انتخاب نام نیکو برای فرزند

اهمیت انتخاب اسم بچه

پدر و مادرهایی که در اندیشه فرزندآوری هستن خوب می دانند باید خود رو واسه این اتفاق مهم آماده کنن، چه زیادن والدینی که آمادگی لازم واسه پذیرش عضو جدید ندارن در حالی که والدین نیاز دارن واسه خود آمادگی های روان شناختی، عاطفی، دانشی ، مهارتی و حتی مالی جفت و جور کنن تا شادی و لذت حضور نوزاد در خونواده به تلخی نگراید و اگه جز این باشه باید قبول کنن که در کوتاه مدت دچار رقابت های جدی شن.

دکتر علی اکبر با ارزش نیا، دانشیار روانشناسی و عضو هیأت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران نوشت: در منابع علمی و در متون دینی واسه والدینی که صاحب بچه می شن تکالیف و وظایفی در نظر گرفته شده که یکی از اولین تکالیف، انتخاب نام قشنگتر و مناسب واسه فرزنده.

در روایات آمده پیامبر اسلام(ص) وظیفه یه پدر در قبال فرزندش رو اینجور گفتن: «اون رو نام نیکو بگذار و به خوبی تربیت کن و به کاری شایسته بگمار. (فروغ کافی، ج ۶، صفحه ۴۸).»نام مناسب و نیکو نقشی بسیار تعیین کننده در رشد اعتماد به نفس و ایجاد هویتی مطلوب واسه هر انسانی داره. اسم هر فردی بخشی از هویت و شخصیت اونه. یعنی نام بسیار بالاتر از یه برچسبه.

اگه والدین به اعتماد به نفس و شخصیت نوزاد و بچه خود علاقه و اهتمام دارن لازمه به انتخاب نامی نیکو واسه اون همت گمارند.

یکی از فعالیت هایی که پیغمبر اسلام(ص) بر اون اهتمام خاص داشتن تأکید بر انتخاب نام خوب واسه فرزندان و تغییر اسامی آدمایی بود که مشکلی در نام اونا احساس می کردن. مثلا ایشون بانویی که عاصیه (سرکش) نامیده می شد جمیله نامیدند و بر مردی که به اون بغیض می گفتن نام حبیب گذاشتن. (اسدالغابه، ج۱، ص ۲۰۲)از ویژگی های یه نام نیکو ساده و روان بودن اون هستش.

هم اینکه باید توجه داشت اسامی انتخاب شده تداعی کننده الفاظ بیریخت و تصور های ناجور نباشه. شایسته س والدین با همفکری همدیگه، مطالعه منابع موجود در مورد نام گذاری و به دور از تنش نسبت به انتخاب نام دست به کار شن.

در مواردی دیده شده که پدر و مادر با همدیگه بر سر انتخاب اسم به رقابت برمی خورند و از نام های انتخابی خود دفاع می کنن. در اینجور شرایطی مشورت و نظرخواهی کارگشاه.

یکی از راه های پیشنهادی واسه مدیریت اینجور مشکلاتی اینه که والدین یه لحظه به خود ایست داده و تصور کنن در حال انتخاب اسم واسه خود هستن و بعد با رعایت شرایط گفته شده واسه نام نیکو، اسامی انتخابی رو با دور و بری ها به شور بذارن، از مخفی نگه داشتن نام انتخابی خود بپرهیزند یا از مشاوران کمک بگیرن.

باید نامی انتخاب شه که تلفظ اون مشکل آوایی و زبون شناختی نداشته باشه، معنی دار و هویت بخش و متناسب با دوره های جور واجور زندگی باشه.

باید توجه داشت بعضی از نام ها کودکانه ان و واسه زندگی بزرگسالی تناسب ندارن و بعضی هم عکس این هستن. اسامی خوب اونایی هستن که چند وجهی و چند موقعیتی باشن. این اسامی رو می توان در موقعیت های خانوادگی، دوستانه، رسمی و اداری بدون هیچ سختی ای استفاده کرد.

عجیب ترین اسمای ایرونی

طولانی ترین اسم جهان با ۱۶۱ کلمه !

اسم روزنامه ایران