انواع شخصیت حسود، خوش بین، اعتمادکننده، بدبین

0 Comments

طبق مطالعه ای که در مجله Science Advances منتشر شده، ۹۰ ٪ کل جمعیت انسانی رو میشه به چهار نوع شخصیت اصلی طبقه بندی کرد: خوش بین، بد بین ، زودباور و حسود.

حسود بیش ترین جمعیت رو این وسط به خود اختصاص میده و ۳۰ درصد کل جمعیت رو تشکیل می دهد. خوش بین، بدبین و زودباور هر کدوم ۲۰ درصد هستن. ۱۰ ٪ بقیه افراد ، ترکیبی از هر چهار نوع هستن.

چیجوری این مطالعه با این اعداد و ارقام انجام شد؟

طبق گزارش های علمی، محققان دانشگاه کارلوس III مادرید، ۵۴۱ داوطلب تصادفی رو جمع بیاری کرده و با به کار گیری تئوری بازی اطلاعات دریافتی از اونا رو مثل سازی کردن. نظریه بازی یه سیستم مدل سازی ریاضی واسه رفتار انسانه. نظریه بازی چگونگی تعامل افراد با هم، وقتی که باید با همدیگه کار کنن تا یه مشکل رو حل کنن، آزمایش می کنه. این جاییه که چهار نوع شخصیت بالا وارد بازی می شن: افراد وقتی که مجبور می شن با ناشناس ها تصمیم گیری کنن، خوش بین، بدبین، زودباور و یا حسود هستن.

با به کار گیری این ایده، محققان، داوطلبان رو با ترکیبات تصادفی جفت کردن تا چندین دور از چهار بازی معمای زندانی یا دوراهی زندانی (Prisoner’s Dilemma) ، شکار گوزن ( Stag hunt) ، snowdrift و بازی هارمونی (Harmony Game) رو بازی کنن. تموم بازی ها ، بازیکنان رو مجبور به انتخاب بین هم کاری یا خیانت به شریکی که با اون ها جفت شده ان، می کنن.

چیزی که محققان در طول دوره بازی های این بازی ها کشف کردن این بود که داوطلبان انتخاب های منطقی نمی کردن – یعنی، اون ها همیشه گزینه ای رو که به نفع شون بود، انتخاب نمی کردن. عوضش، داوطلبان به خاطر اعتقادات شخصی خود به جای هر گونه انگیزه ای در بازی، واسه هر بازی به شریک خود خیانت می کنن. این مطالعه توضیح می دهد:

گروهی وجو داره که بیشتر در HG همکاری می کنه، گروه دوم که در هر دو HG و SG همکاری می کنه و سومین همکاری در HG و SHه. بازیکنان در گروه چهارم در همه بازی ها همکاری می کنن و در آخر، یه گروه کوچیک پیدا می کنیم که به طور تصادفی تقریبا با احتمال تقریبی ۰.۵ در همه جا همکاری می کنه.

واسه هر گروه، یه ستون یه بازیکن واسه گروه مشابه خود رو نشون می دهد، در حالی که چهار ردیف نشون دهنده چهار ارزش همکاری متوسط هستن.

یافته های حیرت انگیز هستن، به خاطر این که تصمیمات همکاری در پیش گرفته شده.. بزرگ ترین حیرت زدگی این مطالعه این بود که این تی پ های شخصیتی به طور ارگانیک از داده ها ظاهر شدن. افراد داوطلب به طور طبیعی شخصیت های خوش بین، بدبین، زودباور و حسود رو از راه تعاملات خود ساختن. محققان خیلی راحت اون ها رو ” با موشکافی داده ها با یه الگوریتم گروه بندی بدون نظارت، شناسایی و برچسب گذاری کردن. ما نتیجه گرفتیم که همه افراد با اندازه خیلی از ثبات رفتاری ( حسود، خوش بین، بدبین و زودباور ) با فقط بخش کوچیکی از موضوعات نامشخص مطابقت دارن.

Yamir Moreno یکی از محققان دانشگاه زاراگوزا در نشریه مطبوعاتی میگه : ” یافته های بر علیه نظریه های خاص پیش می رود ” که بیان می کنه که آدم ها به طور کامل منطقی عمل می کنن و پس باید در طراحی دوباره سیاست های اجتماعی و اقتصادی و هم افراد درگیر در همکاری توجه داشته باشن. [ این مطالعه ] مهمه چون نظریه های موجود در رفتار آدم رو با دادن پایه تجربی به اون ها بهبود می بخشه.” و این یعنی ریاضی می تونه شخصیت ما رو به حدی پیش بینی کنه.

در آخر نتیجه اینکه: ما فقط جمع تعاملاتمان با بقیه نیستیم؛ بلکه ما کسائی هستیم که با انتحاب هامون خودمون رو معرفی می کنیم.

خصوصیات افراد خوشبین

شخصیت شناسی براساس عکس پروفایل تلگرام

روانشناسی شخصیت شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *