انواع باکتریهای موجود در لوازم آرایشی قدیمی

اگه سال هاست که لوازم آرایشی تون رو انبار کرده اید و نمی خواهید اونا رو دور بندازید، شاید وقت اون باشه که اونا رو کنار بذارین. یکی از دلایلش اینه که لوازم آرایشی قدیمی – مخصوصا اونایی که قبلا استفاده شده ان – بستر مناسبی واسه رشد باکتری هایی هستن که می تونه باعث عفونت های پوستی و چشمی کوچیک یا جدی شه.

با اینکه خیلی از لوازم آرایش، شامل مواد نگهدارنده هستن که به کاهش رشد باکتری ها کمک می کنه، اما شاید هنوزهم بخاطر لوازم آرایش قدیمی تون، به یه عفونت باکتریایی گرفتار شید.

رژ لب

اگه لوازم آرایشتان تغییر رنگ داده، بوی عجیب و غریبی گرفته، یا اینکه واسه بیشتر از یه سال پیشه، باید اونا رو دور بندازید. در ادامه ی این مطلب با بعضی از این باکتری ها آشنا می شید.

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس

استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، شکلی از باکتری استافه که در طول تست های آزمایشگاهی در رژ لب، سایه چشم و خط چشم پیدا شده! در حالی که این باکتری، بیشتر بطور طبیعی روی پوست آدم هست، واسه آدمایی با سیستم ایمنی ضعیف – به دلیل مریضی شدید، پیری یا یه مریضی طولانی – ممکنه باعث عفونت شه.

بعضی از گونه های این باکتری، نسبت به درمان با آنتی بیوتیک هم مقاوم هستن، و اگه درمان نشن، می تونن شدیدا بر روده ها اثر بذارن.

استافیلوکوک وارنری

یکی از باکتری های گروه استافیلوکوکه. استافیلوکوک وارنری، روی پوست آدم و حیوانات هست. در حالی که شاید در آدمایی با سیستم ایمنی سالم، باعث عکس العمل های بد نداشته باشه، اما می تونه در کسائی که سیستم ایمنی ضعیفی دارن، عکس العمل های شدید و مریضی بسازه. در شدیدترین موارد، این باکتری با اندوکاردیت همراه س، که به دریچه های قلب آسیب می رساند.

سودوموناس آئروژینوزا

سودوموناس آئروژینوزا، یه باکتری رایجه که در خاک، آب، و روی پوست هست، و با التهاب، بثورات جلدی و در موارد شدید، مسمومیت های عفونی – یه عفونت جدی که می تونه باعث مشکل بخش ها شه – همراه س. سودوموناس آئروژینوزا که روی برس ریمل هست، می تونه چشم رو خراش دهد یا به بافت های نرم و غشاهای چشم، نفوذ کنه.

استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین

یکی از جدی ترین باکتری ها، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) است، که می تونه روی لوازم آرایشی قدیمی خودشو مخفی کنه، و باعث عفونتی مانند درماتیت یا چشم صورتی شه و هم اینکه در مقابل درمان با آنتی بیوتیک، مقاومت کنه.

این باکتری، بسیار خطرناک در نظر گرفته می شه، چون این عفونت می تونه بدون هیچ سختی ای پخش شه. هنگام به کار گیری لوازم آرایشی، MRSA موجود در لوازم آرایش می تونه وارد یه جوش، بریدگی یا غشاهای مخاطی چشم و بینی شه. علائم اولیه ی عفونت عبارتند از قرمزی، التهاب و حس داغی روی منطقه ی آلوده. اگه فکر می کنین که شاید به MRSA آلوده شده باشین، به دنبال درمان فوری برید.

بهترین محافظ اشعه UV در رژیم غذایی چیه؟

راهنمای انتخاب برس مناسب موی شما

سرخاب سفیداب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *