انواع سرطان و علائم آن

آشنایی با علائم اصلی سرطان خیلی با اهمیته حتی اگه فکر میکنین هیچ وقت به این مریضی گرفتار نمی شید تلاش کنین این مقاله رو واسه یه بار بخونین:

به گزارش آلامتو به نقل از everydayhealth؛ سرطان یه واژه گسترده س که واسه توصیف خیلی از مریضی های جور واجور به کار می رود. کلا، سرطان وقتی اتفاق می افتد که سلول های غیر طبیعی در بدن شما از کنترل خارج شن و سلول های طبیعی رو از بین می برن.

این مریضی تقریبا ممکنه در هر جایی از بدن شروع شه. سرطان می تونه تو یه نقطه بمونه، یا در تموم بدن شما گسترش یابد. بعضی از سرطان ها به آرومی رشد می کنن در حالی که یه سری های دیگه به سرعت رشد می کنن.

با در نظر گرفتن جایی در بدن که سرطان از اون شروع می شه، نامگذاری می شه، مثلا سرطان سینه، در بافت سینه شما شروع می شه. خیلی از سرطان ها تومورهای جامد تشکیل می بدن که رشد بافت رو تشکیل می بدن. اما سرطان های خونی، مانند لوسمی، کلا به عنوان تومور رشد نمی کنن؛ اون ها در شکل سلول های تکی باقی می مانند.

تومورها می تونن بدخیم (سرطانی) یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشن.

گسترش: سرطان یه مریضی شایعه

طبق گزارش موسسه سرطان ملی، هر ساله بیشتر از ۱.۶ میلیون مورد جدید سرطان در آمریکا تشخیص داده می شه. حدود ۵۹۷،۶۹۰ نفر هرساله بخاطر دچار شدن به یکی از شکل های جور واجور سرطان جون خود رو از دست می بدن.

هم اینکه اطلاعات نشون میدن که بیشتر از ۳۸ درصد از مردان و زنان در نقطه ای از زندگی شون در برابر یه نوع سرطان قرار می گیرن. پس از مریضی قلبی، سرطان دومین دلیل مرگ در این کشوره..

هر کسی ممکنه سرطان بگیره، اما با افزایش سن شما خطر اتلا به سرطان هم بالا میره. تقریبا از هر ۱۰ نفر گرفتار به سرطان ۹ نفر ۵۰ ساله یا بیشتر تشخیص داده می شن.

خبر خوب اینه که اندازه باقی موندن واسه خیلی از شکل های جور واجور سرطان ها به دلیل پیشرفت در غربالگری و درمان افزایش می یابد.

عامل ژن: چیجوری سرطان اتفاق میفته

سرطان یه مریضی ژنتیکیه، یعنی این مریضی از راه تغییراتی در ژن هایی ایجاد می شه که رشد سلول ها رو کنترل می کنن و در بدن شما تقسیم می شن. این تغییرات ژن، که بعضی وقتا “جهش ” نامیده می شن باعث تغییرات مختلفی می شن که می تونن یه سلول سرطانی رو بسازن.

قرار گرفتن در برابر مواد مضر مانند مصرف دخانیات یا تشعشع می تونه به DNA شما آسیب رسونده و باعث ایجاد تغییراتی در ژن ها شه. دیگه عوامل سبک زندگی مانند قرار گرفتن در برابر گسترده آفتاب می تونه منتهی به جهش شن.

فقط به خاطر این که شما با یه جهش خاص متولد شده اید، همیشه تضمین نمی کنه که شما سرطان رو گسترش میدید. تنها ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان ها نتیجه مستقیم از جهش وراثتی از یه والده. معمولا جهش های ارثی و اکتسابی در کنار هم واسه ایجاد سرطان کار می کنن. مثلا، شما ممکنه یه ژن از پدر و مادر خود به ارث ببرین که باعث می شه وقتی که در برابر دود دخانیات قرار بگیرین، سرطان گسترش پیدا می کنه.

متاستاز: وقتی که سرطان گسترش پیدا میکنه.

سرطان می تونه از منطقه ای که شروع شده به بقیه نقاط بدنتون گسترش یابد. این روند رو متاستاز یا مهاجرت سلولای سرطانی از یه بافت به بافت دیگه می گن.

متاستاز سرطان می تونه خیلی از اندام های بدن شما رو تحت تاثیر بذاره، اما هنوز همون نوع سلول های سرطانی رو به عنوان سرطان اصلی در خود داره. پزشکان، سرطان شما رو براساس موقعیت اولیه خود اعلام می کنن. پس، سرطان لوزالمعده که به کبد شما سرایت کرده است هنوز به سرطان لوزالمعده معروفه.

وقتی که سلولای متاستاز در زیر میکروسکوپ مشاهده می شن، مثل سلولای سرطانی اصلی هستن.

وقتی سرطان گسترده شه، درمان واسه پزشکان سخت تر می شه.

عادی ترین شکل های جور واجور سرطان

سرطان پوست با عنوان سرطان های غیر ملانومایی (non melanoma) ، شایع ترین شکل سرطانه که هر ساله حدود ۳ / ۳ میلیون نفر رو تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان پستون مورد بعدی به دنبال سرطان ریه و سرطان پروستاته.

بقیه سرطانای عادی عبارتند از:

 • سرطان کولون و رکتوم
 • سرطان خون
 • سرطان کبد
 • سرطان مثانه
 • سرطان پوشش داخلی رحم یا آندومتر
 • سرطان کلیه
 • ملانوما
 • سرطان لنفوم غیر هودکین
 • سرطان لوزالمعده یا پانکراس
 • سرطان تیروئید

سرطان در شکل های جور واجور مختلفی از بافتای بدن شروع می شه. سرطان می تونه در هر جایی در بدن شما اتفاق بیفته. شکل های جور واجور مختلفی از سرطان ها هست و هر نوع هم زیر مجموعه های خاص خودشو داره که ممکنه دکترها به طور متفاوتی با اون ها بر بخورن.

سرطانا هم به دسته مختلفی تقسیم می شن، از جمله این طبقه بندی میشه به موارد زیر اشاره کرد:

کارسینوما : کارسینوما شایع ترین نوع هستن. اون ها بوسیله سلول های اپی تلیال که در داخل و خارج بدن قرار می گیرند، شکل می گیرند. کارسینوماها رو میشه به زیر شاخه های زیر تقسیم کرد:

 • آدنوکارسینوما در سلولای اپیتلیالی که مایع یا مخاط رو ایجاد می کنن، رشد می کنن. سرطانای سینه، روده بزرگ و پروستات آدنوکاردینوم هستن.
 • کارسینوم سلول بازال در لایه زیرین پوست شروع می شه.
 • کارسینوم سلول سنگفرشی در سلول های اپی تلیال ، که درست زیر سطح خارجی پوست قرار دارن، شکل می گیرن. سلولای سنگفرشی ارگانای جور واجور مانند روده، معده، مثانه، ریه ها و کلیه ها رو تشکیل میدن.
 • سرطان سلول گذار تو یه نوع بافتی به نام اپیتلیوم گذرا تشکیل شده. سرطانای مثانه، قلب و یا کلیه ها بعضی وقتا سرطان سلول گذار هستن.

سارکوما در استخوانا و بافتای نرم (عضلات، رگای خونی، چربی، تاندونا، رباطا، یا عروق لنفاوی) بدن شکل می گیرن. استئوسارکوم عادی ترین نوع سرطان استخوانه. سارکوم نرم بافتی شامل سارکوم کاپوسی، لیپوسارکوم و… است.

لوکمیا: سرطانایی که در سلولای تشکیل دهنده خون شروع می شن، لوکمیا هستن. اونا معمولا تومور رو تشکیل نمی دن، بلکه در خون و مغز استخون رشد می کنن.

لنفوم: لنفوم سرطانایی هستن که از لنفوسیتهای طبیعی که از سلولهای سفید خون عفونی هستن که بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستن، تولید می شن. لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هودکین دو نوع اصلی هستن.

ملانوما: این سرطانا در سلولایی به نام ملانوسیتا که به پوست شما رنگ میدن، درست می شن. بیشتر وقتا ملانوما روی پوست شکل می گیرن اما می تونن در نقاط دیگه مانند چشم هم رشد کنن.

میلوم مولتیپل (Multiple Myeloma): یه جور سرطان خونه که از سلول های پلاسما که یه جور سلول ایمنی هستن، جدا شدن.

تومورهای مغزی و نخاعی: این تومورها در سیستم عصبی بدن تشکیل می شن.

تومورهای نورواندوکرین: در سلولایی تولید می کنن که هورمونا رو به خون شما آزاد می کنن.

تومورهای کارسینوئید: این یه نوع تومور عصبی عضلانیه که معمولا در مقعد و روده کوچیک پیدا میشه.

تومورهای سلولای بنیادی: تومورهای سلولای بنیادی در سلولای تولید مثل (تخم یا اسپرم) بدن شما شروع می شن.

زندگی با سرطان

سال ها پیش، افراد گرفتار به سرطان مدت زیادی دووم نمی آوردن و این مریضی افراد گرفتار رو از پای در می آورد. اما امروزه با در نظر گرفتن پیشرفت های پزشکی، چشم انداز این مریضی به طور قابل توجهی در سال های گذشته بهتر شده است.

امروزه حدود ۱۵ میلیون نفر در آمریکا با سرطان زندگی می کنن. در سالای گذشته، جنبشای آگاهی سرطان به شکل های جور واجور سرطانا توجه کردن.

ممکنه یه نوار سرطان رو دیده یا استفاده کرده باشین تا از خودتون و یا عزیزانتون به عنوان بخشی از مقابله با سرطان پشتیبانی کنین. این برنامه ها به افزایش بودجه لازم واسه تحقیقات و پیشرفت دارو کمک می کنن.

عوامل خطر واسه سرطان چیه؟

سرطان یه مریضی نیس، بلکه چندین بیماریست که هر کدوم از اونا به مراقبت و روش هدف دار درمان خاص خود نیاز داره. اما یه چیز در مورد سرطان خیلی راحت قابل درکه: پیشگیری بهتر از درمانه.

حال براتون سواله که چیجوری از این مریضی پیشگیری کنین؟ با دوری از عومل خطر

پزشکان در مورد اینکه چی می تونه موجب دچار شدن به سرطان شه، به شما اطلاعاتی میدن و شما باید از این علایم دور باشین. سیگار کشیدن در بالاترین جایگاه این عوامل قرار داره. این کار دلیل اصلی سرطان ریه و بیشتر از دوازده سرطان دیگه س.

رژیم غذایی ناسالم، چاقی، از دست دادن ورزش، مصرف الکل زیاد و قرار گرفتن در برابر نور خورشید از دیگر عوامل بالقوه دچار شدن به سرطانه. از عوامل خطر بدونین، از اونا دوری کنین و از دچار شدن به سرطان جلوگیری کنین.

علائم و نشونه های سرطان چیه؟

دونستن نشونه ها و علائم سرطان می تونه به شما و دکتر تون در تشخیص زودتر کمک کنه تا هرچه زودتر سرطان درمان شه و این می تونه شانس موفقیت درمان رو زیاد کنه.

نشونه های سرطان شامل مواردی مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، تب و عرق شب هنگام، خستگی شدید و خونریزی غیرقابل توضیحه.

هیچ کدوم از این نشونه ها نباید موجب نگرانی فوری شن؛ اون ها همیشه به این معنا نیستن که شما سرطان دارین. بعضی از اون ها می تونن به وجود اومده بوسیله مریضی های به طور کامل بی ربط به سرطان باشن. اما هرچه بیشتر بدونین، و هرچه زودتر به دکتر تون مراجعه کنین، احتمال بیشتری هست که شما و دکتر بتونین نشونه های سرطان رو تشخیص داده و شروع به درمان کنین.

بعضی از سرطان ها می تونن بدون هیچ نشونه یا علامتی که واسه شما یا دکتر شما رو باشه، رشد کنن. واسه پیدا کردن این سرطان ها، محققان شکل های جور واجور مختلفی از وسایل غربالگری رو پیشرفت داده ان که می تونن حضور سرطان رو قبل اینکه شناخته شده باشن، نشون بدن.

در بین سرطان ها واسه سرطان های سینه، روده، راست روده یا مقعد، ریه و دهانه رحم غربالگری در دسترسه.

مهمه یادتون باشه که غربالگری و تشخیص دو چیز متفاوت هستن. نتیجه مثبت در تست غربالگری به این معنا نیس که شما سرطان دارین. اما بیشتر به این معنیه که شما واسه تشخیص قطعی به تست های بیشتری نیاز دارین.

واسه تشخیص سرطان از چه آزمایشایی استفاده می شه؟

اگه شما با یافته های مثبت در آزمون غربالگری مواجه شدید، نگران نباشین! واسه بعضی از سرطان ها، پزشکان وسایل تشخیصی خوبی دارن که می تونن بالاتر از غربالگری برن و به شما بگن که سرطان دارین یا نه.

تصویر ورداری از وسیله مشترکیه که واسه تایید یافته های مشکوک در طول غربالگری سرطان ازش استفاده می شه. این وسط میشه از اسکن CT، اشعه ایکس، MRI و ماموگرافی نام برد.

یکی دیگه از وسیله تشخیص چیزیست که به عنوان آندوسکوپی شناخته می شه، در این روش پزشکان یه لوله رو درون بدن قرار میدن تا نگاه دقیق به دور و بر بیاندازند و ببینن می تونن تومورها رو تشخیص بدن یا خیر.

و یه وسیله سوم بیوپسی به معنی نمونه ورداری از بافتا هستش که در اون پزشکان نمونه کوچیکی از بافت شما رو واسه جستجوی سرطان در نظر می گیرند. بعضی از تست ها دقیق تر از بقیه هستن، اما همه اون ها می تونن به تشخیص کمک کنن.

راهنمای درمان، یه مرحله از سرطانه!

وقتی که سرطان تشخیص داده می شه ، شما و دکتر تون می خواهید بدونین که سرطان تا چه حد پیشرفت کرده است. وسیله تشخیصی اون رو زود تشخیص داده؟ یا در مرحله ایه که مدت خیلی از اون گذشته و در سراسر بدن توسعه یافته؟

مرحله ۱ به این معنی تشخیصه که مشخص می شه شما سرطان دارین. مرحله ۲ و مرحله ۳ به این معنیه که تومور رشد کرده و شروع به گسترش در بافت های دور و بر کرده است. مرحله ۴ به این معنیه که سرطان در تموم بخش های بدن گسترش پیدا کرده. هر نوع سرطان یه سیستم مرحله بندی جدا از هم داره و تفسیر مرحله سرطان می تونه سخت باشه. آنکولوژیست یا متخصص سرطان می تونه معنی مراحل شما رو توضیح بده.

یه انبار اسلحه واسه درمان سرطان هست

انکولوژیستا یه انتخاب وسیع و رو به رشد از درمانایی دارن که حالا می تونن واسه مقابله با سرطان استفاده شن. خیلی از بیماران گرفتار به سرطان می تونن توقع داشته باشن که بسته به نوع سرطان مرحله ی اون، ترکیبی از درمان ها رو دریافت کنن.

واسه نابود کردن تومورها میشه از جراحی استفاده کرد و شیمی درمانی و پرتو درمانی می تونه واسه نابود کردن سلولای سرطانی استفاده شه. بعضی وقتا بیماران تموم سه روش درمان رو دریافت می کنن.

ایمونوتراپی یه گزینه درمانی جدیدتره که در اون درمان توانایی سلول های ایمنی بدن رو افزایش می دهد تا سلول های سرطانی رو تشخیص داده و به اون ها حمله کنه. یکی دیگه از درمان های جدید ، درمان هدفمنده که در اون پزشکان مستقیما به ژن ها و یا مسیرهای شیمیایی که رشد سرطان رو تحریک می کنن، حمله می کنن. درمان های جدید و درمان های هدف دار هر ساله در حال پیشرفت هستن.

روش درمانی CAR T-cell: به کار گیری سیستم ایمنی بدن

یکی از جدیدترین شکل های درمان سرطان ، درمان شخصی سازیه. این شکل، درمانیه که به طور منحصر به فرد واسه تومور مریض ایجاد شده است.

در روش درمانی CAR T-cell سلول های ایمنی خاص ای به نام سلول ه ای T از جریان خون مریض استخراج می شن و با اضافه کردن یه گیرنده آنتی ژن که به اون ها کمک می کنه، سلول های سرطانی مریض رو هدف بذارن. بعد این سلول های T مهندسی شده به مریض برگردونده می شن. بیشتر تحقیقات شخصی سازی در آزمایش های بالینی مورد بررسی قرار می گیرند.

مراقبت تسکینی می تونه به سهولت مریضی کمک کنه

همونطور که هر کسی که تحت درمان سرطان قرار داره می تونه به شما بگه، درمان می تونه سخت باشه و بعضی وقتا می تونه اثرات جانبی خطرناکی داشته باشه. درمان این علائم می تونه زندگی بیماران رو بهتر کنه در حالی که اون ها و پزشکان در تلاش واسه خلاص شدن از سرطان هستن.

اینجور درمانی به عنوان مراقبت های آرامش دهنده یا مراقبت های حمایتی منسوبه. این درمان ها شامل دارو، پشتیبانی عاطفی، فوت وفن های ریلکس سازی و تمدد اعصاب، پشتیبانی تغذیه ای و… است. این نوع مراقبت می تونه واسه کودکان و هم اینکه بزرگسالان مهم باشه.

منابع ارائه آموزش و پشتیبانی سرطان

انجمن سرطان آمریکا، موسسه ملی سرطان (بخشی از موسسه ملی بهداشت) و انجمن آمریکایی انکولوژی بالینی، منابع زیادی واسه بیماران سرطانی و خونواده هاشون دارن. اما تعداد خیلی از سازمانا، سایتا و وبلاگا هست که می تونه پس از تشخیص، به شما در مراقبت از خودتون، کمک کنن.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

اختصاصی سرطان علائم مریضی