انفجار دومین ستاره عظیم جهان سال ۲۰۱۲

انفجار دومین ستاره بزرگ جهان سال 2012

براساس چیزی که تازگیا منتشر شده، ستاره آلفا- جبار در سحابی اوریون به زودی، شاید تا سال ۲۰۱۲ طی انفجاری وحشتناک از هم متلاشی می شه طوری که ترکش های این انفجار وحشتناک می تونه زمین رو تحت اثر خود بذاره.

اما واقعا اینجور انفجاری در سال ۲۰۱۲ رخ میده؟ اخترشناسان اینطور فکر نمی کنن. در حالی که دومین ستاره بزرگ جهان به سرعت در حال از دست دادن جرم بوده و الان به یه ستاره بزرگ سرخ رنگ تبدیل شده، یعنی به زودی منفجر شده و به یه ابرنواختر تبدیل می شه، دلیلی وجود نداره که زمان انفجار این ستاره رو تا این حد زود تصور کرد.

فیلیپ آرگود، استاد مؤسسه تکنولوژی نیوجرسی این داستان رو داستانی به طور کامل هالیوودی می نامد چون به باور ایشون در واقعیت روند کم کم انفجار ستاره ای دوری ناپذیره اما هیچ کس نمی دونه اینجور انفجاری چه وقتی رخ میده و اعلام سال ۲۰۱۲ واسه اتفاق افتادن اینجور پدیده ای تنها یه حدس ساده س!.

ایشون می گوید: آلفا- جبار یه ابرستاره سرخ رنگه و روزی در آخر به ابرنواختر تبدیل می شه، اما کی؟ کی می دونه؟

از طرف دیگه فیل پلیت، اخترشناس عقیده داره آلفا- جبار در آخر روزی منفجر می شه اما به اندازه ای از زمین دوره که نمی تونه به اون آسیبی وارد کنه. ایشون می گوید: یه ابرنواختر نباید دورتر از ۲۵ سال نوری باشه تا بتونه به واسطه نور یا دیگه پدیده ها به زمین آسیب وارد کنه، در حالی که فاصله آلفا- جبار ۲۵ برابر این فاصله س.

داستان جنجالی انفجار این ستاره در سال ۲۰۱۲ واسه اولین بار در روزنامه ای استرالیایی منتشر شد. در این خبر پیش بینی شده بود که انفجار ستاره ای وحشتناک رخ میده که درخشش اون ده ها میلیون بار شدیدتر از خورشید هستش و اعلام کرده بود این اتفاق به زودی رخ میده. در واقع مبنای این داستان درسته، آلفا – جبار طی انفجاری که امکان مشاهده اون از روی زمین هم هست، منفجر می شه اما درخشش اون به اندازه ای نخواد بود که بشه اون رو به خورشید دوم تشبیه کرد.

به گفته محققان این ستاره پیر از مرکز در حال تخلیه سوختیه. این سوخت آلفا- جبار رو نورانی و پرحرارت نشون می دهد اما وقتی که سوخت به پایان برسه، ستاره به سرعت در خود متلاشی می شه.

با این همه انفجار نزدیک الوقوع ستاره آلفا- جبار در حال شعله ور تر کردن شایعات اینترنتیه که درباره نظریه های مربوط به روز آخر جهان به وجود آمده که براساس تقویم قوم مایان این اتفاق در یکی از روزای سال ۲۰۱۲ رخ میده. اما پلیت بازم بر نظر خود اصرار می کنه: گفتن اینکه یه ستاره کی منفجر می شه، در حالی که از اون فاصله بسیاری داریم، بسیار سخته. شاید آلفا- جبار امشب منفجر شه، شاید صدهزار سال یا شاید چندین قرن دیگه؛ هیچ کس از این تاریخ اطمینانی نداره.

طی روزای گذشته در نشریات زیاد علمی خبر دیده شدن ۲خورشید در آسمون زمین به دنبال منفجر شدن یکی از بزرگ ترین ستاره های جهان هستی نگرانی بسیاری رو برانگیخته س.

گروهی از محققان که انفجار این ستاره رو پیش بینی کرده ان می می گن این پدیده کیهانی بزرگ ترین آتیش بازی از وقتی هستش که زمین متولد شده و آسمون شب رو به مدت یه یا ۲هفته به اندازه روز روشن می کنه. ستاره آلفا- جبار که در سحابی اوریون قرار داره ۶۴۰ سال نوری از زمین فاصله داره.

برد کارتر، یکی از اخترشناسان دانشگاه کوئینزلند جنوبی که این انفجار رو پیش بینی کرده می گوید: این انفجار می تونه در یکی از روزای سال جاری اتفاق بیفته یا تا میلیون ها سال دیگه هم خبری از اینجور انفجاری نباشه.

به نقل از : خبرگزاری مهر