انواع خطوط در طراحی لباس و تاثیر آن بر زیبایی

پارچه اساسی ترین ماده در جفت و جور لباسه. این ماده دارای ویژگیهایی از جمله جنس ، بافت ، رنگ ، نقش و نگار و… است.که هرکدوم از این عناصر به صورت جدا از هم دارای ویژگیای خاصی هستن که در تشکیل لباس و ظاهر افراد مؤثر ان. بطوری که به کار گیری درست و مناسب از اونا درتهیه لباس می تونه باعث ایجاد تناسب و زیبایی اندام و لباس شه.

خطوط و اشکال یکی از این عناصره که با شناخت ویژگیا و خصوصیات هر کدوم از اونا میشه اثر چشمی و روانی خاصی رو در لباس درست کرد.

هر خط از خصوصیات چشمی و روانی خاص ای برخورداره و نسبت به فضایی که استفاده می شن ، کیفیت (پهنا) ، تعداد، رنگ ، طول و…. خصوصیاتش رو بروز میده و با تآثیر گذاری بر اون فضا ، موجب خطای دید و برانگیختن یه جور حس در بیننده می شه.

وقتی که چشم شکلی رو میبینه،یه سری از خطوط رو می بینه که در ساختن اون شکل نقش دارن. که با تفکیک و دسته بندی این خطوط ما به شکل های جور واجور خطها روبرو میشیم که همه اونا زیر مجموعه دو گروه اصلی و پایه ، یعنی خطوط مستقیم و خطوط منحنی هستن.

خطوط در لباس

شکل های جور واجور خطا

خطوط افقی، عمودی، مایل زیر مجموعه خطوط مستقیم هستن و از طرفی همین خطوط می تونن به صورت خطای منقطع ، ممتد ، شکسته و یا زاویه دار تغییر شکل پیدا کنن.

خط منحنی که بخشی از دایره س نسبت به درجه انحنا متغیره و به شکل مواج و مارپیچ ظاهر می شه.

ویژگیهای خطوط افقی و عمودی

چشم دربرخورد با خط پیامی رو به مغز می فرسته وچشم بدون توقف در امتداد خط حرکت کرده و مغز بدون توجه به اندازه واقعی خط مورد نظر ، اون رو درازتر تصور می کنه پس: خط افقی موجب می شه تا حرکت چشم به سمت کنارها دووم یابد و خط رو وسیعتر ببینیم و خط عمودی به دلیل هدایت حرکت چشما به سمت بالا و پایین ، بلندتر بنظر میاد.

تاثیر روانی خطوط

خط افقی: خطی آروم ، بی هیجان ، غیرفعال و وسیعه و اگر تو یه لباس بکاربرده شه آرامش ولطافت خاصی می سازه. بدین دلیل این خطوط درلباسای بچه گانه و راحتی بیشترین استفاده رو داره. این خط اندام رو پهن و کوتاه به نظر میرسونه.

خطوط در لباس

خط عمودی: خط عمودی خطی قوی ، فعال ، ایستا و بادوامه که وقار و تناسب موقّرانه ای به لباس می بخشه. این خط به دلیل ویژگیهایش درلباسای رسمی و بعضی از لباسای کار استفاده می شه. خطوط عمودی اندام رو بلند و باریک نشون میدن.

خطوط در لباس

خط مایل: خطی عصبی ، مهیج ، بی ثبات و نشون دهنده سقوطه. این خط درلباس نسبت به خط افقی و عمودی جلب توجه بیشتری می کنه و با این وجود خصوصیات روانی و چشمی هردو خط افقی و عمودی رو باهم داراس.

درجه شیب یه خط مورب موجب می شه تا به خط عمودی یا افقی نزدیک شه و ویژگیهای روانی خط افقی و عمودی رو که به اون نزدیکه رو بروز دهد. ویژگیهایی مانند وقار، لطافت ، زیبایی و نافذ بودن از جمله خصوصیات اون هستش. این خط درلباسای شب بیشترین کاربرد رو داره و اندام رو باریک و بلند می نمایانند.

خطوط در لباس

خطوط شکسته : بسیار مهیج ، عصبی و با این وجود نافذاند و تا اندازه ای خصوصیات خط مایل رو داراس. خط شکسته از ملحق شد خطوط مایل به شکل V بدست میاد چشم برروی شکل V حرکت کرده خیره می شه از این ویژگی ، واسه جلب توجه به نقطه ای خاص از لباس استفاده می شه.

تکرار خطوط شکسته در لباس اون رو خسته کننده نشون میده و دربرخی مواقع هم باعث بروز احساس خشم در بیننده می شه. پس بهتره در نقاطی خاص که لازمه مورد استفاده قرارگیرد. مثلا : یقه ، خط ناحیه کمر و باسن استفاده شه. خطوط شکسته بسیار نافذاند و اندام رو باریک و بلند می نمایانند.

خطوط در لباس

خط منحنی: خطی بدون خطر ، آرامش دهنده و موزونه. خط منحنی موجب می شه تا چشمها به سمت فضای داخلی و مرکزی دایره ای که خط منحنی یه تیکه از اون هستش حرکت کنه. حسی از جنبش رو القا می کنه و هرچه قدر انحنای خط ، کمتر باشه ملایم و آرامتر به نظر می رسه ولی این خط با انحنای زیاد ، بی قرار و ناآرام جلوه می کنن.

خط منحنی در لباسا بچه گانه و لباس شب بیشتر بکاربرده می شه. خطوط منحنی موجب می شه تا اندام بزرگ و چاق به نظر آیند.

خطوط در لباس

خطوط در لباس به شکل برش ، نقشای راه راه در پارچه و بافت پارچه به کارگرفته می شن. که کیفیت هرخط از نظر تعداد ، طول ، پهنا ، رنگ ، فاصله بین خطوط، شیب و چگونگی استقرارشان در فضا اثرات متفاوتی رو بروز میده. که با شناخت ویژگیها و اثر چشمی و روانی و استفاده درست اونا میشه لباس و اندام رو برازنده تر نمایان کرد.

یعنی هروقت فاصله بین خطوط موازی بیشتر باشه و یا خط پهن تر باشه با ایجاد خطای دید در چشم بیننده ، اندام چاق تربه نظر می رسه. یا اینکه وجود تعداد زیادی ازخطوط باریک به صورت عمودی با فاصله کم از همدیگه باعث لاغر و بلند به نظر رسیدن اندام می شه. و به کار گیری چند خط دریک فضا موجب ضعیف کردن شدت ویژگیای چشمی اونا می شه.

خطوط در لباس

راهنمای خرید کت و شلوار دامادی

راهنمای انتخاب جوراب مردونه

تبیان شیک پوشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *