اسپانیا به دنبال ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی از سال ۲۰۴۰

کشورای اروپایی سیاستای سفت و سختی رو در قبال خودروهای درون سوز بنزینی و دیزلی در پیش گرفته و می خوان در عرض چند دهه آینده فروش اینجور مدلایی رو ممنوع کنن. نروژ، فرانسه و انگلیس سه کشور مهم هستن که چشم اندازه هایی رو در همین زمینه رسم کردن.

حال خبر می رسه مقامات اسپانیا هم به این جمع پیوسته و در نظر دارن فروش خودروهای وابسته به سوختای فسیلی رو ممنوع اعلام کنن.

این تصمیم بخشی از طرح اسپانیاییا واسه کاهش تولید گازهای آلاینده تا سال ۲۰۵۰ حساب می شه. این طرح که سه شنبه رسانه ای شده، به شکل یه پیش نویس در اختیار وزارت محیط زیست اسپانیا قرار گرفته.

براساس قوانین مربوط به تغییرات آب و هوایی و به کار گیری انرژیای نو، ماتادورها به دنبال این هستن که فروش خودروهای وابسته به سوختای فسیلی رو تا سال ۲۰۴۰ ممنوع کنن. باحال اینکه خودروهای هیبریدی هم مشمول این قوانین می شن. روشنه که با کنار گذاشته شدن خودروهای درون سوز، میدون واسه مدلای الکتریکی گسترش پیدا می کنه.

ماتادورها به کار گیری انرژیای پاک رو هم در دستور کار قرار داده و خواهان این هستن که تا سال ۲۰۵۰ همه برق لازم خود رو از منابع تجدیدپذیر بدست بیارن. در صورت تحقق این موضوع، اندازه تولید گازهای گلخانه ای در این کشور در مقایسه با سال ۱۹۹۰ تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می کنه.

اقدامات اسپانیاییا در جهت همخوانی با اهداف تعیین شده در معاهده پاریس انجام می شن. خانوم ترسا ریبرا (Teresa Ribera) وزیر محیط زیست اسپانیا در این باره گفته:

پیشنهاد ما رو اینه که تو یه دهه آینده اندازه گازهای گلخانه ای اسپانیا به اندازه یه سوم رقم الان کاهش پیدا کنه. ما این رو یه هدف بین المللی در نظر گرفته و می خوایم نشون بدیم که در مقابله با تغییرات آب و هوایی عزمی جدی داریم.

در صورت تصویب این پیش نویس، اسپانیا یارانه های مربوط به سوختای فسیلی رو حذف کرده و به ارسال مجوز واسه ایجاد زیرساختای جدید نفتی و بنزینی پایان میده؛ هم اینکه تموم عملیات مربوط به این سوختا باید تا سال ۲۰۴۰ پایان داده شن.

ماتادورها میخوان در عرض ۱۰ سال آینده، هر ساله به اندازه دست کم ۳۰۰۰ مگاوات پنل خورشیدی و توربینای بادی نصب کنن. اونا هم اینکه می خوان با انجام تحقیقاتی راه های قطع وابستگی این کشور به نفت، بنزین و زغال سنگ رو بررسی کنن. به خاطر زمینه سازی این اتفاقات سبز، برنامه هایی واسه آموزش دوباره کارگران شاغل در صنایع مربوط به سوختای فسیلی تدوین می شه.

سیاستای جدید اسپانیا فقط به صنایع و وسایل نقلیه محدود نمی شه. این کشور در نظر داره خونهای شهروندان رو هم از دید مصرف انرژی بهینه سازی کنه. بین سالای ۲۰۲۱ و ۲۰۳۰، هر ساله ۱۰۰ هزار واحد از منازل اسپانیاییا که در "گروه های ضعیف" طبقه بندی شدن، روشون زوم میشه.

از اول سال ۲۰۲۵ هم همه خونهای نوساز باید از دید مصرف انرژی صفر باشن، موضوعی که شاید به نبود وابستگی خونها به سوختای فسیلی اشاره داره. این طرح خونهای دولتی که به شهروندان اجاره داده می شن رو هم در بر میگیره.

در زمان فعلی هیچ کدوم از موارد یاد شده قطعی نیستن. مجلس اسپانیا باید از طرح پیشنهادی وزارت محیط زیست پشتیبانی کرده و اونو پایانی کنه. از اونجایی که حزب حامی آقای پدرو سانچزنخست وزیر اسپانیا، جزو کمترین مجلس هستش، شاید فرایندهای مربوط به پایانی شدن طرح مورد بحث، زمان بر هستن.

علاوه بر این دولت اسپانیا به برنامه انرژی و آب و هوای کامل ملی و روش هدف دار گازهای آلاینده کم نیاز داره تا بتونه این طرح رو به قانون تبدیل کنه. در هر حال بعضی منتقدان شانس زیادی رو واسه تصویب این طرح متصور نیستن.

به هر ترتیب برداشتن اینجور گامی از طرف اسپانیا، اونم در وقتی که خیلی از کشورای جهان در حال گسترش زیرساختای مربوط به به کار گیری سوختای فسیلی هستن، اقدامی شجاعانه هستش. اگه این اقدام موفقیت آمیز باشه، شاید بقیه کشورها هم به تقلید از اسپانیا رو بیارن.