انشا درباره افسردگی و راههای درمان آن

افسردگی depression

دکتر علیرضا محتشم در گفت وگو با ایسنا، در این رابطه اضافه کرد: خواب آلودگی و در بعضی مواقع بی خوابی از مشکلات به کار گیری داروهای افسردگی هستن که در اول شروع درمان دارویی خود رو نشون میدن اما باید توجه داشت که اگه آسیب این داروها بیشتر از اثرات مثبت اونا بود دکتر هیچ گاه اونا رو واسه مریض تجویز نمی کرد.

به گفته ایشون، این باور که این داروها اعتیاد آورهستند، یکی از عواملیه که باعث می شه بیماران به دکتر مراجعه نکنن، اگر این جور نیس و این پزشکه که تعیین می کنه که داروها باید چه یه مدت مصرف شن. مثلا واسه درمان وسواس مریض باید تا سه ماه از دارو استفاده کنه. هم اینکه ممکنه مریض بسته به تشخیص دکتر تا آخر عمر مجبور به به کار گیری دارو باشه.

محتشم ادامه داد: الکترو شوک هم یکی از راه های درمان افسردگیه، برخلاف شکل ترسناکی که داره آسیب خاصی نداشته و تنها آسیب اون که بسیار گذراست مشکل حافظه س که معمولا پس از بیهوشی به وجود اومده و به سرعت برطرف می شه.

این روانپزشک با اشاره به روان درمانی به عنوان یه درمان مکمل در افسردگی، اعلام کرد: اگه افسردگی شدید باشه با روان درمانی، درمان نشده و نیاز به به کار گیری داروئه.

ایشون در مورد رژیمای غذایی ضدافسردگی، گفت: رژیم غذایی خاصی واسه درمان افسردگی وجود نداره اما بعضی از غذاها مانند مواد قندی و بستنی روی اخلاق فرد تاثیر می گذارن. البته رژیم هایی شامل اسیدفولیک و امگا ۳ در بهبود سلامت روانی فرد بسیار کمک می کنن.

محتشم با تاکید بر ضرورت بستری بعضی از بیماران، اعلام کرد: وقتی که ممکنه فرد به خود یا بقیه آسیب زده یا در برابر داروها مقاوم باشه و هم اینکه وقتی که پشتیبانی خونواده خود رو همراه نداشته باشه باید بستری شه.

به گفته ایشون، در بعضی مواقع اونقدر فرد افسره س که توانایی انجام کارای روزمره خود حتی اگه خیلی کوچیک و ساده باشن رو نداره. پس داشتن یه برنامه ریزی روزانه و حتی انجام فقط بخش هایی از اون در بازیابی این انرژی خیلی با اهمیته.

این روانپزشک ادامه داد: فردی که افسره س نباید در موارد مهم زندگی اش به تنهایی تصمیم گیری کنه چون در شرایط افسردگی دید فرد به طور کامل منفی بوده و عکس العمل عقلانی نداره. هم اینکه این افراد باید از خود درمانی دوری کرده و خودسرانه دارویی رو استفاده یا قطع نکنه.

علاوه بر اون باید از مصرف مواد مضر و الکل دوری کنن و بدونن که با اینکه الکل اضطراب اونا رو به طور موقت از بین می برد اما در دراز مدت به بدتر شدن وضع اونا می رسه.

ایشون در آخر اعلام کرد: مهم ترین کار در درمان قطعی بیماران پیگیری کامل درمانه و فرد پس از گذروندن مراحل مریضی باید حتما به دکتر مراجعه کنه.

به چه دلیل من بیشتر بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

دلیل افسردگی چیه؟

افسردگی ایسنا