امکان تشخیص سرطان در ۱۰ دقیقه با تست خانگی

تست تشخیص سرطان

محققان می گن تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست میشه در خونه با آزمایش یه قطره بزاق، سرطان رو پس از ۱۰ دقیقه تشخیص داد.

اگر این آزمایش ساده که فقط برابر حدود ۷۵۰ هزار ریال هزینه داره در دسترس همه قرار گیرد، تحولی اساسی در تشخیص سرطان بوجود میاره.

پروفسور دیوید وانگ، استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا این تست جدید رو در نشست هرساله انجمن پیشرفت علم آمریکا که در واشنگتن برگزار شد، معرفی کرد.

پروفسور وانگ و گروه محققانی که با اون کار می کنه، فهمیدن که در بزاق قطعاتی از آر ان ای (RNA) پیام رسان هست که می تونه تشکیل سرطان رو نشون بده، از این رو درصدد بر اومدن که با به کار گیری این یافته، تست ‘نمونه ورداری مایع’ رو واسه تشخیص سرطان با بزاق بسازن.

به گفته پروفسور وانگ، یه قطره بزاق اون قدر اطلاعات در خود نهفته داره که با آزمایش اون میشه به محض اینکه بافت سرطانی شروع به رشد کرد، اون رو تشخیص داد.

ایشون اضافه کرد: فقط با کمتر از یه قطره بزاق میشه در ۱۰ دقیقه این تست رو انجام داد. وقتی در مطب دکتر منتظر نوبت هستین میشه این کار رو کرد. مزیت روش ما اینه که بدون درد و خونریزیه. اگه روش معتبری واسه آزمایش اولیه خطر سرطان وجود داشته باشه، مردم می تونن در داروخونه یا مطب دکتر هم اون رو بکنن، چون مهمترین نکته تشخیص زودهنگامه.

پروفسور وانگ امیدواره در آینده بشه این تست رو واسه تشخیص همزمان چند سرطان به کار گرفت.

الان نمونه ورداری از بافت گرفتار قطعی ترین روش تشخیص سرطانه و اگه نمونه ورداری انجام شده و دی ان ای (DNA) بافت سرطانی مشخص شده باشه، با آزمایش خون میشه انتشار سرطان در بافتای دیگه بدن (متاستاز) رو بررسی کرد اما تشخیص اولیه سرطان با آزمایش خون فعلا ممکن نیس.

به گفته محققانی که نمونه ورداری مایع رو ایجاد کردن، دقت این روش در کارآزماییای اولیه ‘تقریبا کامل’ بوده.

آزمایش این روش در آدم قراره در سطح وسیع تر سال جاری میلادی در چین روی مبتلایان به سرطان ریه انجام شه و انتظار میره ‘نمونه ورداری مایع’ در دو سال آینده مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا رو دریافت کنه. محققان امیدوارن این تست چهار تا پنج سال دیگه در دسترس همه قرار گیرد.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

جام جم آنلاین سرطان