدنیه. این نوع از هوش به هماهنگی ذهن و بدن نیاز داره. ورزشکاران، رقاصان، جراحان و صنعتگران از جمله آدمایی هستن که هوش بدنی بالایی دارن.

  1. ۷. هوش کلامی

هوش کلامی توانایی در بیان منظور و توضیح احساساته. این نوع هوش به ما اجازه می دهد تا معنی کلمات رو درک کنیم و با به کار گیری مهارت کلامی ، به زبون خود منظورمون رو به مخاطب برسونیم. شاعران، رمان نویسان، روزنامه نگارا و سخنران های عمومی از جمله اقشاری هستن که هوش کلامی اون ها نسبت به بقیه بالاتره. افراد جوون و نوجوونی که هوش کلامی دارن به نوشتن علاقه مند هستن و از کارایی مانند کتاب خوندن، داستان گفتن و حل کردن جدول کلمات لذت می برند.

  1. ۸. هوش درون فردی

هوش درون فردی به شناخت فرد از خود، خواسته ها و احساساتش وابسته. وقتی کسی دارای هوش درون فردی باشه بهتر می تونه واسه آینده اش برنامه ریزی کنه چون که نسبت به خود شناخت کافی داره و می دونه چه چیزایی می خواهد و چه چیزایی رو نمی خواهد. هوش درون فردی تنها مربوط به رابطه فرد با خودش نیس بلکه رابطه با دیگه افراد رو هم در بر می گیرد.

نمونه ی روشن صاحبان این نوع هوش، روانشناسان، رهبران روحانی و فلاسفه هستن. نوجوانان و جوونایی که هوش درون فردی بالایی دارن، ممکنه خجالتی به نظر بیان. اون ها نسبت به احساسات خود تسلط کامل دارن و از انگیزه های داخلی بالایی بهره مند هستن.

  1. ۹. هوش فضایی

هوش فضایی به درک پدیده های دیداری مربوط می شه. آدمایی که هوش فضایی بالایی دارن، ابعاد رو بهتر از بقیه تخمین می زنند و در جهت شناسی قوی تر عمل می کنن.

اگر افراد در کشف هوش غالب خود کوتاهی کنن و فشار جامعه، علاقه مندی و راه حرکت اون ها رو انتخاب کنه، طبیعتا خسارات جبران ناپذیری به خود وارد کرده ان.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

دانستنی زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *