انسان آنتن موبایل می شود!

آدم آنتن موبایل می شه!

گروهی از محققان ایرلندی در پروژه ای نشون دادن که با پوشیدن حسگرهای رادیویی میشه از آدم به عنوان آنتن موبایل استفاده کرد. به گزارش مهر، آماده اید که به یه آنتن انسانی واسه انتقال سیگانلهای رادیویی شبکه های موبایل تبدیل شید؟ این چشم اندازیه که محققان موسسه الکترونیک، ارتباطات و اطلاعات دانشگاه کوئین در بلفست در سطح یه پروژه به طور جدی در حال پیگیری اون هستن.

این تحقیق نشون میده که اندازه تاثیر شبکه های فعلی واسه ارتباطات میان تلفنهای همراه بسیار پایینه. هم اینکه نصب یه آنتن موبایل می تونه بسیار گرون باشه و واسه نصب این آنتنا اپراتورها باید در مقابل مقاومت شهروندانی که نگران تششعات منتشر شده این آنتنا و اثرات منفی اونا روی سلامت افراد هستن پیروز شن.

به خاطر همین، این محققان ایده “شبکه های بدن به بدن” (Body-to-body networks) رو مطرح کردن. این شبکه ها از بدن یه آدم به بدن آدم بعدی منتقل می شن. سایمون کاتن، سرپرست این پروژه در این مورد گفت: “در سالهای گذشته تحقیقات زیادی در مورد آنتنا انجام شده و محققان به سیستمهایی واسه به اشتراک گذاشتن اطلاعات از راه سطوح بدن فکر کردن. حالا ما یه رقابت بزرگ دیگه رو ارائه کردیم که یکی از تازه ترین مرزهای ارتباطات بی سیم هستش.”

به گفته این محققان میشه حسگرهای با توان پایینی درست کرد که قابل پوشیدن باشن. هر حسگر با حسگرهای نزدیک به خود رابطه برقرار می کنه و یه شبکه انتقال غیرمتمرکز رو بوجود میاره که می تونه واسه شهرهای بزرگ که ترافیک شبکه موبایل بسیار سنگینه بسیار به درد بخور باشه.

این حسگر هم اینکه می تونه در داخل یه گوشی موبایل نصب شه. اینطوری مشکل آدمایی که نگران مسائل زیبایی شناسی هستن و کسائی که از دیدن آدمایی با چند سیم آویزون از خود در اداره خوشنود نمی شن هم حل می شه. از سویی دیگه، کم شدن اندازه تششعات منتشر شده از این دستگاه می تونه نگرانی در مورد سلامت آدم رو هم نابود کنه.

براساس گزارش تاپ نیوز، علاوه بر مزیتهایی که این شبکه انسانی موبایل می تونه در پیشرفت رابطه از راه گوشی موبایل داشته باشه هم اینکه می تونه در پیشرفت خدمات بهداشتی در سطح جامعه هم اثر داشته باشه. طوریکه به کار گیری این حسگرها می تونه نظارت همیشگی و درمان از راه دور بعضی از بیماریها مثل بیماریهای قلبی عروقی رو ممکن کنه.

جمع آوری : آلامتو

به نقل از : زمونه