انواع مدل های قیمت گذاری محصولات

choose-pricing-strategy

به گزارش آلامتو و به نقل از ibazaryabi.com؛ آمیخته محصول نه تنها تشکیل دهنده یه خط محصول جدا از هم هستش، بلکه شکل دهنده تموم اجناس موجود تو یه سازمانه. مثلاً شرکتی مانند P&G یا شرکت های مطرح و بزرگ خودروسازی مانند فولکس واگن یا جنرال موتور دارای چندین خط محصول و چندین واحد هدف دار کسب وکار در ساختار سازمانی خودشون هستن. هر محصول در داخل این ساختار، بخشی از این آمیخته محصول رو تشکیل می دهد. درواقع، چندین خط محصول کل آمیخته محصول دلخواه رو تشکیل می دهد.

ازاین رو، وقتی که می خواهیم در رابطه باقیمت گذاری آمیخته محصول تصمیم گیری کنیم، باید به اثر اون روی کل روش هدف دار قیمت گذاری و هم اینکه اثر اون روی چندین خط محصول دیگه هم توجه کنیم. اگه مثلاً برند داو Dove دارای چندین محصول در سبد اجناس خودشه، این اجناس می تونه بر ارزش خاص برند داو اثر گذاشته و موجب کاهش سودآوری خط محصول داو شه. اگه از اندازه سودآوری داو کم بشه، درآمد قابل تصرف واسه بازاریابی دیگه خطوط محصول اون هم کاهش پیدا می کنه. ازاین رو، باید از قیمت گذاری اشتباه درآمیخته محصول هر شرکت به هر قیمتی دوری کرد.

به طورکلی، شش مدل جور واجور واسه قیمت گذاری آمیخته محصول بوسیله شرکت ها و سازمان ها استفاده می شه که با به کار گیری اون از آمیخته محصول و خطوط محصول خودشون مراقبت می کنن که در ادامه به طور دقیق تر به بررسی هر کدوم از اون ها می پردازیم:

۱. قیمت گذاری خط محصول

مدل قیمت گذاری خط محصول وقتی مورداستفاده واقع می شه که قیمت های موجود تو یه خط محصول جور واجور بوده و درنتیجه مشتری مبادرت به خرید یکی از اجناس موجود در خط محصول مربوطه می کنه. اگه مثلاً فیلیپس خط محصولی از مخلوط کننده / خردکننده های جور واجور رو به بازار عرضه می کنه، در این خط دارای یه محصول در دامنه قیمت پایین، یه محصول با دامنه قیمت متوسط و یه محصول هم با دامنه قیمت بالاست، که به راحتی قادر به برآوردن نیاز هر کدوم از مشتریان خودش با یه سلیقه خاصه. وقتی که خواهان برنامه ریزی واسه قیمت گذاری آمیخته محصول خود هستین، باید حتماً به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که حتماً بازارهای هدف کل خط محصول خود رو پوشش داده باشین.

۲. قیمت گذاری ویژگی اختیاری

خیلی از اوقات یه شرکت ممکنه واسه اضافه کردن یه ویژگی اضافی هزینه ای اضافی رو به مشتری تحمیل کنه و قیمت رو درواقع براساس اون ویژگی اختیاری اضافه شده واسه مشتری محاسبه کنه. مثلاً هتل ها یا . . . واسه دید خوب و دلپذیر اتاق های خود از اینجور روش قیمت گذاری استفاده می کنن. به طور مشابه برند هیوندایی هم خودرو I20 خودشو در سه کلاس جور واجور با نام های Asta، Magna و Sportz عرضه می کنه که هر یک نسبت مدل قبلی یکم ارزون قیمت تره و یعنی مدل Asta نسبت به بقیه گران قیمت تره، یعنی هرچقدر ویژگی های قرار داده شده در خودرو بیشتر و بیشتر می شه، قیمت اون هم بالا و بالاتر می رود.

۳. قیمت گذاری محصول در اسارت

اگه به شرکت هایی مثل ژیلت و هیولِت پاکارد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، به خوبی متوجه می شید که با این روش قیمت گذاری به راحتی بازار تخصصی مربوط به خود رو تحتِ کنترل و تسلط خودشون درآورده ان؛ به این صورت که محصول اصلی رو (تیغ اصلاح و پرینتر) باقیمتی بسیار ناچیز به بازار عرضه می کنن و بعد قطعات پشتیبانی کننده از اون ها رو با حاشیه سود خوب و به نسبت بالا می فروشند. درواقع دستگاه های پرینتر بدون کارتریج شارژ و هم تیغ های اصلاح ه بدون تیغ های یدکی دیگه کاربردی ندارن. پس اگه حاشیه سود واسه این دو محصول بالا باشه، شرکت های مطبوع به راحتی قادر به عرضه اجناس اصلی باقیمت تموم شده یا حاشیه سود بسیار پایین هستن که روش ای خوب و جذاب واسه قیمت گذاری آمیخته محصول به حساب میاد.

۴. قیمت گذاری دوبخشی

وقتی به یه شهربازی مراجعه می کنیم، همیشه یه هزینه اولیه واسه ورود از شما دریافت می کنن و بعد واسه به کار گیری هر کدوم از دستگاه ها هزینه ای اضافی از شما طلب شده و در ازاء استفاده دوباره از هر دستگاه هم هزینه اضافی اما متفاوت دیگری رو از شما طلب می کنن. این روش قیمت گذاری با عنوان قیمت گذاری دوبخشی می شناسیم. هزینه ورودی اولیه واسه تعمیر و نگهداری کلی شهربازیه و هزینه دوم هم واسه تعمیر و نگهداری و سود به وجود اومده بوسیله به کار گیری هر کدوم از دستگاه ها هستش. روش ای مشابه در شرکت های ارائه کننده خدمات مخابراتی در جریانه که در اول هزینه ای رو به صورت ماهیانه از شما طلب می کنن و بعد هزینه ای اضافه بر اون براساس اندازه مصرف شما دریافت می کنن.

۵. قیمت گذاری محصول فرعی

قیمت گذاری محصول فرعی رو می توان خیلی ساده با به کار گیری مثال نفت خام توضیح داد. شرکت هایی مثل بریتیش پترولیوم و شِل عموماً حجم خیلی بالایی از نفت خام رو مورد معامله قرار میدن و از طرفی عرضه کننده کالاهایی پایانی مثل روغن و بنزین به بازار مصرف هستن. پس قیمت گذاری مواد و خام و اجناس فرعی حاصل از اون باید به صورت جور واجور تعیین شه و عموماً این قیمت براساس هزینه تولید محصول فرعی یا جانبی جفت و جور می شه. یه روش قیمت گذاری مشابه هم واسه تولید روغن نارگیل مورداستفاده قرار می گیرد که در اون نارگیل باقی مونده غنی از فیبر بوده و عنوان یه جور کود مورداستفاده قرار می گیرد. نیشکر هم واسه تولید شرکت مورداستفاده قرار می گیرد، اما پس از تولید شکر چوب و ساقه نیشکر به تولیدکنندگان لوازم چوبی به عنوان ماده اولیه و مصرفی فروخته می شه.

۶. قیمت گذاری اجناس به صورت بسته بندی

به طور عمومی بیشتر قیمت های خط محصول براساس یه محصول اصلی تعیین می شن، اما قیمت گذاری اجناس به صورت بسته بندی براساس مجموعه ای از چندین محصول شکل می گیرد. در انتهای هر هفته فرضی به راحتی می تونید تماشاگر جادوی قیمت گذاری اجناس به صورت بسته بندی با مراجعه به بخش تخفیف های فروشگاه ها یا اعلان های عمومی باشین.

مثلاً یه فروشگاه خرده فروشی ممکنه یه بسته روغن خوراکی رو به صورت رایگان در کنار خرید دو بسته روغن خوراکی دیگه عرضه کنه، یا مثلاً در ازاء خرید هر دو عدد تی شرت یه شلوار جین رو به صورت رایگان ارائه کنه. این روش هم یه جور قیمت گذاری آمیخته محصول به حساب میاد که جهت عرضه و واردکردن اجناس بیشتری در بازار مصرف باقیمت کمتر مورداستفاده قرار می گیرد. حاشیه سود حاصل ازاین روش فروش کمتر از فروش در حالت عادیه، اما اندازه ایجاد نقدینگی به مراتب بیشتره و امکان نقد شوندگی بیشتری رو واسه اون برند ایجاد می کنه. این روش عموماً بوسیله استارت آپا مورداستفاده قرار می گیرد و بسیار موردتوجه اون هاست.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

آی بازاریابی