انواع مواد مخدر صنعتی جدید

تازگیا ماده مخدر صنعتی جدیدی به نام فلاکا در غرب رواج یافته که مشکلات جانبی شدیدی داره و شاید به زودی راهی کشورای دیگه هم می شه. به همین بهونه می خوایم مروری بر مخدرهای صنعتی داشته باشیم:

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر:گزارشا نشون میدن مخدر جدید (flakka) در ایالت فلوریدای آمریکا گسترده شده، طبق بعضی اخبار تایید نشده ایالتای اوهایو و تگزاس هم گرفتار این روانگردان خطرناک شدن. از این جهت که ظاهر فلاکا مثل دانه های کوچیک و رنگی داخل گلدانای دکوریه، به اون سنگریزه هم می گن. این ماده می تونه از راه تزریق، بلعیدن و دود کردن مصرف شده و موجب مشکلات رفتاری خطرناک و حتی کشنده شه.

در هفته گذشته، پلیس مردی رو دستگیر کرد که برهنه تو یه تقاطع می دوید و فکر می کرد افراد خیالی در حال تعقیب اون هستن. بعد از تحقیقات مشخص شد که ایشون از روانگردان فلاکا استفاده کرده. در ماه فوریه، پلیس فلوریدا مردی رو در دوربینای مدار بسته دید که بر اثر مصرف فلاکا میخواست شیشه های مقر مرکزی پلیس رو خرد کنه. در آخر، در ماه مارس فردی اهل فلوریدا، پس از مصرف فلاکا با یه فنس فلزی خود رو سوراخ سوراخ کرده بود!

اگه این وقایع شما رو به یاد اخباری میندازه که چند سال پیش با گسترش ماده مخدری به نام «نمک حموم» اتفاق افتادن، پر بیراه فکر نکردین. فلاکا و نمک حموم از نظر ترکیبات به هم در رابطه ان. در هر دوی این مواد، ترکیبات «آلفا PVP» به کار رفته که یه ماده مخدر شبه آمفتامینیه.

ماده آلفا PVP یه جور مخدر و محرکه که موجب بروز احساسات شادی، سرخوشی، و افزایش سطح هوشیاری و جنب و جوش می شه. به دلیل جدید بودن فلاکا، هنوز محققان مطمئن نیستن این ماده چیجوری بر مغز تاثیر میذاره و تا چه حدی اعتیادآوره. به مانند کوکائین و مت (شیشه)، فلاکا یه دوره گذار داره و بعد از تموم شدن این حالت گذار، احساسات خستگی و افسردگی به سراغ مصرف کننده میاد. این وضعیت منجر می شه افراد دوباره به مصرف روی بیارن تا به وضعیت هیجانی قبلی برگردن.

درست مثل کوکائین و مت، فلاکا اثراتی شیمیایی بر مغز مصرف کنندگان میذاره و مجبورشون می کنه هر بار اندازه بیشتری مصرف کنن تا به همون سطح هیجانی و سرخوشی قبلی برسن. به این صورت، کم کم مصرف بیشتر می شه و ممکنه به اعتیاد و اور دوز برسه.

با دیگر مواد مخدر صنعتی آشنا شید!

تفاوتای دو نوع مواد اعتیادآور یعنی مواد مخدر سنتی و محرک صنعتی و دلایل گرایش بیشتر جوانان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، مخصوصا شیشه قابل توجه و جالبه. مواد مخدر سنتی مثل تریاک، هروئین و بقیه فرآورده های طبیعی، معمولا دارای آثار و مشکلات جسمی زودرس و مشخصی هستن. به طور مثال فرد مصرف کننده به سرعت تکیده و لاغر می شه. لبای مشکی و رنگ پوست تیره، خم شدن قامت و چهره پژمرده، از دیگر علائم روشن و ظاهری معتادین به مواد مخدره.

مواد مخدر

اما مصرف کنندگان شیشه، به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم، زخمای احتمالی در گوشه های بغل دستی زبون و مقدار کمی لاغری، نشونه های جسمی مشخصی ندارن. پرحرفی، پرفعالیتی و پس از اون ناامیدی و افسردگی، جزئی از تغییرات رفتاری مصرف کنندگانه. بروز توهم و مشکلات شناختی و در نتیجه احتمال انجام رفتارای پرخطر، از مشکلات قطعی مصرف شیشه س که در درازمدت نمایان می شه. مصرف مواد مخدر سنتی نیاز به محل و وسائل خاصی داره، در حالی که مواد صنعتی رو میشه در هر محلی و با یه وسیله ساده و قابل حمل و مخفی کردن در جیب مصرف کرد.

مواد مخدر سنتی دارای بوی مخصوص و قابل تشخیص هستن، در حالی که مواد محرک صنعتی بیشتر دارای بو نبوده و دور و بری ها قادر به تشخیص اون نیستن. از همه بدتر و مهم تر اینکه مواد مخدر سنتی دارای علائم خماری یا محرومیت از مواد هستن؛ یعنی معتاد پس از گذشت ۴ تا ۱۲ ساعت از آخرین مصرف دچار علائم ناخوشایندی مثل آب ریزش از چشم و بینی، بی قراری، دردهای عضلانی، مشکلات گوارشی به صورت دل پیچه و اسهال و در آخر تشنج می شه اما در مورد مصرف شیشه معمولا مدتای طولانی و حتی تا یه ماه پس از آخرین مصرف، علائم محرومیت از مواد یا خماری بروز می کنه. به خاطر همین خونواده ها و دور و بری ها با احتمال خیلی کم می تونن اعتیاد عزیزان شون به شیشه رو تشخیص بدن و در صورت شک کردن، به دلیل نبود باخبر شدن از چگونگی خماری در شیشه تصور می کنن که فرد مورد نظر معتاد نیس چراکه دچار علائم خماری نشده. در ادامه نگاهی به نوعای جورواجور مواد صنعتی و خصوصیات اونا میندازیم.

کریستال

دى متامفتامین هیدروکلرید یا به زبون عامیانه کریستال یه ماده قوی، اعتیادآور، مخدر محرک و به شکل ترکیبى و مصنوعىه. کریستال به شکل بزرگ و شفاف و مانند کریستال هاى واقعى و به رنگ هاى صورتى، آبى و سبز یافت مى شه. این ماده هم اینکه در خیابون به اسامى «مت»، «تینا» و در بعضى مواقع «آیس» و «شیشه» شناخته شده. افرادى که در کارنامه خود به دنبال تنوع هستن رو به این ماده مى بیارن. کریستال بیشتر به صورت تفریحى براى بالابردن و وسعت دادن به لذات جنسى و در بعضى موارد براى بیدار موندن مصرف مى شه.

مانند دیگه شکل های جور واجور متامفتامینا، کریستال معمولاً به شکل هاى سیگارت، بلعیدنى، مایع خوراکى یا تزریقى و در موارد نادر حتى به صورت شیاف مقعدى مصرف مى شه. اثر کریستال هم مانند هر نوع ماده دیگرى در افراد جور واجور متفاوت و وابسته به عواملى چون اندازه، وزن، سلامت فرد، مقدار مصرف، روش استفاده و سابقه مصرف داره. هم اینکه عوامل محیطى تاثیر این ماده رو در فرد تحت تاثیر قرار مى دهد و اینکه فرد به تنهایى یا در جمع و در مهمانى مواد مصرف کرده باشه مى تونه در این تجربه تاثیر بزاره. کریستال یا شیشه محرک بسیار قوىه که فعالیت هاى مرکزى سیستم عصبى رو سرعت مى دهد. با اینکه گزارش کمى از مرگ و میر ناشى از مصرف مستقیم کریستال شده ولى باید این نکته رو روش زوم کرد که این ماده بسیار اعتیادآور و نسبت به دیگر آمفتامین هاى دیگه از نظر اجتماعى، عاطفى، روانى و حتى تحرکى آسیب بیشترى به فرد وارد مى کنه. استفاده دوز بالاى کریستال مى تونه موجب آسیب خطرناک در رگ هاى مغزى و در آخر مرگ شه. دیگه اثرات فیزیکى عادی ناشى از مصرف کریستال شامل موارد زیر ان: خشکى دهن، افزایش سرعت تنفس، سردردهاى غیر قابل تحمل، حالت تهوع، تعرق بیشتر از اندازه بدن، سرگیجه، بالارفتن فشارخون، بالارفتن گرما بدن ، تپش قلب، خشکى، سوزش و ترک لبا، بزرگ شدن مردمک چشم، سیاهى رفتن چشم، لرزش دستا و انگشتان. مصرف کریستال روى رفتار شخص هم تاثیر مى گذارد: افزایش حرکت هاى فیزیکى، نوعى حالت سرخوشى ، ناآرامى، اضطراب و دلواپسى، پرخاشگرى، خشونت و رفتار از روی دشمنی، بیخوابى شدید، حمله هاى ناگهانى ترس و اضطراب پارانویا (جنون سوءظن) همراه با توهم، نشاط و دلخوشى زیادتر از اندازه، پرچانگى، تکرار حرفا و کارهاى ساده، تغییر ناگهانى در رفتار و گفتار و مشکل در درک، مشکل و بى نظمى در وظایف کلیه و ریه، بى اشتهایى و در نتیجه سوء تغذیه و کم وزنى بیش از اندازه، مشکلات قلبى.

کراک

مواد شیمیایی کوکائین هیدروکلورید با نام کراک شناخته می شن. بعضیا از افراد گرفتار به این مواد با انجام عملیات شیمیایی خاصی هیدروکلورید رو از این مواد جدا می کنن که این عمل باعث تقویت و شدید اثر این مواد می شه. کراک فرم تقویت شده کوکایین به صورت جامده و به خاطر این کراک نام گرفته که موقع گرم شدن و استنشاق کردن می شکنه. با در نظر گرفتن این که این ماده به صورت آماده هست، افراد معتاد احتیاجی به لوازم شیمیایی واسه تقویت این مواد ندارن و می تونن اونا رو خیلی راحت در بسته هایی بیشتر ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرمی بخرند که هر بسته واسه ۲ تا ۳ استنشاق کافیه. در دهه ۷۰ میلادی کوکائین ماده بسیار گرانی بود و کمتر استفاده می شد ولی با ایجاد کراک ارزون قیمت، توان خرید این ماده آسون شد و عده خیلی از معتادان به سمت این مواد کشیده شدن. عواملی مثل راحتی مصرف و راحتی مخفی کردن این مواد هم باعث افزایش شدید به کار گیری اونا شد. اداره کل آزمایش قدرت مواد مخدر تخمین زده ان که قدرت کراک ۷۵ تا ۹۰ درصد قوی تر از کوکایینه. در زیر لیستی از اثرات جسمی کوکائین گفته شده: تغییر در فشار خون ضربان قلب و تنفس، حالت تهوع، استفراغ، اضطراب، تشنج، بیخوابی، بی اشتهایی که باعث سوء تغذیه و کم شدن وزن می شه، عرق سرد، باد کردن و خون ریزی پوسته غشا ماده مخاطی، بی قراری، آسیب به چاله بینی، آسیب به ریه و حمله های قلبی.

به دلیل اینکه کراک فورا وارد مغز می شه شانس ایجاد کما و مرگ خیلی زیاده. اثر کراک پس از ۵-۷ دقیقه فورا از بین میره و فرد معتاد می خواد فشار عصبی رو با استفاده بیشتر این مواد نابود کنه و این چرخه باعث ایجاد اعتیاد بیش از اندازه به این مواد می شه.

