انواع تارت‌ها در جهان و ایران

شکلای جور واجور تارت در جهان

تارت یه شیرینی بین المللی است که کمتر کسی پیدا می شه که به اون میلی نشون نده. این شیرینی از خمیر بریزه جفت و جور می شه. خمیری تشکیل شده از آرد و کره. خمیر بریزه چند ساعت در یخچال می مونه و بعد داخل فر پخته می شه. بعد از اون میشه روی نون تارت رو با شکلای جور واجور و اقسام مواد خوشمزه پر کرد و به اصطلاح تارت رو پوشش داد. اگه در خمیر تارت شکر وجود داشته باشه واسه شیرینی جات و در صورت نبود به کار گیری شکر واسه غذاها به کار برده می شه. امروزه بیشتر تارتا پایه میوه ای دارن یا در جفت و جور اونا از کاستارد استفاده شده. تارتای مربایی هم در میان علاقه مندان به شیرینی طرفداران پروپا قرص خود رو داره.

شکلای جور واجور تارت در جهان

همونجوریکه گفتیم تارت یه شیرینی بین المللی حساب می شه. تا جایی که بعضی از کشورها یک یا چند مدل تارت مخصوص سرزمین خود دارن. در ادامه ما به تعدادی از تارتای بین المللی می پردازیم.

شکلای جور واجور تارت در جهان

در انگلستان چند تارت معروف هست که افراد گاه عاشق همه اونا هستن و گاه از بین اونا واسه خود یه تارت محبوب دارن. تارت منچستر یکی از این تارتا هستش.یه تارت تشکیل شده از یه پوسته شیرین که شامل مربای تمشکه و پوشش داده شده با کاستارد و تیکه های نارگیل.

تارت بیکویل تارت انگلیسی بعدیه. واسه جفت و جور این شیرینی خمیر بریزه رو می پزن و اونو با مارمالاد، مربا و پودر بادام پر می کنن. بیشتر روی لایه بالاتر از اونم آجیل مثلا بادام و بادام زمینی می ریزن و اگه فصل تابستون باشه، این تارت رو با گیلاس شیرین تزئین می کنن. تارت تریکل تارت عادی دیگری میان مرم کشور انگلستانه. این شیرینی با آرد سوخاری و تیکه های لیموترش پوشش داده می شه. تارت کاستارد هم در این کشور خیلی طرفدار داره. این تارت که محبوب مردم فرانسه هم هست پوسته شیرینی داره و پوشش اونو با کرم کاستارد انجام میدن.

شکلای جور واجور تارت در جهان

در هلند تارت کدوحلوایی یه تارت قدیمی و شیرین حساب می شه. همونجوریکه از نام اونم مشخصه، در این شیرینی نون تارت رو با کدوحلوایی پوشش میدن.

شکلای جور واجور تارت در جهان

در آمریکا دسری شیرین به نام سیب تنوری دارن. تارتی که یه پوسته ترد داره و با سیب پخته شده پوشش داده می شه. البته اونا براساس ذائقه خود بعضی وقتا به جای سیب از نوعای جورواجور میوه استفاده می کنن. یکی از عادی ترین جانشینا در این تارت، ریواسه. اهالی سرزمین استرالیا تارت کارامل رو بسیار خوشمزه می دونن. یه تارت شیرین پوشیده از کارامل که بعضی وقتا اونو به خامه یا شکلات هم مجهز می کنن.

شکلای جور واجور تارت در جهان

تارت سانتیاگو از اسپانیا میاد. اسپانیاییا بادام زمینی، تخم مرغ و شکر رو با هم میزنن و روی نون تارت رو با اون پر می کنن. تارت کاپریس هم ایتالیاییه. یه کیک شکلاتی که در اون گردو یا بادام می ریزن. در کانادا تارتی طبخ می کنن به نام تارت فلن. فلن یه نوع کاستارده که شباهت زیادی به کرم کارامل داره. قنادهای کانادا کاستارد رو به شکل و در فر می پزن و معمولا با سس کارامل سرو می کنن.

اجازه بدین به شما یه تارت دیگه رو هم معرفی کنیم. تارت تاتَن. در فرانسه هتلی به نام تاتن وجود داشت که دو آبجی اونو اداره می کردن. یه روز یکی از خواهرها هنگام پخت تارت سیب اشتباه می کنه و به جای اینکه اول خمیر رو داخل قالب بزاره، اول مواد پای رو درون ظرف ریخته و بعد خمیر رو روی اون می ریزه. این اشتباه منتهی به پخت یه شیرینی خوشمزه می شه. این شیرینی مورد استقبال زیادی قرار میگیره و به تارت تاتن شهره می شه.

شکلای جور واجور تارت در جهان

تارت در ایران

در ایران هم این شیرینی محبوبیت بسیار زیادی داره. تارت واسه ایرانیان هم دسری خوشمزه، جذاب و پرطرفداره. در کافه ها هم شکلای جور واجور تارتا مشتریان خود رو دارن و یکی از قسمتای اصلی منو به حساب میان.

t9

کیک تی اس (TS) برند معتبری در میان کیکا و شیرینیای سرو شده در کافه ها هستش. این برند در میان اجناس خود به ارائه تارت هم می پردازه که تارت شکلات یکی از اونا هستش. اگه شما صاحب کافه ای هستین و می خواین واسه مشتریان خود کیک، شیرینی، تارت و پای خوشمزه، باکیفیت و مناسب جفت و جور کنین، به سایت کیک تی اس مراجعه کنین و راه تماس با این برند رو پیدا کنین. کیک تی اس کیکای متنوعی در لیست اجناس خود داره. پس پاسخگوی سلائق و ذائقه های جور واجور هستش. البته واسه جفت و جور کیکای تی اس نیاز نیس حتما صاحب کافه ای باشیم. ما می تونیم با مراجعه به قنادی ناتلی از هر کدوم از اجناس تی اس به هر مقداری که خواستیم خرید کنیم.

یادمون نره که در سطح شهر قنادیای زیادی هست. برنده های زیادی که شکلای جور واجور شیرینیا رو ارائه میدن اما کیفیت همون مطاع گران قیمتیه که همه جا یافت نمی شه.

روش درست کردن تارت تمشکی خوشمزه

روش درست کردن دونات خامه ای خوشمزه