انواع استرس و راههای درمان آن

Kinds of Stress

توانایی مدیریت استرس یکی از مهمترین تواناییا واسه رسیدن به موفقیته و کسی میتونه استرس رو مدیریت کنه که دلایل اصلی و شکلای جور واجور استرس رو بشناسه.

واسه کاهش استرس آب بخورین

یه متخصص تغذیه عقیده داره: میان استرس و تغذیه رابطه مستقیمی هست.

سید مرتضی صفوی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، توضیح داد: بعضی مواد غذایی اندازه استرس رو زیاد می کنن و یه سریای دیگه از اندازه استرس فرد می کاهند پس لازمه مریض از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنه.

ایشون با توضیح دادن این موضوع که تغذیه نقش مهمی بر کنترل استرسای روحی و روانی داره، اعلام کرد: با در نظر گرفتن این که استرس در شرایط امروزی و نوع شهرنشینی با زندگی آدما انگار درگیر شده، لازمه از راه رژیم غذایی مناسب به کنترل این مشکل بپردازیم.

صفوی با توضیح دادن این موضوع که استرس با حالتایی مانند گرفتگی عضلانی، بالا رفتن تپش قلب و احساس درد در ناحیه سینه بروز می کنه، اضافه کرد: اگه مریض نتونه بر فشار روحی ایجاد شده غلبه کنه، استرس در آینده ایجاد کننده مریضیای دیگری در فرد می شه یکی از راه های کنترل استرس، تغذیه مناسبه.

این متخصص تغذیه با تاکید بر این نکته که مایعات نقش مهمی در کنترل و کم کردن فشارهای روحی مخصوصا استرس دارن، ادامه داد: پیشنهاد می شه مایعات به صورت تکراری استفاده شه چون مایعات به خصوص آب نقش مهمی در تنظیم سیستم عصبی داره.

ایشون گفت: تقریبا ۶۰ تا ۶۵ درصد بدن افراد بزرگ سال رو آب تشکیل میده و خیلی از فعالیتای سلولی و برون سلولی از راه مصرف آب در بدن تنظیم می شه. واسه کاهش استرس، آب زیاد بخوریم چون مایعات نقش مهمی در کنترل استرس دارن.

صفوی با توضیح دادن این موضوع که مصرف بعضی مواد غذایی موجب کاهش استرس می شن، ادامه داد: واسه نمونه غذاهای دریایی ماهی و میگو موجب کاهش استرس می شه و شکلای جور واجور میوه ها، سبزیجات به خصوص مغزهای آجیل اگه بدون نمک و خام باشن هم در کاهش موثر هستن. گوشت پرندگان مانند مرغ، غاز و اردک به کم شدن استرس کمک می کنه.

این متخصص تغذیه با توضیح دادن این موضوع که مصرف سبزی و میوه به چند دلیل موجب کاهش استرس می شه، گفت: یکی از دلیلای مهم مصرف این دسته از مواد غذایی، وجود مایعات فراوون در سبزی و میوه س چون آب موجود در کاهو حتی بیشتر از آبیه که در شیر هست.

صفوی با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ درصد کاهو رو آب تشکیل میده، گفت: نوشیدن آب موجب آرامش در فرد می شه و حتی تنوع رنگ در میوه ها و سبزیجات هم در آدم نشاط بوجود میاره که همین عامل در کاهش استرس موثره.

ایشون با تاکید بر این نکته که مصرف غذاهایی که املاح و ویتامینای زیادی دارن مانند میوه ها و سبزیجات در بهتر شدن اخلاق افراد موثره، ادامه داد: تحقیقات نشون میده که ویتامین B6 موز به کاهش استرس کمک می کنه و موز شامل ترکیبات مفیدیه که استرس رو کم می کنه.

دانشیار گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این که دانه های غلات مخصوصا اون دسته که سبوس کافی دارن واسه کاهش استرس مناسب هستن، گفت: بدیش اینه غلات در بیشتر موارد تصفیه شده مصرف می شه، در نتیجه این دسته به اندازه کافی در رژیم غذایی وجود نداره و حبوبات هم در کاهش استرس نقش مهمی دارن.

صفوی با تاکید بر این نکته که مصرف گوشت سفید به دلیل پروتئین و اسیدهای چرب به خصوص امگا ۳ می تونه اخلاق افراد رو بهتر کنه، پیشنهاد کرد، هفته ای دو بار ماهی مصرف شه، هم اینکه بهتره غذاهای دریایی همراه با سبزیجات به خصوص ترخون و ریحان مصرف شن.

ایشون اضافه کرد: کنترل نمک، قندهای ساده و تصفیه شده، شکر، شیرینی مربا، نوشابه، آب میوه های صنعتی، چربیایی که گرما دیده ان و کافئین موجود در نوشابه و قهوه موجب کنترل استرس می شه. غذاهای فست فود هم در افزایش استرس نقش مهمی دارن پس لازمه که مصرف این دسته از گروه غذایی رو کاهش و حتی حذف کنیم.

تاثیر ماساژ بر کاهش استرس

ماساژ درمانی عبارتست از دستکاری کردن روی بافتای نرم بدن. این درمان به خلاص شدن از استرس و فشار عضلانی و درد به وجود اومده از طریق صدمات و سرعت بهبود ناراحتیای زیاد و طولانی کمک می کنه. امروزه میلیونها نفر در سراسر جهان از این روش به عنوان یه روش مراقبت بهداشتی استفاده می کنن.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، امروزه بالغ بر ۸۰ نوع جور واجور ماساژ و کار روی بدن هست و فوت وفنای اون به پنج گروه ماساژ سنتی اروپایی، ماساژ معاصر غربی، ماساژ در روشای اصلاح حرکت و ساختار، ماساژ شرقی و متدهای انرژی پایه تقسیم می شه و خیلی از ماساژ درمانگرها ترکیبی از راه های فوق رو براساس وضعیت مریض اعمال می کنن.

ماساژ درمانی چیجوری اثر می کنه؟

معمولا شکلای جور واجور ماساژ با یه کارکرد مشابه روی بدن اثر می ذارن. وقتی که ماهیچه زیادتر از اندازه فعالیت داره تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می تونه باعث درد، گرفتگی و حتی اسپاسم عضلات شه. ماساژ بطورعام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی رو بهتر کرده، مواد غذایی و اکسیژن تازه رو به بافتهای مزبور میرسونه و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می کنه.

هم اینکه عضلات در حال کشش می تونن به رگهای خونی و اعصاب فشار آورده و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شن. با ماساژ منطقه مورد اثر، کم کم فشار عضله بر اعصاب درگیر کم شده و درد کم میشه. همین کارکرد در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی اون هستش.

علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفینا (نابود کننده های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (کاهش کننده اخلاق) می شه. هم اینکه ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) رو آزاد می کنه. به خاطر همین ماساژ بیشتر به عنوان یه درمان تکمیلی واسه آدمایی که سیستم ایمنی اونا بر اثر استرس ضعیف شده پیشنهاد می شه.

گجت مخصوص کاهش استرس

یه شرکت آمریکایی مدعی ساخت اولین دستبند ضد استرس جهان شده که می تونه منابع احساس تنش رو در دور و بر فرد تشخیص بده.

گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از ایندیگوگو، الان شکلای جور واجور فناوریای پوشیدنی تناسب اندام در بازار هست که همه عملکردهای بدن رو پیگیری می کنن. دستنبد و اپلیکیشن بازخورد زیستی ضد استرس WellBe هم به آزمایش تپش قلب پرداخته و الگوریتمی رو واسه تعیین سطوح استرس اجرا می کنه.

کارکرد این الگوریتم که در فهرست ثبت اختراع قرار داره، هنوز نامعلوم س.

به گفته سازندگان، فناوری WellBe می تونه رابطه سطوح استرس رو با زمان ، مکان و افراد خاص مشخص کرده و با تقویم و مکانیاب گوشی موبایل کاربر واسه انجام این کار همگام شه.

این دستبند با اپلیکیشنی همراه س که به کاربران، تمرینا و برنامه های مدیتیشن واسه ۲۱ روز ارائه می کنه. این برنامه هم اینکه در زمان بالا بودن سطوح استرس یه اخطار فرستاده و به کاربر یادآوری می کنه که یه دقیقه تنفس کرده و آب بخوره.

این فناوری حالا با قیمت اولیه ۱۰۹ دلار در سایت منبع یابی کیک استارتر قرار داره.

استرس شب امتحان و شکست دادن آم

همزمان با شروع فصل امتحانات خیلی از دانشجویان با احساس ناخوشایندی مواجه می شن که با نشونه ‎هایی مثل تنش، وحشت و دلهره همراه س؛ این حالت تو یه سری از آدما به حدی زیاده که مانعی واسه تمرکز بوده و نتیجه اون، شکست در آزمونه.

به نظر می رسه بعضی از دانشجویان خود رو به طور انحصاری مثل پرنده ای در قفس در دوران امتحانات به درس خوندن محدود می کنن؛ شبا تا دیروقت به مطالعه مشغولند و بعضی وقتا هرگونه تفریح و استراحت رو از خود دور می کنن، بعضی از اونا بعضی وقتا با وجود تموم این شب بیداریا و تلاشا، موفق نمی شن و نتیجه مورد انتظارشون رو به دست نمی بیارن و برعکس بعضیا هستن که مزد درس خوندن خود، هرچند کم رو، با گرفتن نمره ای مطلوب شکار می کنن.

چی باعث فرق بین برنده ها و بازندگان در آزمونای درسی می شه؟ موفقیت در امتحانات درسی علاوه بر اینکه لازمه تلاش و فعالیت در اون درسه، نیازمند داشتن روحیه ای آروم و استفاده بهینه از تکنیکهای درست درس خوندن هم هست.

آدمایی در امتحانات، موفق می شن که فوت وفنای موثر مطالعه رو مورد استفاده قرار بدن؛ این روش ها کمک می کنه با کم تلاشی در مطالعه، فرد بتونه خوب یاد بگیره، نکات رو به خاطر سپرده و در زمان آزمون این نکات رو به یاد بیاره.

به گزارش ایسنا، در ادامه بعضی از راه های نوین مطالعه که از راه گروهی از محققان در مرکز پیشرفت و کارآیی شخصی جمع آوری شده، ارائه می شه.

استرس امتحان exam-stress

استرس درس و امتحان

یادگیری خوب اثبات هوش نیس، بلکه به کار گیری قوای فکریه

در مقاله ای با عنوان «۱۰ راه حل مطالعه واسه بهبود موفقیت در امتحان» اومده که بهترین روش واسه موفقیت در امتحانات، اینه که تموم طول دوره تحصیل، خود رو به عنوان پیش آزمون، یعنی دوره آماده سازی واسه امتحان در نظر بگیرین. معنی این حرف اینه که افرد باید یاد بگیرن، تنها شب امتحان مختص درس خوندن نیس، بلکه در طول دوره تحصیلی باید آماده شن.

محصلین در مرحله اول باید بدونن که ساماندهی قوای فکری و افزایش کارایی مهم ترین نکته ایه که باید مورد توجه داشته باشن. دانشجویان باید بیاموزند ذهن خود رو از نگرانیای روزمره و افکار منفی آزاد کنن، چگونگی درست مدیریت زمان رو دریابند و با کمک راهکارهای طبیعی و به کار گیری رژیم غذایی مناسب به بهتر شدن حافظه خود کمک کنن.

زمان رو مدیریت کنین

مهارتای مدیریت زمان می تونه به شما کمک کنه تا حجم مطالعه خود رو کنترل کنین، کم کردن استرس، مهم ترین ارمغان مدیریت زمونه. واسه اینکار یه دفتر برنامه ریزی تحصیلی خریداری و تموم اهداف خود رو در این دفترچه یادداشت کنین.

سبک یادگیری خود رو بشناسین

با کمک یه آزمون آزمایش، می تونین سبک یادگیری خود رو شناخته و بفهمین که شما یه یادگیرنده چشمی، شنوایی و یا زبون شناسی هستین. این خودآگاهی می تونه به شما کمک کنه که از زمان خود بیشترین استفاده رو کنین. یادتون باشه که سبک یادگیری شما به طور کامل متفاوت از اعضای خونواده و دوستانه. سازگاری با روش مطالعه، به شما این امکان رو میده تا یافته های بهتری رو در زمان کمتر به دست بیارین.

تکنیکای یادداشت ورداری موثر رو بیاموزید

شکلای جور واجور مختلفی از سبکای یادداشت ورداری هست که می تونن به شما در ضبط اطلاعات کلیدی کمک کنه. روش هدف دارای یادداشت ورداری خوب می تونه کمک کنه تا از وقت خود استفاده بهینه کنین و از حضور در کلاس، بیشترین بهره رو ببرین.

یادگیرنده فعال باشین

در کلاس درس یه دانش آموز پشیمون نباشین. تلاش کنین در بحثای کلاس شرکت کنین؛ تعامل به شما کمک می‎کنه که نکات رو بهتر یادتون باشه.

نقشه های ذهنی بسازین

نقشه های ذهنی سازمان دهنده های گرافیکی هستن که از راه “تونی بوزان” ارائه شد، نقشه ذهنی یه نوع وسیله تفکره که به حافظه و تفکر کمک می کنه؛ در واقع تفکرات داخلی مغز انسانه که روی کاغذ مشخص شده و نیروی بهره هوشی و شفاهی سنتی رو با بهره هوشی خلاق می آمیزد تا وسیله تفکر نیروی عجیب رو در اختیار آدم بزاره.

این فوت وفن می تونه به شما در جمع آوری اطلاعات کمک کنه. تکنیکی که در اون نویسنده اندیشه های جور واجور خود رو درباره یه موضوع به همدیگه براساس روشی خاص ربط میده. بعد، قبل از امتحان، فقط با مرور این نکات کلیدی بخش بزرگی از اطلاعات درسی تو ذهن بازیابی می شه.

دور و بر خود رو با یادگیری متمرکز کنین

واسه اینکار، از نشانگرهای رنگی استفاده کنین؛ این نشانگرها شامل تصاویریه که باعث می شه حافظه خود رو بیشتر کنین و از اون لذت ببرین.

تکنیکهای حافظه رو اعمال کنین

وقت خود رو واسه یادگیری فوت وفنای جور واجور حافظه و تمرین به کار گیری اونا در موردای جور واجور تحصیلی و حرفه ای صرف کنین. درک اصول بهبود حافظه کمک می کنه اعتماد به نفس خود رو بالا ببرین.

از تموم هوش خود استفاده کنین

شما با معنی هوش چندگانه آشنا هستین؟ میدونید مهم نیس که چقدر هوشمند هستین، بلکه به کار گیری این هوش مهمه؟ این معنی نظریه ایه آموزشی که اولین بار از راه “هوارد گاردنر” تنظیم و ارائه شده. طبق این نظریه، دیدگاه های روان سنجی سنتی نسبت به هوش، بسیار محدود و ضعیفه.

گاردنر نظریه اش رو اولین بار در کتاب «قابای ذهنی: نظریه هوش چندگانه»، در سال ۱۹۸۳ نشون داد. به نظر اون همه آدما دارای شکلای جور واجور مختلفی از هوش هستن. اون در کتاب خود، هشت نوع جور واجور هوش رو معرفی کرده و احتمال داده که نوع نهمی هم به عنوان «هوش هستی گرا» وجود داشته باشه. طبق نظریه گاردنر، واسه به دست آوردن تموم تواناییا و استعدادهای یه فرد، نباید فقط به بررسی ضریب هوشی پرداخت، بلکه شکلای جور واجور هوشای دیگه مثل هوش موسیقایی، هوش درون فردی، هوش تصویری-فضایی و هوش کلامی- زبانی هم باید در نظر گرفته شه.

خوراکیای ضد اضطراب رو بشناسین

شکست دادن اضطراب بدون مصرف دارو، شامل تغییر روش زندگی و پیروی از یه رژیم غذایی سالم می شه. امروزه محققان میگن که بعضی گیاهان در مورد کاهش اضطراب نقش موثری دارن؛ بعضی مواد غذایی باعث افزایش حافظه می شه، خستگی چشم رو برطرف می کنه و یا جلوی خواب آلودگی رو میگیره. با انتخاب مواد غذایی مناسب می تونین شدیدا اندازه اضطرابی که تجربه می کنین رو کم کنین و شاید اخلاق خود رو بهتر کنین. در مقابل از خوردن بعضی خوراکیا هم باید دوری کرد؛ نمونه هایی از این نوع غذاها، عبارتند از غذاهای سرخ شده، کربوهیدراتای گلیسمی بالا، قندهای تصفیه شده و نوشیدنیای الکلی و کافئین دار در مقادیر بالا.

دانش آموزان باید بدونن که کمبود آهن و منیزیم یکی از عوامل مهم ایجاد اضطرابه. واسه این منظور غذاهای شامل آهن و منیزیم رو در دوران امتحانات در رژیم غذایی خود بذارین. خوراکیای کافئین دار مثل قهوه یه ماده موثر در کاهش اضطراب و بهبود خلق و خویه. فقط تو یه سری از آدما که نست به کافئین حساسند ممکنه این ماده استرس رو شدید شدن کنه.

کسائی که گلوتن رو می تونن تحمل کنن، از غذاهایی شامل غلات کامل، مانند ماکارونی و نون کامل استفاده کنن. تحقیقات نشون داده که دانه های کامل واسه آدمایی که دارای اضطراب هستن دارای امتیازات زیادیه؛ این دانه ها غنی از منیزیمه. غلات شامل تریپتوفان هم هست که سروتونین داره. جلبک دریایی یه جانشین مناسب واسه دانه های کامل واسه کسانیه که به گلوتن حساس هستن.

بیشتر میوه ها به دلیل داشتن ویتامینای فراوون و آنتی اکسیدانای به درد بخور، ضد اضطراب ان. خیلی از کارشناسان فکر می کنن که هلو و شکلای جور واجور توتا بسیار کاهنده استرسه، چون دارای مواد مغذی با اثر آروم بخشه. بادام شامل ماده مغذی کلیدی واسه حفظ روحیه س. این خوراکی هم اینکه دارای چربیای سالمه. چربیای سالم بخش مهمی از یه رژیم متعادل رو تشکیل میده.

شکلات مخصوصا شکلات خالص و تلخ خیلی خوبه. شکلات کورتیسول (هورمون استرس) رو کم می کنه؛ هم اینکه ترکیبات موجود در شکلات تلخ موجب بهبود اخلاق می شه. هیچوقت نذارین بدن به کم آبی دچار شه؛ یافته های تحقیقات بسیاری نشون میده که از دست دادن آب بدن، اضطراب رو شدید شدن می کنه. علاوه بر این، گیاهانی مثل زالزالک، اسطوخودوس، گیاه جینسنگ، بادرنجبویه، سنبل الطیب، بابونه و گیاه رازک کاهنده استرس هستن و مصرف اونا در دوران امتحانات خیلی خوبه.

درمان استرس با دکتر اوز

تاثیر استرس بر تیروئید چیه؟

استرس ایسنا مقاله در مورد استرس کاهش استرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *