امکان درمان ۸۰ درصد از کودکان سرطانی

یه متخصص کودکان در مورد پیشگری ازسرطان در کودکان گفت: مشکلات ایمنی عامل مهمی در ابتلای کودکان به سرطان خونه، طوری که سرطان خون ۶۰ درصد سرطان کودکان رو تشکیل میده به این منظور هر کودکی باید پرونده ای از وضعیت سلامت خود پیش دکتر خونواده داشته باشه تا شکل های جور واجور بیماریا از جمله سرطانا به موقع تشخیص داده شه.

امکان درمان 80 درصد از کودکان سرطانی

دکتر مینا ایزد یار رئیس بخش خون و سرطان مرکز طبی کودکان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا – منطقه علوم پزشکی تهران، سرطان خون رو شایع ترین سرطان در کودکان دونست و اضافه کرد: در گذشته خیلی از کودکان که مشکلات ایمنی و ژنتیکی داشتن، عمرکوتاهی رو سپری می کردن اما امروزه و با وجود واکسیناسیون های جور واجور، این افراد در حالی به زندگی خود ادامه میدن که مستعد دچار شدن به سرطان خون هستن.

ایشون خطاب به والدین کودکان گرفتار به سرطان خون، گفت: حالا خوبیش اینه، سرطان خون در کودکان قابل درمانه و ۸۰ درصد کودکان گرفتار به این نوع از سرطان، به بهبودی و درمان کامل می رسن پس والدین با روحیه بالا باید امیدوار به درمان کامل بچه خود باشن.

رئیس بخش خون وسرطان مرکز طبی کودکان، با اشاره به علائم سرطان خون، گفت: بدیش اینه علائم سرطان خون در کودکان با علائم خیلی از مریضی ها مشابهه و ممکنه کودک با علامت تب زیاد، تورم چشم، بزرگی طحال و چیزای دیگه ای به جز اینا در بقیه بخش های بستری شه به همین منظور سرطان خون در اول، تشخیص مستقیم نداره و آزمایش خون و مغز و استخون، تا حدودی تعیین کننده پایانی تشخیص این مریضی حساب می شن.

سرطان خون همیشه از نوع پیشرفته س

دکتر ایزدیار، سرطان خون رو از نوع پیشرفته دونست و گفت: در کودکان گرفتار به سرطان خون، به دلیل خون سازی در تموم استخون های بدن، همه استخون ها به طور همزمان سرطان زا هستن پس سرطان خون همیشه از نوع پیشرفته س و اگه درمان نشه تعداد سلولای سرطانی به سرعت زیاد می شه.

ایشون در مورد درمان ناپذیری ۲۰ درصد کودکان گرفتار به سرطان خون، گفت: تنها ۲۰ درصد کودکان گرفتار به سرطان خون به دلایل خاصی از جمله برگشت مریضی و نبود پاسخگویی بدن کودک به داروها، درمان نمی شن. در این مورد اگه مریضی قابل برگشت باشه، بعد از یک تا شش ماه یا ۳ تا ۴سال بعد از درمان علائم مریضی برگشت پذیر هستن.

سه سال، دوره درمانی سرطان خون در کودکان

رئیس بخش خون و سرطان مرکز طبی کودکان ادامه داد: دوره درمان در سرطان خون مخصوصا از نوع ALL سه سال زمان میبره با این حال پنج سال پس از شروع و درمان مریضی، کودک گرفتار به سرطان خون فردی به طور کامل درمان شده تلقی می شه اما با این وجود به دلیل بعضی عودهای استثنایی در روند مریضی، فرد باید نا تموم تحت نظر دکتر قرار گیرد.

دکتر ایزد یار در مورد مشکلات به وجود اومده بوسیله درمان سرطان خون در کودکان گفت: شیمی درمانی طبق نوع و تجربه جهانی، شایعترین آسیب از جمله ریزش مو رو در کوتاه مدت به همراه داره با این وجود، ریزش مو در بعضی از کودکان قبل از درمان، به طور کامل جبران نمی شه.

: رادیو تراپیایی که واسه درمان سرطان خون روی کودکان انجام می شه، ممکنه روی رشد اونا اثر داشته باشه. علاوه بر این، چاقی، اشکالات هورمونی و در بعضی از موارد مشکلات غدد و نازایی از مشکلات ثانویه به حساب میاد که نیازمند دقت بیشتر در درمانه.

دکتر ایزدیار در آخر خاطر نشون کرد: واکسیناسیون کودکان باید به طور مرتب و دقیق انجام بشه. علاوه بر این هر کودکی باید پیش یه دکتر کودکان پرونده پزشکی داشته باشه تا مورد معاینات زیاد و چکاب سالیانه قرار گیرد تا با بروز هر نوع تب و یا سردرد، نوع مریضی در مراحل اولیه تشخیص داده شه.