انشا درباره کنترل خشم

0 Comments

یه روانشناس مسائل اجتماعی، درباره بعضی از نکات و فوت وفن های ساده در کنترل خشم، گفت: باید بدونیم که همه خشونت های منتهی به ضرب وجرح با خشم های کنترل شده و انفجاری شروع می شن.

دکتر جاوید ثمودی درگفت وگو با خبرنگار«جوانان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه قم، درباره خشم و علل بروز این هیجان گفت: خشم هیجانی طبیعیه و همه اون رو در زندگی خیلی وقتا اون رو تجربه کرده ان.

ایشون اضافه کرد: از یه آدم نرمال و سالم انتظار می رود که قادر به بیان شادی و هیجان خود باشه و توقع بروز حس ناراحتی و عصبانیت هم هست.

این روانشناس با تاکید بر ضرورت کنترل خشم بیان کرد: میان بیان کنترل شده و به درد بخور خشم با بیان خارج از کنترل و داغون کننده اون فرق های بسیار ظریفی هست که در صورت نبود باخبر شدن از اونا فرد خیلی راحت از یه آدم عصبانی عادی به یه مجرم اجتماعی و حتی قاتل تبدیل می شه.

ثمودی ادامه داد: خشونت که از نتیجه های نبود کنترل خشم حساب می شه جزو اون دسته از رفتارهاییه که مبادرت به اونم واسه فردی که مورد خشونت قرار می گیرد و هم واسه فرد اعمال کننده خشونت، خطرناک و آسیب رسانه.

ایشون با اشاره به اهمیت کنترل خشم در درگیری ها، به بعضی از آمارهای خشونتی اشاره کرد و گفت: به طور میانگین و برابر با نظر کارشناسان هر ساله حدود ۳۰ درصد از درگیری های خیابانی و خشونت های لفظی برگرفته از خشم کنترل نشده منتهی به قتل می شن.

این روانشناس ادامه داد: میانگین سنی مجرمان این اتفاقات زیر ۳۰ ساله. از طرف دیگه طی کمتر از یه دهه گذشته اندازه جرایم خشن میان جوانان و نوجوانان شدت زیادی گرفته.

به گفته ثمودی گروه پسرانی که در سنین نوجوونی قرار دارن بیشترین قربانیان اعمال خشن و دعواهای دسته جمعی هستن چون عکس العمل های احساسی و هیجانی اونا از شدت و دامنه وسیعتری نسبت به بالغین برخورداره.

ایشون درمان ریشه ای خشم رو مورد تاکید قرار داد و گفت: از اونجا که ریشه همه این وقایع بد در نبود کنترل هیجانات و خشم های لحظه ایه، پس لازمه به درمان ریشه ای و اساسی این جوری اتفاقات تلخ پرداخته شه.

ثمودی ادامه داد: خشم در آدما به فاکتورهای مختلفی مثل سن، جنسیت، جغرافیای محل سکونت، شرایط سلامت جسمی و رفاهی فرد، تحصیلات، ژنتیک، فرهنگ تربیتی، خونواده و حتی مریضی های فرد وابسته که در این شرایط می تونن بر اندازه حساسیت های هیجانی فرد تاثیر گذاشته و شدت ومیزان خشم اون رو تحت تاثیر بذارن.

ایشون همراهی خونواده در شناخت ابعاد جور واجور خشم و توجه به علل و ریشه های خشونت رو دلیلی مهم در کنترل خشم خواند و گفت: با امید به اینکه خونواده به عنوان بخش مهمی در جامعه بتونه با شناخت نیازها و کسب اطلاعات وسیع در مورد روحیات فرزندان سهم مهمی در کنترل خشم اجرا کنه.

فواید کنترل خشم

کارشناس ارشد روانشناسی گفت: کنترل خشم می تونه در خیلی از موارد افراد رو از خطرات احتمالی، دور و از پیامدای داغون کننده به وجود اومده بوسیله کنترل نشدن اون جلوگیری کنه.

مسلم کرد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه هر شخصی در طول روز با هیجانات مختلفی رو به روه، اعلام کرد: یکی از این هیجانات خشمه که جواب دادن به این غریزه با حالت تهاجمی رو به روه. یکی از گامای اساسی در روانشناسی کنترل هیجاناته که در بیشتر مواقع باعث جلوگیری از مشکل و آسیب در فرد و دور و بری ها می شه.

ایشون با اشاره براینکه هر فردی خشم یا خشونت رو در زندگی روزمره خود تجربه می کنه، ادامه داد: نمیشه خیلی راحت از چیزی که باعث خشم شده دوری کرد اما میشه واکنشای خود رو کنترل کنیم. عوامل مختلفی باعث خشونت در آدم می شه که به عنوان یکی از شایع ترین این موضوعات می توان به شکست فرد در تحقق خواسته اش اشاره کرد.

کرد در مورد نتیجه های به وجود اومده بوسیله  کنترل نشدن خشونت وخشم بیان کرد: معمولا خیلی از زندانیان و محکومان به قتل دلیل وقوع جرم خود رو کنترل نکردن لحظه ای خشم خود اعلام می کنن. اثرات کنترل نداشتن روی خشم می تونه زندگی اجتماعی افراد رو تحت تاثیر بذاره و روابط اونا رو با دور و بری ها خدشه دار کنه.

ایشون با بیان اینکه مهم ترین و موثر ترین راه حل واسه کنترل خشم و خشونت، آموزشه، گفت: آموزشا در سه سطح فردی(آموزش مهارت زندگی) خونواده(آموزشای روابط و خونواده درمانی) و جامعه (آموزشای رسانه ای)می تونه انجام شه.

 

چیجوری کنترل خشم رو به کودکان بیاموزیم؟

واسه کنترل عصبانیت چه کنیم؟

ایسنا کنترل خشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *