انجام دادن چند کار همزمان چه ضررهای برای مغز دارد؟

multitasking-damages-your-brain

اگه در طول روز وقت هایی رو دارین که چند وظیفه رو به صورت همزمان انجام میدین بهتره هرچه سریعتر تجدید نظر کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ شاید شمام شنیده باشین که انجام دادن چندوظیفه با هم مشکل سازه، اما یافته های تحقیقات جدید نشون میدن که انجام دادن همزمان چند کار، کارکرد آدم رو نابود می کنه و تازه ممکنه به مغز هم آسیب وارد کنه.

تحقیقی که در دانشگاه استنفورد در مورد ی چندوظیفگی انجام شده نشون می دهد که انجام دادن چند کار به صورت همزمان در مقایسه با تمرکز کردن روی یه کار، بهره وری کمتری به دنبال داره. هم اینکه، محققان فهمیدن کسائی که به صورت عادی در برابر بمبارانی از اطلاعات الکترونیکی از چندین و چند راه هستن، در مقایسه با اون آدمایی که اول یه کار رو تموم می کنن و بعد به سراغ کار بعدی می روند، نه می تونن به همون خوبی حواس شون رو به کاری جمع کنن، نه از حافظه ی خوبی بهره مند هستن و نه اینکه موقع محول شدن یه وظیفه ی جدید کارکرد قابل قبولی نشون میدن.

چندوظیفگی مهارته؟

اما اگه بعضی آدما به شکل خاصی از قدرت چندوظیفگی بهره مند باشن چه؟ دانشگاه استنفورد تحقیقاتی در این مورد انجام داده. چگونگی ی کار بدین صورت بود که محققان افراد رو براساس اندازه تمایل شون به چندوظیفگی به چند دسته تقسیم کردن. مقایسه هایی که بین این دسته ها انجام شد نشون داد اونایی که بیشتر از همه به چندوظیفگی باور داشتن و تعداد کارای بیشتری رو به صورت همزمان انجام می دادن، از واسه کیفیت چندوظیفگی، در مقایسه با کسائی که دوست داشتن کارا رو تک تک بکننن، به مراتب بدتر بودن.

دلیل چی بود؟ کسائی که به چندوظیفگی خو گرفته بودن به خاطر این بدتر بودن که سخت تر می تونستن افکارشون رو سازماندهی کرده و اطلاعات بی ربط رو فیلتر کنن. در نتیجه هنگام محول شدن وظیفه ی جدید کُندتر عمل می کردن. ای دل غافل!

چندوظیفگی کارکرد و مفید بودن مغز رو پایین می آورَد چون مغز فقط میتونه تو یه زمان روی یه کار تمرکز کنه. وقتی بخواین همزمان ۲ کار رو با هم بکنین، مغز بدون این ظرفیته که بخواد هر دوی اونا رو با موفقیت اجرا کنه.

چندوظیفگی IQ رو پایین می آورد

یافته های این تحقیقات دانشگاه استنفورد نشون دهنده ضررهای بیشتری هم بود. چندوظیفگی نه فقط باعث کند شدن سرعت آدم می شه، بلکه IQ رو هم پایین می آورد. مطالعه ی دیگری که در دانشگاه لندن انجام شده بود نشون می داد شرکت کنندگانی که درزمان انجام وظایفِ شناختی شون، چند وظیفه رو یه جا انجام داده بودن، اونقدر نمرات IQ ضعیفی از خود به جای گذاشته بودن که انگار ماریجوانا کشیده بودن یا شب قبلش اصلا نخوابیده بودن. در این آزمایش IQ مردان بالغی که چند کار رو به طور همزمان انجام داده بودن، ۱۵ نمره افت کرده بود. یعنی اندازه هوششون در حد یه بچه ی ۸ ساله سقوط کرده بود.

پس دفعه ی بعد که خواستین وسط جلسه از فرصت استفاده کرده و ایمیلی واسه رئیس تون بفرستید، یادتون باشه که ظرفیت شناختی مغزتون در حدی پایین آمده که گویی به یه بچه ی ۸ ساله سپرده اید تا اون نامه رو براتون بنویسه.

آسیب مغزی به خاطر چندوظیفگی

مدت ها بود که تصور می شد، آسیب های شناختی وارد شده به مغز در اثر چندوظیفگی، چیزی موقتیه، اما تحقیقات جدید خلاف این تصور رو ثابت کرده. محققان دانشگاه ساسکس انگلستان با گرفتن عکس MRI از مغز کسائی که از چند وسیله ی الکترونیکی به صورت همزمان استفاده می کنن (مثلا در بین تماشای تلویزیون، با گوشی اس ام اس میدن)، به این نتیجه رسیدن کسائی که چندین کار رو یه جا انجام می بدن، در قشر کمربندی قُدامی مغزشون، تراکم سلولی کمتری مشاهده می شه (ناحیه ای از مغز که مسئول کنترل احساسات و شناخت و حس همدلیه).

البته در این مورد نیاز به تحقیقات بیشتری هست تا دقیقا فهمیده که چندوظیفگی از نظر فیزیکی به مغز آسیب می رساند یا نه (منهای این آسیب مغزیِ فعلی که آدم ها رو مستعد به چند وظیفگی می کنه) اما هر چی که هست می دانیم این کار آثار منفی ای از خود برجای می گذارد. کِپ کی لوه، متخصص اعصاب و روان و نویسنده ی ارشد تیم تحقیقاتی در مورد ی مشکلات چندوظیفگی می گوید: «به نظر من خیلی مهمه که این آگاهی رو در بین مردم به وجود بیاریم که بدونن این روش ی فعلی به کار گیری وسایل الکترونیکی ممکنه منتهی به تغییر چگونگی ی فکر کردن مون بشه و احتمال داره این تغییرات در سطح ساختار مغزی به وقوع ملحق شن.»

از این یافته های جدید چی می آموزیم؟

اگه مستعد این هستین که چند کار رو یه جا بکنین، فکر نکنین که زبل خان شده اید. چندوظیفگی عادت خوبی نیس که بخواین با سر داخلش شیرجه بزنین. دست کم چیزی که از بابتش مطمئن هستیم اینه که این کار باعث می شه کُند شیم و کیفیت عملکردمون پایین بیاد. حتی اگه بر فرض این کار هیچ آسیبی به مغز وارد نکنه، عادت دادن خود به چندوظیفگی مثل بنزینیه که خالی کنیم روی آتیشِ مشکلاتی مثل نبود تمرکز، نبود سازماندهی و نبود توجه به جزئیات.

به کار بردن چندوظیفگی در جلسات یا بقیه موقعیت های اجتماعی نشون از کمبود خودآگاهی و اجتماع آگاهی داره – دو مهارتِ مربوط به هوش هیجانی (EQ) که برخورداری از اونا واسه موفق بودن در محیط کار بسیار حیاتیه. سایت TalentSmart با تحقیق روی بیشتر از ۱ میلیون نفر به این نتیجه رسیده که ۹۰ درصد از اون آدمایی که کارکرد خیلی خوبی در سر کار دارن، EQهای بالایی دارن. حالا اگه نتیجه ی این یافته رو بذاریم کنار نتیجه های تحقیق دانشگاه ساسِکس که می گفت چندوظیفگی به قشر کمربندی قُدامی مغز آسیب می زند (یعنی معبد EQ در مغز)، اون وقت می توان گفت چندوظیفگی EQ رو هم پایین می آورد.

پس هر موقع که خواستین چند وظیفه رو یه جا با هم به سیخ بکشین، یادتون باشه که نه فقط دارین روی کارکرد لحظه ای خودتون اثر بدی می گذارید، بلکه ممکنه به اون قسمت از مغزتون هم که واسه موفقیت های آینده به اون نیاز مبرم دارین، صدمه وارد کنین.

خواص شکلات تلخ واسه مغز

چیجوری مغزمون رو به کار بندازیم؟

سلامت مغز چیجوری