انواع مختلف جوش صورت

Acne

قبل اینکه به دنبال درمان جوش صورت خود باشین باید با نوعای جورواجور اونا آشنا شید.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ می تونین یه جوش چرک دار رو از یه جوش عادی تشخیص بدید؟ به چه دلیل فقط روی چانه تون جوش می زنه؟ میدونیم که تموم آکنه ها برابر نیستن واسه همینه که دونستن اطلاعات پایه ای درباره جوشا کمک می کنه بتونین به بهترین شکل از روی پوست خود پاکشون کنین.

جوش وقتی اتفاق میفته که غدهای چربی فعال می شن

با اولین جوشای خود در دوران بلوغ مواجه میشین. این دوره وقتیه که غدد آدرنال شروع به ترشح هورمونایی می کنن که باعث فعال شدن غدهای چربی دار می شن. حتی با اینکه چربی روان کننده ای طبیعیه که از پوست مواظبت می کنه، تحت شرایط خاص، سلولای نزدیک به سطح دهانه غدد چربی دار رو می بندن و در زیر اونا باعث تجمع چربی می شن. این چربیا رشد باکتریا رو که روی پوست هر شخصی زندگی می کنن تحریک می کنه. این باکتریا خیلی ساده افزایش می شن و باعث می شن پوست دورو برشون دچار التهاب شه.

دو نوع اصلی جوش چرک دار هست

بدیش اینه جوشای چرک دار زیادی هست، اما دو نوع شایع اون عبارتند از کومدون و ضایعات التهابی. کومدونا سر مشکی و سر سفید هستن در حالی که التهابیا قرمز، بالا اومده و کیستی شکل هستن. سر سیاه ها و سر سفیدها از پایه منافذ بسته شده ای با روش هایی سفید یا مشکی هستن. جوشای التهابی قرمز، بالا اومده و بعضی وقتا هم درآور هستن.

جوش به سه نوع دسته بندی می شه

ناچیز، متوسط و شدید اصطلاحاتی هستن که اگه معمولا از جوش رنج می برید زیاد شنیدین. اگه تنها تعدادی سر مشکی و سر سفید داشته باشین از نوع ناچیز رنج می برید، اگه این مقدار زیادی سر مشکی، سر سفید و جوش التهابی داشته باشین متوسطه و اگه بر آمدگیای زیاد کیستیک زیر پوست خود داشته باشین نوع جوش تون شدیده.

یه جوش همیشه جوش نیس

قبل اینکه به دنبال بهترین راه واسه بازسازی جوش خود باشین، خیلی با اهمیته نوع جوشی که تجربه اش می کنین رو بدونین. اگه التهاب درست نزدیک سطح باشه دچار جوش چرک دار شدین، اگه عمیق تر باشه، بازم یه جوشه اما از نوع کیستیک. اگه چربی بتونه به سطح نفوذ کنه نتیجه جوش سر سفیده، اما اگه چربی اکسید شه از سفید به مشکی تغییر می کنه و نتیجه جوش سر سیاه س.

نوعای جورواجور جوش به درمانای متفاوتی نیاز دارن

آکنه های ناچیز و متوسط رو معمولا میشه با اجناس بدون نیاز به نسخه و درمانای مراقبت از پوست بالینی میشه درمان کرد. اما کسی که از جوش شدید رنج می بره باید بوسیله یه متخصص پوست معاینه شه. کارشناسان پوست پیشنهاد می کنن شستشوی مرتب با تمیز کننده ای بدون روغن و مرطوب کرن پوست با فرمولی بدون روغن ضد جوش کلید اثبات پوستی بدون آکنه س. اگه یه یا هر دوی اونا ( تمیز کننده و مرطوب کننده ) شامل آلفا هیدروکسی اسیدا از جمله اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک باشن بهتر می شه چون این اسیدا سدایی که باعث می شن پوست مرده در جای خود گیر کنن و منافذ پوست بسته شه ، حل می کنن. تا می تونین این جوشای سر سفید رو نترکانید. بگذاریدش بردوش متخصص. جوشای سر مشکی و سر سفید روی سطح پوست هستن پس می تونین خیلی راحت با بخار یا وسائل مانیکور حذفشان کنین. اما بعضی جوشا که در عمق هستن رو اول باید با سوزن باز کرد و کیستا به تزریق استروئید نیاز دارن.

جوشا کجا مهم می شن

کارشناسان بر این عقیده هستن که شایع ترین جاهایی که جوش می زنیم صورت، قفسه سینه، شونه ها و کمره. آلرژی، حساسیت به غذا، کمبود خواب و برنامه غذایی ضعیف همه می تونن باعث بروز جوش در این نقاط شن. مثلا نوع شستشوی بدن یا مواد شوینده لباس شویی یتان ممکنه عامل جوش زدن کمر، شونِه یا قفسه سینه تون باشن.

به چه دلیل صورت جوش می زنه

بسته به اینکه جوشا ممکنه کجای صورت باشن، می تونن نشون دهنده نبود تعادل دستگاه گوارش و تنفسی و هم اینکه نبود تعادل هورمونی باشن. جوشا هم اینکه می تونن نشونه کبد یا کلیه سمی، فشار خون بالا عفونت باکتریایی و مریضی هم باشن. جوش زدن روی چانه و پیشونی معمولا با مشکلات معده و دستگاه گوارش همراه س. منطقه چانه مربوطه به روده کوچیک و ممکنه نشون دهنده تجمع سموم و یا ضرورت به کار بردن فیبر بیشتر در برنامه غذایی باشه. جوش زدن منطقه پیشونی می تونه نشون از کم آبی بدن و یا آلرژی به غذاهای پروتئینی باشه. جوشای روی گونه معمولا به دلیل مشکلات تنفسی به وجود میان. ممکنه در این مناطق مقدار پاره شدگی مویرگا زیاد شه، مخصوصا اگه سیگار بکشین. اگه مستعد به آلرژی باشین هم ممکنه در این مناطق دچار جوش شید. اگه نزدیک به خط مو جوشای سر سفید و سر مشکی رو تجربه کردین ممکنه دلیل اجناس مربوط به مویی باشه که استفاده می کنین.

سن هم در بروز جوش نقش اجرا می کنه

نوجوانان بیشتر در برابر جوش زدن در منطقه پیشونی ، چانه، بینی و دور و بر دهن هستن. این در حالیه که خانمای بالغ ممکنه در مناطق پایین صورت و خط فک تجربه کنن. کارشناسان بر این عقیده هستن که هورمون در این الگو نقش مهمی رو اجرا می کنه.

برنامه غذایی تون رو یادتون نره

دلایل اولیه ای هست که غذاهایی خاص باعث جوش زدن می شن. کارشناسان تغذیه قبول دارن که برنامه غذایی پر از لبنیات، قند و چربیا ممکنه باعث افزایش عکس العمل التهابی در بدن شن که ممکنه تعادل pH پوست رو خراب کنن و منتهی به جوش شن. اما در آخر، اینکه چیجوری پوستتون به چیزی که می خورید عکس العمل نشون میده فقط به ساختار شخصی خودتون بستگی داره. در واقع ممکنه آدمایی رو ببینین که برنامه غذایی واقعا بدی دارن اما به سختی می تونین یه جوش روی پوستشون پیدا کنین.

چیجوری جوشهای سرسیاه بینی رو پاک کنیم؟

چیجوری لکه های صورت رو از بین ببریم؟

نابود کردن جوشای بلوغ جوش روی بینی جوش صورت درمان جوش سر سفید درمان سریع جوش صورت دکتر کرمانی مهم ترین عوامل جوش زدن صورت