ال اس دی

ال. اس. دی. که نام کامل اون لیزرژیک اسید دی اتیل آمیده، از مواد توهم زاست که در قارچ ارگو هست. ال. اس. دی. دلیل ایجاد مشکل در اخلاق فرد می شه، شناخت جا و زمان رو دچار اختلال، فرد رو دچار خوشی بی جا، خودستایی، احساس سبکی و بی وزنی، هذیون و افسردگی کرده و ممکنه مصرف کننده رو به خودکشی و آدم کشی بکشونه. با مصرف ال. اس. دی. توهم های بینایی و شنوایی دست می دهد و اشباح خیالی جای خاصی تو ذهن فرد باز می کنن. به دلیل خاصیت توهم زایی شدید ال.اس.دی باید اون رو یکی از مواد بسیار خطرناک به حساب آورد که نسل جوون رو در برابر تهدید قرار داده.

اکستاسی

اکستازی از یه جور آمفی جفت و جور میشه و به شکل قرصایی به اشکال و اندازه های جورواجور گرد، کپسول و مایع هست. این ماده توهم زاست و معمولا با نشاسته، پودر تالک و رنگ، کافئین، آمفی تامین و افدرین ترکیب گشته و اثر اون ۲۰ دقیقه پس از مصرف ظاهر می شه. اکستاسی هم محرکه و هم توهم زا. افزایش انرژی و حس خوشی، شدید شدن اصوات و رنگا و احساسات تو ذهن فرد، افزایش ضربان قلب، افزایش اعتماد بنفس و خودستایی، احساس تهوع، اضطراب، احساس صمیمیت با بقیه، ساییدن دندانا به همدیگه، کاهش اشتها، تعریق، احساس شدید لذت، گرمی و شادی، از اثرات این روانگردانه و مصرف اون شما رو به رقصیدن وادار می کنه. چون بیشتر در کلوبا ازش استفاده می شه و به دنبال فعالیت شدید مانند رقصیدن، دلیل افزایش شدید گرمای بدن می شه و فرد واسه رفع تشنگی ممکنه آب فراوون بخوره که این خود دلیل رقیق شدن زیادتر از اندازه خون و از بین رفتن تعادل سدیم خون شده و موجب تورم اعضاء بدن مثل مغز و در آخر مرگ فرد می شه.

مواد مخدر

آمفیتامین

به شکل گرد سفید رنگ و یا خاکستری، کپسول یا قرصه و واسه اون که قابل دود کردن شه اون رو کریستالیزه می کنن. چگونگی مصرف این مخدر به صورت استنشاق، دود کردن، تزریق و یا حل درون مایعات خوراکیه و اثرات آنی اون مانند هیجان زدگی، اعتماد بنفس بالا، افزایش هوشیاری، ازدیاد انرژی، کاهش اشتها و بی خوابی ۳ الی ۴ ساعت بعد ظاهر می شه. درکوتاه مدت دلیل احساس اضطراب، افسردگی و خستگی پس از مصرف می شه و افزایش ضربان قلب و تنفس، مشکل در دید، خشکی دهن، سرگیجه و خشونت، مرگ یهویی و سکته قلبی از جمله اثرات بعدی اون هستش. مصرف آمفیتامین در دراز مدت دلیل توهم، وحشت زدگی، کاهش وزن، آسیب به مغز و حافظه، تشنج و مرگ می شه.

جی اچ بی

شکل ظاهری اون به صورت مایعی بی رنگ و بی بو داخل بطریهای کوچیک ویا به شکل کپسوله و چگونگی مصرف اش خوراکیه. مقادیر کم اون اثرات مثل الکل داره و مصرف زیادش به مانند اکستاسی عمل می کنه. تهوع، خواب آلودگی، احساس گم گشتگی، تشنج و مشکلات تنفسی از خطرات مصرف جی اچ بی ان.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

خبرگزاری مهر